backgroundbackgroundbackgroundbackgroundbackground
Separator

Eko-umělecká výměna Pardubice-Selb

19.05.2017

Celý Eko-umělecký projekt mezi ZŠ Pardubice, Benešovo nám. a Walter-Gropius-Gymnasium Selb byl realizován jako akce Česko-německého kulturního jara 2017 v termínu 26. – 29. 4. 2017 v Selbu, SRN a 17. – 20.5. 2017 v ČR, v Pardubicích.

Při příležitosti 20. výročí podepsání Česko-německé deklarace dne 21. ledna 1997 probíhá v období od dubna do června 2017 v rámci strategického dialogu mezi Spolkovou republikou Německo a Českou republikou na obou stranách hranice Česko-německé kulturní jaro. Tato iniciativa je společným dílem Ministerstva zahraničí SRN a Goethe-Institutu v Praze ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR, Ministerstvem zahraničí ČR a Česko-německým fondem budoucnosti. Cílem Kulturního jara není pouze poukázat na naši úzkou spolupráci v oblasti kultury, ale především podnítit její další rozvoj. Iniciativa tak přispívá k dalšímu prohloubení česko-německých vztahů. (http://www.fondbudoucnosti.cz/getFile.aspx?itemID=3145)

Organizace Ökologische Bildungsstätte Burg Hohenberg e. V. s vedoucí projektu Dr. Kristinou Schröter a Goethe-Zentrum Pardubice v čele s ředitelkou Ingou Meissner hledaly nejprve školy, které by se projektu zúčastnily. Za významné spoluúčasti obou organizací a především obou zmíněných dam byla navázána spolupráce mezi oběma školami a uskutečněn výměnný pobyt žáků. Za německou stranu se účastnila programu třída 9. B s pedagogy Marcusem Stöckelem a Caroline Schmeisser. Českou část tvořil výběr 22 žáků z  9. A a B pod vedením Ireny Schoberové a Jany Mivaltové.

Projekt cílil na navázání kontaktů mezi školami a budoucí spolupráci, přátelství dětí, prolomení jazykových bariér a zamyšlení se nad ekologií v každodenním životě.

V rámci pardubické části projektu vytvářela skupina dětí 2-dílnou skulpturu s tématem „Životní prostředí a sousedství“ z přírodních materiálů, které si nejprve vyrobila při workshopech v Ekocentru Paleta a poté zapracovala do celkového díla, které tak jako při první výměně bude spravedlivě rozděleno a část zůstane zde a část poputuje do Selbu.

Druhá skupina se věnovala tématu „Ekologie a jídlo“, jehož součástí byla mimo jiné i ekologická stopa, problematika podmínek zvířat ve velkochovech a ochutnávka bio a ne bioproduktů. Společný program pro všechny zahrnoval poznávací hru naším městem tzv. Stadtrallye, jazykovou animaci, přípravu společné večeře pro všechny zúčastněné, sportování zaměřené na atletiku za dohledu našeho trenéra Martina Skřivánka a závěrečné zhodnocení projektu s grilováním.

Celá akce by nebyla možná bez finanční podpory Česko-německého fondu budoucnosti, Goethe Institutu Praha, spolků Bayrischer Jugendring, Lions Club Selb a Freunde des Walter-Gropius-Gymnasium, kterým bychom chtěli touto cestou poděkovat.

Velký dík patří samozřejmě všem žákům, kteří byli skvělí a jejich trpělivým rodičům, protože jsme plánovaný konec ve 21:00 mnohdy přetáhli =)

Obrovské poděkování si od nás zaslouží Inga Meissner z Goethe-Zentra Pardubice, která neúnavně organizovala, tlumočila, podporovala, komunikovala a vyzařovala energii, kterou nás nabíjela do dalších náročných dnů.

Irena Schoberová + Jana Mivaltová


Naše skupina
poměřování - výšky
lov informací
komunikace frčí
překonávání moře
zapeklitý úkol
eko-domino
dohled přísného porotce
poloprodukt
příprava těsta na housky
kluci by mohli hned na brigádu do pekárny
namlít si obilí je fuška
moučná exploze
čerstvá houska tak krááááásně voní
co si uvaříme
to si taky sníme
atletický souboj
trénink
experiment z MEATRIXU - velkochov
příprava bio a nebioproduktů k ochutnávce
ochutnávání nám šlo
vyhodnocení chutí a bio
Escape-room
německý kolega s jídlem nezlobil - udělal dojem i na naše kuchařky =)
pohodové odpoledne
krásná spolupráce
zde chybí audio-salvy smíchu
porcelánová vzpomínka na Selb
Eko-umělecká výměna Pardubice-Selb