backgroundbackgroundbackgroundbackground
Separator

Třída 2.A

     ... a když je mu teplo, alespoň nemrznem. :) My ale na "zimnici" nemáme čas, u nás se stále něco děje:
 
- po celé tři prosincové týdny probíhá adventní třídní projekt
 
4. 12. 2019 (středa) - výlet Peklo Čertovina (odjezd v 8:15 od školy, návrat před 14.hod. tamtéž)
5. 12. 19 (čtvrtek) - Čertovské vyučování
16. 12. 19 (pondělí) - lezení v Sokolovně - 80,- Kč
20. 12. 19 (pátek) - Vánoční vyučování a tombola 
 
Vánoční prázdniny trvají až do pondělí 6. ledna 2020. 
 
Michaela Doubravová a kluci a holky z áčka

     Naše krasoholky opět závodily. Tentokrát je čekala Malá cena Pardubic na domovském zimním stadionu. Závodit "doma" je vždy velmi náročné. Přijde mnoho známých, příbuzných a všichni jsou napnutí ještě o fous víc než obvykle. Sára to ale zmákla a vybojovala krásný pohár a medaili. Zlatou pro vítěze! :) Držíme pěsti do dalších soutěží a gratulujeme.

Michaela Doubravová a druháčci z áčka 

Středeční ráno bylo ve znamení sběru papíru. Před školu byly přistaveny dva kontejnery a žáci 9. ročníků spolu s panem učitelem Mokřížem a paní učitelkou Schoberovou a Vodákovou přebírali donesený sběr.

Přestože se tentokrát nesoutěžilo, která třída nebo jednotlivec nasbírá nejvíce papíru, sběrové ráno se vydařilo.

Všem zúčastněným velmi děkujeme.

Mgr. Lenka Klepalová

     Možná to je tím, že se blíží adventní čas a nebo se to "jen tak" zase sešlo, ale i tento týden byl plný nejrůznějších akcí a novinek. Rozhodně se nedá říct, že jsme zaháleli. :)

     V pondělí pokračoval náš projekt k 30. výročí Sametové revoluce. Využili jsme dějepisných znalostí a vypravěčských schopností paní učitelky Schoberové a spolu s jejím "céčkem" jsme si poslechli, co se to tenkrát vlastně stalo. Abychom si vše lépe uměli představit, dostali naši kamarádi z sedmičky dobové výsledky přijímacího řízení na střední školu s oficiálním i neoficiálním vysvětlením nepřijetí či přijetí. Vše jsme si vysvětlili a podívali jsme se na krátký dětský dokument k pádu železné opony (ČT - Déčko). Po této společné hodince jsme už pokračovali sami v naší učebně na internátu. Četli a vyprávěli jsme si vzpomínky rodičů a prarodičů a tvořili jsme vlastní vysvětlení "sametovky". :)

     Hned v úterý nás čekala premiéra při společné návštěvě lezecké stěny. Spolu s 2.B jsme se rozdělili do tří skupin. Kuzma vedl lezce na velké stěně, Sára si vzala na povel menší stěnu a Pája učil děti parkur. A paní učitelka jen valila oči na to, jak jsou děti šikovné. Návštěvu Sokola jsme si užili a za měsíc vyrážíme opět. :))

     Překulila se středa se sběrovým ránem a přišel speciální čtvrtek a s ním i Světový den pozdravů. Ten začal speciálním vítacím rituálem, který nás zaujal natolik, že ho chceme opakovat každé školní ráno. :) Pak jsme si říkali o etiketě a přečetli jsme si pěknou pohádku z knížky Draka je lepší pozdravit. Autory k jejímu napsání inspirovala paní Eliška Hašková - Coolidge, která pracovala jako ředitelka Kanceláře prezidentských zpráv a jako zvláštní asistentka pěti amerických prezidentů. Z této knížky byl i legrační test, který jsme si vyplnili.           

     Světový den pozdravů vznikl v roce 1973, kdy si jeden student řekl, že by bylo fajn neřešit spory válkou, ale nějakým lepším způsobem. Protože je pozdrav projevem přátelství a úcty a také může být počátkem komunikace, zkusil před 46. lety každého koho potkal mile a laskavě pozdravit. V současnosti se Světový den pozdravů "drží" ve více jak 180. zemích. Tato myšlenka krásně navázala na projekt "Laskavec", do kterého jsme se zapojili minulý týden.   

     V našem speciálním vyučování jsme si i vyzkoušeli hledat pozdravy v cizojazyčných slovnících. Tím jsme si procvičili znovu abecedu. :) Pozdravy v cizích jazycích jsme hledali i v osmisměrce. Nakonec jsme skládali puzzle a u České republiky jsme si řekli, jaké státy jsou našimi sousedy, jak se v nich mluví a jak se tamní lidé zdraví. :) V pátek jsme ještě v tomto "zdravícím" tématu trochu pokračovali. Zkusili jsme si vyplnit myšlenkovou mapu a v češtině jsme využili text pohádky o drakovi a procvičili slova souznačná, mnohoznačná, protikladná... :) Snad nám z toho povídání o etiketě v hlavičkách něco zůstane. :D

Michaela Doubravová a správňáci z áčka

 

 

     Krasobruslařka Sára se o víkendu zúčastnila krasozávodů v Praze. Na zimním stadionu Ice rink vybojovala krásné druhé místo. Gratulujeme a držíme pěsti do dalších axelů a piruet. :)

Michaela Doubravová a sportovci z áčka

     Jednáctý školní týden byl doslova přeplněný událostmi. Užili jsme si ho parádně! Hned v pondělí nás čekalo Svatomartinské vyučování. V českém jazyce, matematice, prvouce i výtvarce jsme plnili úkoly s touto tématikou. A naučili jsme se i něco navíc - co jsou pranostiky a co znamenají. Jedním úkolem bylo i seřadit správně popis postupu pečení svatomartinských rohlíčků. Protože čteme s porozuměním, zvládli jsme to na výbornou a upečenou dobrotu jsme si mohli na závěr i ochutnat. :) Ikdyž jsme na oknech sněhové vločky objevili, ty skutečné jsme vyhíželi dopoledne marně. 

     V úterý jsme navštívili Východočeské divadlo a zhlédli  představení O zlaté rybce. Pohádka v podání loutkového divadla Drak z Hradce Králové potěšila malé i velké diváky a krásně navázala na akci z minulého týdne s paní Emou Kopeckou, potomkem loutkářů spjatých právě s divadlem Drak. Pohádky patří k blížícímu se adventnímu období a my téma loutek ještě nějakou dobu neopustíme. :)

     13. listopad je Světovým dnem laskavosti. Naše áčko se přihlásilo do happeningu "Jsem laskavec." Popovídali jsme si o tom, co znamená být laskavý a jak i my takoví můžeme být a přečetli jsme si příběh Anička Laskavá z materiálů k etické výchově z Novadidy, které jsme vyhráli v soutěži. :) Ve středu nám počasí nepřálo a tak jsme dobročinný úkol, který jsme si zvolili, plnili až v pátek. Patřičně "vyzbrojeni" jsme se vydali do okolí internátu i školy posbírat vše, co na zem nepatří. A že to byly někdy usměvné poklady... :D Teď už budeme s napětím čekat na výsledky losování. Můžeme vyhrát setkání se zajímavou osobností. A kdo by to v případě výhry byl, ví jen paní učitelka a ta to zatím neprozradí. :) Držte nám pěsti!

     V pátek jsme se zamysleli nad tím, co je to svoboda a co všechno znamená. Popovídali jsme si o událostech spjatých se Sametovou revolucí a o tom, jak se žilo tehdy a dnes. Toto téma bude také pokračovat v pondělí. Doufám, že děti budou dostatečně zvědavé a rodiče náležitě sdílní. :) Doma si dějiny můžete zopakovat společně zde: https://www.youtube.com/watch?v=ms4dkoCythI

Michaela Doubravová a laskavci z áčka

     

     Když si náš tom kdysi "vybíral rodiče", věděl proč si zvolil ty svoje. Už i příjmení vyjadřuje, že je to rychlík. Takový tryskomyšák. :) A protože rád soutěží, sbírá jednu medaili za druhou. Teď nám přinesl ukázat trofej za 1. místo v běhu O perníkovou chaloupku. Gratulujeme a držíme pěsti i dál. :)

Michaela Doubravová a sportovci z áčka

     Naše třída příšerek z 2.A se zúčastnila soutěže "Nejkrásnější škola/třída", kterou vyhlásila už o prázdninách firma Novadida. Přihlásilo se téměř tři stovky nazdobených interiérů tříd od mateřinek po třídy druhostupňové. Na internetu pak probíhalo hlasování. A to byl doslova "fičák"! Do poslední chvíle rozhodoval opravdu každý hlas! Vítězná třída získala 1 105 hlasů, stříbrní 1 088, pro třídu na třetím místě hlasovalo 644 fandů. Bramborová medaile putovala do našeho áčka. :) 630 hlasů  nám zajistilo cenu v hodnotě 7 000 Kč v podobě výukových materiálů z produkce firmy Novadida. Před pátou třídou jsme měli pidináskok tří hlasů. 

     Tento týden nám přišla naše výhra.Všichni jsme byli zvědaví, co paní učitelka vybrala a hned jsme si vše nutně potřebovali prohlédnout. Krásně zpracované pohádkové bytosti, kartotéka slov, roční období, etická výchova v podobě lidských vlastností, logopedické kartičky... to vše se nám hodí. :) Děkujeme všem rodičům, přátelům, paním učitelkám... zkrátka všem, kteří nám věnovali čas a darovali nám hlas. Děkujeme i firmě Novadida za pěknou a napínavou soutěž. Tak za rok znovu?  :D 

Michaela Doubravová a příšerky z áčka