backgroundbackgroundbackgroundbackground
Separator

Víkendové zprávy

27.03.2020

Ahoj kluci, holky a dospěláci z áčka! smiley

 

      Děti, odpovíte mi na otázku? Hrajete si ve škole rády? A víte, kdo první vymyslel heslo "Škola hrou"? Byl to Jan Ámos Komenský a narodil se před 428 lety 28. března na jihovýchodní Moravě. Napsal úplně první českou encyklopedii a spoustu dalších knih, kterými chtěl změnit tehdejší dění ve školách. Zamýšlel se, jak žáčky učit tak, aby je to bavilo, bylo to pro ně užitečné a odnesli si potřebné znalosti. A protože je pro vás přirozená hra, chtěl, aby se děti právě hrou učili. A to je zábava, že? :) Různá pexesa, (ne)králové, hádanky, já mám - kdo má ...  Tak vidíte, že měl pravdu. :) Z jeho knížek pak vycházel celý svět. Proto se mu také říká "Učitel národů". 

     Celosvětově se slaví DEN UČITELŮ 5. října. U nás jsme si ale zvolili pro tento svátek datum Komenského narození. A to je dnes. My učitelé ho bohužel oslavíme bez vás. Školy na nějakou dobu spí... přesně jako ta na obrázku. :( 

                                                         

 

     Přišlo mi od vás pár přáníček, některé i s fotografií a já vám za to moc děkuji. Vážím si toho. Pro všechny mám malý dárek ... školu hrou. :) V křížovce, kterou jsem pro vás vložila sem do souborů, najdete vzkaz. :)

     Ze dne na den se stali vaši rodiče doma ještě většími pomocníky a rádci při plnění domácích úkolů dětí, než tomu bylo možná doposud. A také učitely. Vedou si skvěle! Kluci a holky, poděkujte jim i za mě a buďte hodní. Spolu to všechno zvládneme! :) 

      A víte, co se bude dít v noci ze soboty na neděli? Ve dvě budou tři! :) Opravdu! Budeme spát o hodinu méně. :) Ve dvě hodiny se čas posune o hodinu dopředu. Říká se tomu ZMĚNA ZIMNÍHO ČASU NA LETNÍ. Kdybychom chodili do školy... moc by se nám ráno vstávat asi nechtělo. Všechno zlé pro něco dobré - alespoň si na změnu času můžeme přivyknout. :) Zpět na standartní - zimní čas se ručičky hodinek vrací 25. října.

     Když jsme u té neděle... je to pátá neděle postní a říká se jí SMRTNÁ. V tento den se na mnoha místech obědvá pučálka nebo hrachová kaše a nesmí se konzumovat alkohol. :) Své jméno dostala podle toho, že se ze vsí vynášela Smrt - Morana, Mařena, Mařka, Mařana, Mořena, Smrtholka... prostě většinou slaměná postava představující zimu. A vházovala se do tekoucí vody, aby ji odnesl proud pryč. Na Moravě v jeden den ještě navíc vnášejí do vsi tzv. Líto. A taky se v tento den hodně uklízelo - muži si uklidili dílnu a ženy domácnost. :) Děti vyráběly Smrtholku. :) Zkusíte ji vytvořit taky? 

     Jak to kdysi chodilo se můžete podívat tady: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10519120758-nase-tradice/212562260400010-velikonoce-a-smrtna-nedele/?fbclid=IwAR2ZZ7Un-4oPDnkKVu4bTR9xMvzeZXha2zmpaW5Hy5IYPhKmPbD0QMqAVOA

     Mějte se hezky, užijte si víkend a v pondělí se zase "sejdeme" u úkolů. wink

Michaela Doubravová - úča z áčka :)

 

 

 

Víkendové zprávy
Soubory ke stažení: