backgroundbackgroundbackgroundbackground
Separator

Třída 2.A

     Život je změna a někdy tropí také vylomeniny. S první fotkou jsme v polovině září vybojovali krásné čtvrté místo v celostátní soutěži o nejkrásnější třídu, kterou vyhlásila firma Novadida. Svou příšerkovou třídu jsme si užívali jen chvíli. V druhé polovině září přišla z "města" zpráva o rekonstrukci naší školy. A protože termín zněl "hned teď", nastalo okamžité organizování,vymýšlení, balení, třídění, stěhování ... ikdyž se to možná ani tak z venčí nezdálo. Pohodlí třídy se vším všudy jsme dětem zachovali, jak to jen nejdéle šlo. Ve středu byla učebna ještě plně zabydlená, ve čvrtek ráno už vybydlená a holá. Upřímně... byl to trochu smutný pohled. :(

     Azyl nám na několik příštích měsíců poskytl Domov mládeže v Gorkého ulici. Půjčený Arabelin prsten z Pohádkové říše vyčaroval novou třídu příšerek i na internátě. Máme v ní vše na co jsme zvyklí, co máme rádi a co potřebujeme k učení i ke hře. V pátek jsme se do našeho nového působiště šli podívat.. "ať víme, do čeho jdeme!" :) Každý našel svou jmenovku na lavici, ozkoušel si posedět a rozhlédl se kolem sebe. Zaspívali jsme si písničku Abeceda, abychom si vyzkoušeli, jestli nám v novém půjde učení stejně dobře jako doposud. Šlo nám to skvěle! :)

    Od 14. října tedy na ostro. V pondělí, v úterý a v pátek začínáme tělesnou výchovou ve škole. Děti se převléknou v šatně 2.A a počkají na začátek hodiny. Ve středu a ve čtvrtek budeme mít sraz v 7:45 před školou, nejdéle v 7:50 odcházíme do DM. Po domluvě je samozřejmě možné v tyto dny na nás počkat před internátem. Po ukončení vyučování v 11:40 hod. se společně přesuneme do naší školní jídelny, kde si děti převezme paní vychovatelka. Kmenovou třídou pro naše oddělení školní družiny bude do odvolání třída 3.C v prvním patře hlavní budovy. Jak praví klasik: "Co nás nezabije, to nás posílí!" Nás ale taková "prkotina" jako je mnohočetná rekonstrukce budovy a jejího okolí neskolí. :) V jiném klasickém nápisu je napsáno: "Opravit to musíme.."

Michaela Doubravová a tým 2.A z intru :)  

 

          Druhý říjnový týden byl rušný, ale to není v 2.A žádná novinka. Určovali jsme druhy vět, vymýšleli věty přací i tázací, napsali několik stránek v písance a počítáme bez přechodu desítky do sta jako draci. :) Kromě rýsování jsme si bystřili naši prostorovou představivost pomocí pexesa s krychlovými stavbami. Chvíli nám trvalo, než jsme dokázali najít dvojice obrázek + záznam. Nakonec jsme si stavby i doopravdy postavili.  

       Venku už bývá často nevlídno. Podzim v přírodě z učebnice prvouky jsme si řádně pročetli a tak víme co a jak se nejen na naší zahradě děje. Léto a třeba i dovolenou nám připoměl v pátek pan Jaroš se svým týmem a s programem Papoušci. Jeho opeření svěřenci nám ukázali naučené triky a mezi figuranty byli i děti z naší třídy. :) Pro všechny to byl velký zážitek. Stejně tak i závěrečné focení s pestrým kamarádem na ruce, které měly některé děti jako bobříka odvahy... :) Jako překvapení chovatel dětem ukázal párek kosmanů, kteří patří k nejmenším opičkám na světě.

      Také už pro naši třídu nastalo stěhování do náhradní učebny z důvodu rekonstrukce školy. Proto jsme se učili ve čtvrtek v školní kuchyňce a v pátek jsme si zkusili, jaké to bude v 5.A. I tohle pro nás bylo dobrodružství. 

   

Michaela Doubravová a stavitelé z áčka

 

          Ani jsme se nestačili pořádně rozkoukat a je tu už druhý měsíc školy. Opakování znalostí z první třídy už máme za sebou a nové informace nám plní hlavičky. Zloděj pan Mínus úřaduje v desítkách do stovky, známe rozdíl mezi hláskou a písmenem a abecedu už "mrskáme" docela slušně. :) Podzim nás provází i v Prvouce.

     Ve čtvrtek jsme letos prvně navštívili ekocentrum Paleta. Program Pečení v peci nás bavil a s lektorkou Míšou jsme si upekli kousek chleba jako kdysi naši prapra... Sepsali jsme společně postup a podle něho jsme si pak sami ingredience odměřili, smíchali, prohnětli a vytvořili malý bochánek Ten pak putoval do horké pece. Po chvíli, kterou jsme strávili hrou na Velkou pardubickou, naše průvodkyně vytáhla plech s voňavou dobrotou. U ohně jsme se do chleba pustili a byli jsme pyšní, co jsme dokázali.

     Nadšení nebralo konce a tak jsme si recept opsali všichni do školních sešitů při češtině. :) Na jaře nás čeká program Všichni za jednoho... Těšíme se už teď.

Michaela Doubravová a pekaři z áčka

     ... tak zelený vcelku je, v lednu tedy zmrzneme?! Do té doby si ještě něco užijeme. :) Tu jsou akce na měsíc říjen:

3. 10. 2019 (čtvrtek) - Paleta - program Pečení v peci (odchod v 8:00 ze školy)

11. 10. 2019 (pátek) - Papoušci - tělocvična školy 

     V plánu máme i návštěvu lezecké stěny. Termín závisí mj i na přesunu třídy do náhradních prostorů z důvodu rekonstrukce školy.

 

Michaela Doubravová

 

 

 

     První měsíc je pomalu za námi, před námi dalších devět. :) Opakování učiva z první třídy jsme si zpestřili miniprojektem o uplynulém MS v basketbale. Nejprve jsme zkoušeli v tělocvičně střílet na koš, pak v matematice správně rozřadit míče, tenisky a dresy s příklady ke správným košům s výsledky. Jako v basketu proti sobě hrála dvě družstva. Místo nominace jsme ovšem losovali. :)

     Minulý týden jsme se začali seznamovat s čísly do stovky. Na procvičení jsme využili balanční hru s dřívky. Bylo to napínavé a "veliké neštěstí", když se věž zřítila. :) Určitě si hru ještě mnohokrát zopakujeme. Svou zručnost jsme ještě prověřovali při vytváření kostky s potiskem. Tady nás trochu potrápilo lepidlo, které nelepí a nepřesně ohnutý papír... :) Ohromná zábava ale byla při skládání krychle a jehlanů z párátek a modelíny. Dokázali jsme spočítat všechny rohy alias vrcholy, strany a už víme, kolik párátek potřebujeme, aby nám vše šlo postavit. :)

     Hrátky s abecedou nám zaplnily téměř každou hodinu češtiny. Řadili jsme písmenka, slova a zvládli jsme i rozřadit složitější slova podle abecedního pořádku. Při psaní písanky padla i otázka: "Proč píšeme znova písmenka, když je všechny už umíme?" Vzápětí přišla ze třídy odpověď: "Abychom je uměli ještě líp!" :)

       Minulý rok jsme sbírali drahokamy z pokladu. K výměnnému obchodu jsme se dostali až nyní. Bylo to napínavé od začátku do konce. Speciální ceník si děti vymyslely sami a pak už se šlo nakupovat. Větší zájem byl o propisky, gumy, notýsky... než o speciální nabídku v podobě odpustků za zapomenutý úkol, jednodenní sezení s kamarádem nebo dokonce sezení na židli paní učitelky... :) Co budeme sbírat ve druhé třídě a za co, si řekneme příští týden. :)

Michaela Doubravová a šikulové z áčka 

     Sam s Tomem o víkendu váleli za fotbalový klub Ostřešany. V sobotu vyhráli první společný turnaj v Sezemicích! Ještě chvíli a očekávejte telefonát od trenéra repre pana Šilhavého! :) 

     Gratulujeme a držíme pěsti do dalších zápasů. 

Michaela Doubravová a parta hic z áčka :)

     Ve středu 25. 9. 2019 se koná mimořádná třídní schůzka. V 16:00 hod. se sejdeme v třídě 2.A. Tématem bude  rekonstrukce školy. 

Michaela Doubravová

     Zatím co první školní týden byl seznamovací a organizační, druhý rize sportovní, tak třetí týden ve škole již byl opravdu pracovní. Už nejen opakujeme vše naučené v první třídě. V matematice jsme naše znalosti čísel rovnou zpětinásobili. Učíme se do rovné stovky. :) Nevěřili jsme paní učitelce, že čtverečků a kuliček na jedné destičce je doopravdy sto. Tak jsme je spočítali. A víte co? Měla pravdu. Deset dílků po deseti je doopravdy sto! :) I to navlékání sta korálků nás bavilo. Vyrobili jsme si tak vlastnoručně pomůcku, která se nám bude hodit pro sčítání i odčítání. :)

     V českém jazyce nám už začínají "starosti" s psaním velkých a malých písmenek. Vlastní jména i začátky vět jsou pro většinu ale hračka. :) I ta abeceda nám jde vyjmenovat. Uvidíme jak to bude vypadat s jejím využíváním. :) Ve čtvrtek se na naši hodinu češtiny byla podívat paní psycholožka. Všichni jsme makali a ukázali jsme, co už umíme. I to, že jsme nejukecanější třída na Benešovce. :) 

     V pátek nás čekalo první plavání ve velkém bazénu. Bylo to pro nás nové, ale zvládli jsme to bez ztráty počtu plavců... :) Už to bude jen a pouze lepší. Prostě platí: "Kdo netrénuje, plavat se nenaučí!"

Michaela Doubravová a parta plaváčků z áčka 

     Nejen sportem živ je člověk. :) Někdo rád běhá, jiný si čte, další tančí a náš Tom chytá ryby. A ne malé. Na Rybářských závodech v Ostřešanech, které se konají  tradičně při posvícenských slavnostech, chytil v neděli  8.9.2919 takovýhle parádní úlovek. :) Tady i pověstné rybářské míry blednou závistí. :) Gratulujeme!

Michaela Doubravová a nadšenci z áčka 

V pondělí jsme měli možnost zúčastnit se slavnotního vyhlášení atletikého čtyřboje, ve kterém naše škola získala nejvíce ocenění. Vyhlášení proběhlo v sále Jana Kašpara v Pardubicích a moc jsme si ho užili.

Atletický čtyřboj se skládá z běhu na 60m, skoku do dálky, hodu kriketovým míčkem a z vytrvalostního běhu. Každý výkon je bodově ohodnocen a součet všech bodů třídy pak zprůměrován.

Více informací zde: https://www.pardubickykraj.cz/aktuality/104104/temer-11-tisic-deti-v-kraji-se-ucastnilo-regionalnich-olympiad

Lenochová Lucie