backgroundbackgroundbackgroundbackground
Separator

Třída 2.A

     Po vánočních prázdninách se sejdeme ve škole až 6. 1. 2020 na Tři krále 
a to bude o krok dále nebo taky ...mrzne stále. :) A co nás čeká v našem áčku? 

6. 1. 2020 (pondělí) - Tříkrálové vyučování - třídní projekt
8. 1. 2020 (středa) - 16:00 - 17:30 - konzultační schůzky - škola
10. 1. 2020 (pátek) - 8:00 - 9:00 - bruslení
17. 1. 2020 (pátek) - 8:30 - 10:00 - lezení
24. 1. 2020 (pátek) - 8:00 - 9:00 - bruslení
27. 1. 2020 (pondělí) - pedagogická rada 
30. 1. 2020 (čtvrtek) - vydávání pololetního výpisu vysvědčení 
31. 1. 2020 (pátek) - pololetní prázdniny

Jarní prázdniny nás čekají v únoru od 10. 2. 2020.

Michaela Doubravová a školáčci z áčka

 

     Náš Sam se dal před pár měsíci na fotbal a válí. :) 

     Spolu se svým týmem z FK Pardubice se zúčastnil v neděli 22. 12. 2019
halového turnaje ve Svitavách. Z šesti družstev byli nejlepší a domů 
si odvážejí zlatý pohár. 

     Gratulujeme a držíme pěsti do dalších zápasů. :) 

Michaela Doubravová a šikulové z áčka

 

 

 

 

     My v našem áčku už všichni víme, že má rok 12 měsíců a že poslední je prosinec. Sledovali jsme pečlivě adventní kalendář a odpočítávali zbývající dny do Štědrého večera. I poslední týden před ním jsme se učili počítat do 100, násobit dvěmi,  rozpoznat samohlásky, tvrdé, měkké i obojetné souhlásky a psaní hy, chy, ty, ry, dy, ty a ny už skoro zvládáme také. V prvouce jsme se alespoň teoreticky připravili na zimu. K té patří i Vánoce a silvestrovské veselí. O tom jsme si povídali také.

     V pondělí na nás opět v centru Aylla v Sokolovně čekalo trio Kuzma, Sára a Vítek. Vyřádili jsme se na lezecké stěně i při parkouru. Některé děti svůj původ z opičky nezapřou. Jak jinak by totiž bylo možné vyšplhat tak vysoko. :)  

     Ve středu proběhlo společné sportování všech druháčků a v pátek jsme na sportovní den navázali a utkali jsme se s 2. B ve  vybíjené. Musíme ještě pořádně potrénovat, protože jsme i tentokrát s béčkem prohráli. :) Nevadí. příště to může dopadnout v náš prospěch. :)

     Sváteční atmosféra už byla tento týden cítit všude. I v naší právě rekonstruované škole. Sboreček dětí z druhého stupně spolu se svými učitelkami zpívaly ve čtvrtek a v pátek ve vestibulu školy koledy a v pátek dopoledne uspořádaly pro své spolužáky malý koncert. Některé písničky si děti zaspívaly s učinkujícími rádi a s chutí. :) Takto příjemně naladěni jsme si v naší internátní učebně uspořádali vánoční dárkovou tombolu. Kolo štěstí ukázalo, který dárek komu připadne. Bylo v tom napětí i radost obdarovaného i obdarovávajícího. :) Ježíšek ale "chodí" až 24. prosince... kdo ví, zda na nás ještě nebude čekat pod stromečkem nějaký dáreček až se zase ve škole potkáme. :)

     Všem přejeme klidné vánoční svátky a do nového roku s krásnou číslovkou 2020 jen to nejlepší. Ať se nám daří. :)

Michaela Doubravová a kluci a holky z 2. A

     Od středy 18. prosince celá škola žije ještě víc sportem a sportováním než obvykle. Všechny třídy školy postupně pořádají sportovní ročníková klání. Hned v úvodu si obě tělocvičny zabrali druháčci.

     Šedesátka dětí se nejprve zahřála během a pak "zahopsala" na remixované vánoční koledy v disco rytmu. :) Zvonili jsme, bubnovali, motali rukama i nohama a nakonec nás roztančený had všechny "zamotal do jednoho chumlu", abychom se mohli rozlosovat do čtyř barevných týmů. 

     Družstvo červených, modrých, zelených a oranžových se rychle seznámilo a seřadilo na startovní čáru. První soutěžní disciplínou byly štafetové běhy. Byl to kalup a povzbuzování bouřlivé. :) O tom, že dárky nosí Ježíšek v pytli nebo nůši, nepochybuje nikdo. Jak by to také jinak mohl unést!? My jsme také pěkní dárečkové, ale přeci jen už něco vážíme. Proto se v tom pytli musíme přemístit sami. Alespoň pro tentokrát. :) Další disciplínou bylo skákání v pytli. Šlo nám to báječně! :) Zkusili jsme se ještě seřadit ve družstvech podle jmen v abecedním pořádku...  ale čas utíkal až moc rychle. Než jsme stihli říct slovo "abeceda", byl konec našich 45 minut v tělocvičnách. Rozdali jsme si vánoční lízátka a bonbóny a museli jsme skončit. :( Všem se nám naše společné sportování natolik líbilo, že si ho co nevidět určitě zopakujeme. :) 

Michaela Doubravová + Martina Hladíková + Lada Michálková + Karla Kubanová a druháčci z ábécéčka :) 

     Tým malých fotbalistků FK Pardubice, za který hraje i náš Markus, se zúčastnil halového turnaje v Holicích. Sice není důležité vyhrát, ale zúčastnit se, ale pohár potěší každého. Ten dostávají pouze vítězové. Markus k prvnímu místu svého týmu přispěl gólem. Gratulujeme a držíme pěsti do dalších bojů. :)

Michaela Doubravová a fandíci z áčka 

  

     V jarních měsících nás mimo jiné také čeká horolezecká stěna v Sokolovně na Olšinkách. :) Děti se mohou těšit v těchto termínech:

17. 1. 2020

27. 2. 2020

8. 4. 2020.  

V březnu lezení vynecháme. :)  

     Jsou to pátky od 8:30 do 10:00 hod. Budeme odcházet v 8 hod. od školy. S sebou sporovní oblečení, sportovní obuv. Cena 80,- Kč. 

Michaela Doubravá a horolezčata z áčka

     Našemu áčku lenošení nehrozí. :) I tento týden byl plný událostí, zážitků i nových informací.

     Tento školní rok s námi "chodí" do naší příšerkové třídy i Mike  Sully. Oba plyšoví maskoti putují o víkendu se svými kamarády domů a tam si užívají. Děti s pomocí svých rodičů vedou plyšákům krásné deníky. :) 

    Hned s pondělní první hodinou nás čekala jedna premiéra. Při tělesné výchově jsme zkoušeli šplhat na tyči. Šlo nám to na výbornou a s nadšením jsme zdolávali stále vyšší mety. Z výšek má strach evidentně jen málokdo z našeho áčka. :) 

     Další premiéry nás čekaly i další dny. V češtině se učíme rozlišovat samohlásky a souhlásky, v matematice počítáme plusy i mínusy do sta s přechodem přes desítku a založili jsme si nový sešit. Velký nelinkovaný na geometrii. Rýsujeme přímky a úsečky, meřit délky a s pravítkem se snažíme kamarádit. :) Čteme rádi a ještě snad radši prezentujeme přečtené knížky a odpovídáme na doplňující otázky spolužáků. Většina z nás zcela určitě do konce června "přelouská" víc jak čtyři knížky. Umět si sám číst je prostě paráda! :) Skoro stejná jako hrát dobble s vánoční tématikou. To jsou vám boje...! :)

     V pátek jsme byli naposledy v tomto kalendářním roce na plavání. A náležitě jsme to oslavili chvilkou řádění v aquaparku. Tobogán i skluzavka se prostě neomrzí! :) 

Michaela Doubravová a kamarádi z áčka

         Druháčci z áčka a béčka budou i letos v zimě chodit bruslit. Naše rezervace ledové plochy vychází na pátky od 8:00 do 9:00 hod. v těchto termínech:

10. 1. 2020
24. 1. 2020 
7. 2. 2020
21. 2. 2020
6. 3. 2020 
20. 3. 2020

     S sebou nabroušené brusle (překontrolujte prosím velikost a schopnost boty udržet nohu pevnou v kotníku), přilbu, rukavice, teplé sportovní oblečení, hadr na utření nožů, případně chrániče na nože na přechod mezi šatnou a ledovou plochou. Cena jedné hodiny bruslení je 10,- Kč. Více informací obdržíte v e-malilech. 

Michaela Doubravová a bruslaři z áčka

 

 

 

 


     K nadpisu je třeba dodat, že čtrnáctý školní týden byl i po čertu dobrý. :) A plný čertovin i čertování. 

     V pondělí nás přivítala vánočně nazdobená třída a my jsme si uvědomili, že adventní čas je už doopravdy tady a před námi je jen jeden jediný měsíc kalendářního roku 2019. Naučili jsme se hned z čerstva odříkat pár pranostik, které se váží k tomuto období: "Na svatého Martina, bývá bílá pěřina", "Na svatou Kateřinu, schovám já se pod peřinu!", "Svatá Lucie, noci upije"... a další o Barboře, Ondřejovi, Mikuláši... Tyto předpovědi počasí našich předků si i vysvětlujeme a zkoušíme sledovat, zda to ti naši předchůdci měli vypozorované dobře. :) 

     Ve středu zamířila kola autobusu s posádkou dětí z 2.A a 2.B do Pekla Čertovina. Paní učitelky trochu váhaly, zda mají objednávat dopravu i zpět do školy... ale pan řidič jinak nedal a počkal na nás. Ikdyž to měli někteří trochu (víc) nahnuté..., nakonec jsme z Pekla byli propuštěni všichni. A pozor - v pekelné škole zákaz fyzických trestů neplatí. Zdejší vyučující čertice má občas poněkud usnadněnou práci. :D

     Paní učitelka Míša byla řádění pekelníků ušetřena také - důvodem nebyla ovšem její andělská povaha :)))), ale několik rytířů! Ten hlavní rytíř Vojta se vždy před ní postavil a na výzvu čerta: "Jedna úča půjde se mnou!" odpověděl s rozpřaženýma rukama: "Tahle ale teda ne!" :)) A jak řekl, tak taky bylo! Holky mu v tom bránění pomáhaly. :)

     V Pekle Čertovina jsme ještě vykopili půlku obchodu a zbylé "kačky" jsme utratili za vánoční ozdoby v Horním Bradle. Někdy to byla složitá matematika a přetěžký úkol, jak skloubit svá přání a stav peněženky... :)

     Čertovské napětí s našim středečním výletem neopadlo. Před námi byl čtvrtek a tématické vyučování a co především - ve čtvrtek chodí v tuzemsku ďábelská" návštěva nejen večer do domácností, ale i v dopoledních hodinách do škol a školek. Prvotní zklamání většiny dětí - to když zjistily, že na intr čerti na kontrolu nepřijdou... - vystřídalo napětí a očekávání, když přišla informace, že všechno může být i jinak. :) Rychle jsme vypracovali pár čertovsky těžkých úkolů z čj i ma, naučili se "ukazovací říkanku" a odešli jsme do školy.

     A pak to přišlo... v tělocvičně se v jednu chvíli promíchal křik dětí i rachot čertích řetězů... "Hříšníci" měli trošku "staženo", když se měli zpovídat ze svých prohřešků. Všichni se vykoupili vzorně předvedeným: "Rohy - kožichy - kopyta - ocas... brada, jazyk, řetěz, nos!" Všechno dobře dopadlo a konce týdne jsme se tedy dočkali bez ztrát v seznamu třídy. :D 

Michaela Doubravová a čerti i andílci z áčka 

    

     ... a když je mu teplo, alespoň nemrznem. :) My ale na "zimnici" nemáme čas, u nás se stále něco děje:
 
- po celé tři prosincové týdny probíhá adventní třídní projekt
 
4. 12. 2019 (středa) - výlet Peklo Čertovina (odjezd v 8:15 od školy, návrat před 14.hod. tamtéž)
5. 12. 19 (čtvrtek) - Čertovské vyučování
16. 12. 19 (pondělí) - lezení v Sokolovně - 80,- Kč
18. 12. 19 (středa) - Sportovní den (škola)
20. 12. 19 (pátek) - vánoční koncert (škola) + vánoční vyučování a tombola (intr)
 
Vánoční prázdniny trvají až do pondělí 6. ledna 2020. 
 
Michaela Doubravová a kluci a holky z áčka