backgroundbackgroundbackgroundbackground
Separator

Třída 2.A

     Školní rok se nám "přehoupl" do druhé poloviny. Naše áčko nezahálí a frčí dál. Už píšeme jako draci a učíme se psát i správně gramaticky. Po měkkých a trvdých přišly na řadu souhlásky párové. Učíme se, že ne vše co slyšíme, se tak i píše. A to objevování nás baví. :) Stejně tak i matematika a v ní násobilka. V prvouce charakterizujeme jednotlivé měsíce i období roku a orientujeme se v denní i noční době. Trochu se nám plete velká a malá ručička u hodin, ale to ještě procvičíme. Jako vše. :) Také stále prezentujeme nové knížky, které jsme si doma přečetli a zaznamenali. Třeba jako Markus, který si vybral a zdolal životopis fotbalového mága Messiho. :)

     O spolupráci a týmovém duchu nejsou jen naše hodiny tělesné výchovy a pohybových her, ale i změna u našich dveří do učebny. :) V pondělí se vítáme s paní učitelkou, ale další dny se vítáme vždy s jedním z nás. :) A po odpolednech se někteří z nás v drůže chystají na svou budoucí profesi. Některé holčičky budou zcela jistě paní učitelky. :)

     V pátek jsme si ráno zabruslili a po obědě zaplavali. A pak už mohl začít prázdninový program. :) Za týden se uvidíme zas! 

Michaela Doubravová a tým z áčka 

     U nás v áčku se s medailemi "roztrhl pytel". Obzvláště s těmi fotbalovými. :) Ve Skutči se konel turnaj a tým, za který hraje Štěpík, získal zlato! Moc gratulujeme a držíme pěsti Štěpovi i ostatním držíme pěsti do dalších soubojů. 

Michaela Doubravová a soutěžáci z áčka

     Našeho hlavního trenéra ŠAKu Martina Skřivánka jsme asi ještě zpívat neslyšeli, ale určitě mu to jde stejně skvěle jako trénování... Nebo to je v té pranostice napsáno přeci jen správně? Zda jeden nebo druhý v únoru zapěje taky není jisté. :) Ať tak či onak, nás zima nezastaví. Čekají nás tyto akce: 

7. 2. 2020 (pátek) - 8:00 - 9:00 - bruslení - sraz na ZS v 7:45 (nebo odchod s 2.B) - 10,- Kč
10. - 14. 2. 2020 (po - pá) - jarní prázdniny
21. 2. 2020 (pátek) - 8:00 - 8:45 - bruslení - dtto viz. výš
25. 2. 2020 (úterý) - Masopustní vyučování v maskách
28. 2. 2020 (pátek) - 8:30 - 10:00 - lezení - odchod v 8hod. od školy - 80,- Kč

Budou nás čekat také soutěže napříč všemi předměty k MS v biatlonu a něco málo ke kvalifikaci
na ME 21 v basketkalu. Také už přijde na pořad spolupráce s MŠ. Termíny ještě doladíme. :)
 
Michaela Doubravová a žáčci z áčka 
 

         Konec ledna je zcela jasně ve znamení předělu školního roku. Tento poslední týden prvního pololetí jsme v pondělí odstartovali ochutnávkou exotického ovoce. O té si můžeme přečíst na jiném místě. V úterý jsme měli zas po nějaké době obě tělocvičny sami pro sebe. A tak jsme běhali dvojnásobné vzdálenosti a docela jsme si dali do těla. Na jaře se nám to bude hodit při plnění nejrůznějších měřených úseků do soutěží. :) Ve středu jsme se už ladili na pololetní pohodu. Šli jsme spolu s dalšími třídami do kina v Grandu na Agenty v přestrojení. Smáli jsme se, báli jsme se, všechno dobře dopadlo a celkově jsme byli s výběrem filmu spokojení. :)   

     Čtvrtek byl den D z mnoha důvodů. V plánu byl projekt "Finanční gramotnost", zhodnocení a zamyšlení nad uplynulým pololetím, předávání výpisu vysvědčení a ještě loučení se Sárinkou, která přechází na školu v místě svého bydliště. Ta převzala ráno vítací funkci paní učitelky u vstupu do učebny a mohla si vybrat vip osazenstvo svého stolu. :)

     Finanční záležitosti zatím patří spíš do kompetence našich rodičů, nicméně mnohé už známe nebo objevujeme i my. Vyprávěli jsme si o tom, co všechno musí dospěláci uhradit, co je nutné a co nikoli, jak je to s tím "mobilem, který je za korunu", co jsou daně... Už víme, že k tomu aby nás nikdo nenapálil, potřebujeme nejen dobře počítat, ale také výborně a pozorně číst a proč. Spočítali jsme, kolik bychom dostali pěněz, kdybychom měli po jednom kusu všech mincí i bankovek. Správný výsledek je 8 888 Kč. :) Procvičili jsme logické myšlení a hledali jsme různé možnosti, jak uhradit deset nebo 50 Kč. Dělali jsme nákupy a počítali, kolik za ovoce a zeleninu utratíme a kolik nám paní prodavačka vrátí, když zaplatíme stokorunou.Nakonec jsme si zahráli hru "Větší bere". Byly to boje nelítostné. :)

     Pak přišlo na řadu bilancování uplynulého školního půlroku. Měli jsme zhodnotit vše, co jsme se naučili a jak, co nám jde a nejde, odhadnout známky na vysvědčení a zamyslet se nad tím, co nás baví a nebaví a na co se těšíme. Pak nastal výmenný obchod - zhodnocení za výpis vysvědčení a pár slov o všem už uvedeném.

     Takže co nás baví? Učit se a dostávat jedničky - někoho matika, někoho čeština, přestávky..., ale nebaví nás chození na intr a zpět a nošení reflexních vestiček... a všichni se strašně moc těší na naši staronovou třídu na Benešovce. Úplně nakonec jsme se rozloučili se Sárou, "vybavili" jsme ji do nové školy bločkem, barevnou tužkou... a popřáli ji hodně štěstí. 

     V pátek nás čekají pololetní prázdniny, pak jarní, velikonoční prázdniny, pár státních svátků, dvě soustřední, nějaký ten výlet, bruslení, lezení ... a je konec školního roku. Třeba se stihneme také nastěhovat zpět do naší školy. :) 

Michaela Doubravová a "trhlej tým" z áčka 

     

     Začátek našeho 22. školního týdne jsme si zpestřili Bovyskovou ochutnávkou exotického ovoce. Letos jsme "koštovali" dobroty i s mapkou světa, na které byl vyznačen původ daného ovoce. Chutnalo nám mango, physalis, pitahaya, blumy, nashi, granátové jablíčko, kiwi i avokádo.

Michaela Doubravová a mlsounci z áčka

     O třetím víkendu nového roku 2020 se v našem áčku sportovalo o 106. Samík běžel jak o závod v Josefově na Gladiator race. Běžel  za tým "Borci z Benešovky", kterého se měli zúčastnit i další kluci z naší třídy, ale pro nemoc se na start postavit nemohli. Tak třeba příště. :)

    Samova víkendová aktivita byla ale jetě větší. V neděli se spolu s fotbalovým týmem FK Pardubice zúčastnil halového turnaje. Za stejný klub, ale s jiným týmem si v sobotu zahrál Markus v Jablonci nad Nisou. Z osmi mužstev skončili čtvrtí. A do třetice fotbal. :) Silvík hraje za Nemošice a o víkendu si "střihli" zápas s holkama FK Pardubice. Sice nevyhráli, ale Silvestrovi se podařilo dát branku. :) 

      Závodil i Ruda. Tentokrát ne v bazénu, ale na lyžích. Závod je součástí poháru a v něm je zatím na 16.místě.

     Všem gratulujeme a držíme pěsti do dalšího sportování. :)

 

Michaela Doubravová a sportovci z  áčka

  

     Rok 2020 se nám rozběhl do rychlých obrátek a stejně tak je to i u nás ve třídě. Učíme se nové věci, procvičujeme již probrané, soutěžíme a tvoříme. :)  Házeli jsme třeba mnohostrannými kostkami ve dvojicích, sčítali a vyhrála ta dvojice, která jako první dosáhla součtu většího něž sto. Bylo to napínavé počítání. Někomu padaly samé jedničky a jiný "sfoukl" stovku pomocí několika 20. :) 

     Za chvíli budeme mít za sebou polovinu školního roku a s pololetím je spjaté i ohodnocení našeho úsilí. Nejen proto jsme tento týden i hodně opakovali a po té jsme si naše znalosti prověřili ve "velkých prověrkách" z českého jazyka i matematiky. Vše jsme zvládli na výbornou, výjimečně na chvalitebnou i přes to, že to pro nás bylo náročné. :)

     V pátek jsme byli opět bruslit. Tentokrát jsme si vyzkoušeli i některé krasobruslařské prvky. Jet "sáňky na jedné noze" nebo taková pirueta... to není legrace. Nebo je? U nás byla. :) Krasotématu jsme se věnovali i po návratu do školy. Sice se pro nás tentokrát nenašla volná učebna, ale nás to nezastavilo. Alespoň jsme byli blíž šatně a přesunu na oběd. :D Vypracovali jsme si prvouku a dali se s chutí do Mistrovství Evropy v krasopsaní. Měli jsme za úkol opsat text z předlohy a doplnit ho popisem našich reprezentantů v krasobruslení. Eliška a Michal by měli radost.  :) Dobře jsme tak potrénovali na březnové mistrovství světa. :) 

Michaela Doubravová a krasopsavci z áčka

     S novým rokem přichází mnoho nových informací. I u nás ve druhé třídě. :) Učíme se psát správně  i/í a y/ý ve slovech po měkkých a tvrdých souhláskách a procvičujeme náš sluch, abychom vše správně zařadili. Jde nám to a zdá se, že i baví. V matematice mrskáme násobení a dělení dvěmi a učíme se násobit třemi. Násobilka je pro nás výzva! :) A protože máme zimu a všude kolem nás jsou díky marodům poloprázdné třídy, přišlo v prvouce na řadu učivo o zdraví. Všichni bravurně víme důležité věci o osobní hygieně prevenci nemocí a úrazu  telefonní čísla na záhrank, policii i hasiče také umíme. Snad to nebude potřeba. :) V písance zapojujeme fantazii a mnohdy je to hodně zábavné. :D

     V tomto týdnu jsme zařadili novou písmenkovou hru "Samohlásky" na procvičování v českém jazyce. Úkolem bylo poskládat co největší počet slov na přesně daný počet samohlásek. I v tělocviku to bylo o spolupráci. Chytnout se za ruce, opřít si o sebe chodidla a zvednout nohy není jen tak. :) Týden jsme zakončili na lezecké stěně v Sokole, kde nás už čekaly obtížnější úkoly než při poslední návštěvě. Posouváme se v dovednostech i zde. :)

Michaela Doubravová a chytrolíni z áčka

     U nás v áčku se množí medaile jedna za druhou. Tentokrát se přišla pochlubit Sárinka se svým stříbrem ze závodu ve Dvoře Králové nad Labem a Ruda si vyplaval pohár v krajském přeboru.

     Oběma moc gratulujeme  držíme pěsti do dalších závodů. :)

Mchaela Doubravová a šikulové z áčka

 

     Do nového kalendářního roku jsme skočili rovnou tělocvikem. Dopad nám tlumila žíněnka a my jsme si popřáli, aby všechny naše pády byly alespoň takto tlumené. :)   A protože jsme se po vánočních prázdinách sešli zrovna na Tři krále, měli jsme si spolu s hodnocením Vánoc, prázdnin,... co vyprávět a číst.

   Jako první jsme se věnovali "tipovačce". Hádali jsme, kolik dětí mělo k věčeři rybu, kolik bylo bruslit... A pak jsme si to ověřovali na chodbě intru. :) Paní učitelka se netrefila ve svých odhadech ani jednou. :) Po Vánocích a prázdninách přišlo na řadu novoroční plánování. Zamysleli jsme se, co bychov v tom kulatém roce 2020 chtěli zvládnout. Za rok se podíváme, co se povedlo a co ještě musíme dohnat. :) Otec králích jsme si přečetli a pak pracovali s textem a odpovídali na otázky.

     Tento týden jsme také začali chodit bruslit. Čeká nás dohromady šest návštěv zimáku. A protože se nám sešlo bruslení a plavání v jeden den,  k tomu se ještě pár věcí ve škole musíme naučit, mají rodiče zaručený klidný páteční večer. :) Nebo ne?

Michaela Doubravová a kluci a holky z áčka