backgroundbackgroundbackgroundbackground
Separator

Třída 1.A

     Tento týden byl opravdu krátký a předvelikonočně plný různých událostí. O sběrovém ránu jsme už informovali. Tam se nám zadařilo a zaslouženě jsme vyhráli. :)  Souběžně se sběrem proběhl projekt "Zdravá dětská noha". Žáčkům odborníci z Hamzovy léčebny Luže - Košumberk vyšetřili preventivně chodidla. Na základě vyšetření pak mohou rodiče využít možnost konzultací s tamními fyzioterapeuty, popřípadě i nechat dítku zhotovit individuální vložky do bot. 

     Poslední vyučování před Velikonocema jsme z části věnovali právě této tradici. Krom vyprávění jsme si mohli beztrastně zaběhat po třídě a vybarvovat podle návodu na tabuli vajíčka. A pak odpovídat na otázky ano :) / ne :(. Porozumět přečtenému ještě někomu dalo trochu zabrat, stejně tak i pravá - levá, začátek a konec. :) 

     Nakonec jsme si vytvořili a napsali jednoduché velikonoční přáníčko. Popřáli jsme v něm krásné Velikonoce a to vinšujeme i nyní. Užijte si prázdniny a v úterý se zase uvidíme. :)

Michaela Doubravová a koledníci z áčka 

     Dnešní den byl ve znamení "Sběrového rána". Chtěli jsme obhájit stříbrné místo z podzimu. Po odevzdání papíru před budovou naší školy jsme si ve třídě srovnali lístky. Shromáždili jsme jich rovných 386 kusů a čekali na výsledky. Bylo to hodně napínavé a nemohli jsme se dočkat. :)

      Vyhlášení zaznělo ze školního rozhlasu na začátku čtvrté vyučovací hodiny. Podzimní pozici na pomyslných stupních vítězů jsme nejen udrželi, ale dokonce i vylepšili. Naše áčko je první o 6,4 kg na osobu před 5. A a  o 28,9 kg  na osobu před 3. A.

1. místo:  třída 1. A - 2 989,8 kg (22 žáků - průměr na osobu 135,9 kg)

2. místo:  třída 5. A - 3 885,1 kg (30 žáků - průměr na osobu 129,5 kg)

3. místo: třída 3. A - 2 466,6 kg (23 žáků - průměr na osobu 107 kg)

       V "top desítce" nejlepších sběračů Benešovky jsme měli hned tři zástupce - třetího Toma Mšk. (555 kg), čtvrtého Fíďu R.(548,5 kg) a devátého Fíďu M. (350 kg). Nejvíc nasbírala třeťanda z áčka (726 kg).  V tombole, kde rozhodovla šťastná ruka nejlepších sběračů, jsme získali pět cen.  

    Vyhráli jsme možnost atraktivní společné aktivity.  Máme velikou radost! Děkujeme všem poctivým sběračům za skvělý přístup a také panu školníkovi za úžasnou spolupráci! Další kolo na podzim už v druhé třídě. Laťka je opravdu vysoko a celá škola sbírá čím dál víc. :) Dnes jsme naplnili rovnou tři kontajnery! Vice zde: https://www.benesovka.cz/uskutecnene-akce/sberove-rano-0 a pro porovnání s podzimem: https://www.benesovka.cz/i-stupen/trida-1a/jsme-stribrni :) 

Michaela Doubravová a parta sběračů z 1.A

     Jaro je už v plném proudu a s ním i žačala běžecká sezóna a také soutěže. Ve středu jsme si zaběhali na čas na našem školním hřišti. Do projektu "Čokoládová tretra" jsme běželi 100 m (děti ročník 2012) nebo 200 m (ročník 2011). Další měření výkonů v rámci tělesné výchovy nás čeká již brzy při "Atletickém čtyřboji" (60m, vytrvalostní běh,skok daleký, hod míčkem). I zde se mezi sebou porovnávají jednotlivci, třídy i školy. Tak namasírovat svaly, napnout síly a sportu zdar! :) 

     V sobotu 13. dubna nebyly pro nás hlavní časy, ale množství. Ještě než Jiří Homoláč doběhl při Vinařském půlmaratonu (a zároveň MČR v půlmaratonu) ve skvělém čase do cíle před výbornými závodníky z Keni, odehrál se dopoledne Lidový běh Vaňka Vaňhy na 1 700 m. V něm soutěžily také pardubické školy. Prvních pět nejpočetněji zastoupených škol získalo pěkný šek v hodnotě 5 000 Kč na sportovní pomůcky. Benešovce se do tohoto pořadí podařilo dostat.

    Mezi 147. účastníky z naší školy byli i zástupci našeho áčka: Šimon s taťkou, Vojta, Viktorka K. s mamkou,celá běhací rodina Toma Mšk, Fíďa R. s taťkou, Fíďa D. s mamkou i sestrou a Terda dokonce s celou holčičí částí jejich rodinky. :)  Celkem nás bylo 17! :) Paní učitelka se tentokrát flákala, ale v cíli mohutně fandila a snažila se vše zdokumentovat ... :D 

     Ještě jednu medaili o víkendu získal Romča. Zúčastnil se s týmem rugbyového turnaje v Chrášťanech. Citujeme slova samotného medailisty: "Moc nám to ale tam nešlo." Nevadí, příště to půjde půjde líp. :)

     Další soutěž nás čeká v úterý 16. dubna při Sběrovém ránu před naší školou.  Zde to bude spíš silový trojboj a obhajoba druhého místa z podzimního sběru. :)  A pak další běhání - Pardubická devítka 1. května! Opět budeme soutěžit o nejpočetnější školu v rámci lidového běhu! (leták viz foto zde)

Michaela Doubravová a běžci s rodinami z áčka :)

     Po shonu z minulých týdnů, kdy k nám chodila jedna milá návštěva za druhou a akce střídala akci, jsme tento týden měli "rize soukromý."  Pokud bysme chtěli "vypíchnout objev týdne", pak to bude hra "Já mám, kdo má?" Tu jsme si vyzkoušeli hned ve dvou variantách - na rozvoj slovní zásoby, kdy jsme popisovali kraslice (a mnohdy jsme se u toho hodně zapotili... :D ) a pak při hudební výchově, kdy jsme k sobě hledali texty známých lidových písniček. Ty jsme si také zkusili zanotovat. Některé až tak známé pro všechny také nebyly. :) Neva, to doženeme, protože s touto hrou jsme rozhodně nepracovalii naposled. Krásně se u ní ukáže, kdo čtenému textu rozumí a taky kdo dává pozor! :D

    Dalším objevem tohoto týdne jsou nová razítka, která jsme využili na sebehodnocení. Smajlíci jsou jasní - "usměváček" znamená "šlo mi to, pohoda..., "mračoun" - naopak "nešlo mi to."  Palec nahoru už napovídá, že je také vše dobré a navíc nás to bavilo. A ruka? Musím ještě na daném učivu zapracovat. :)       

     Už se učíme psát velké a malé písmeno "Ch", čteme několikastránkové příběhy v První čítance, pracujeme s textem a počítáme do 20 s přechodem desítky. 

     Novinkou byl také už větší geoboard 5 x 5 a tvoření na něm podle předlohy i bez ní. "Gumičkujeme" opravdu s nadšením. Skládáme obrázky a opakujme si také základní geometrické tvary. Protože se blíží Velikonoce, tématiky využíváme tzv. Kolombovo vejce. :)  Nečastější věta v těchto chvílích? "Paní učitelko, podívejte co jsem složil/la! Pojďte to vyfotit!" :) K vidění jsou různé lodě, roboti, helmy nebo také tlustá zvířátka.  :D 

     A že jsou Velikonoce  skutečně už za dveřmi svědčí i naše výtvarné tvoření. Vyrobili jsme kraslici nebo zajíčka? Obojí! :) Svá díla jsme jen neradi půjčili paní učitelce na výstavu na chodbě. :) 

Michaela Doubravová a výtvarníci z áčka :)

     Naše "áčkařské tanečnice" se o uplynulém víkendu účastnily další soutěže. 
A nebyly jen tak do počtu! Na kvalifikaci na Mistrovství České republiky 
mažoretek v Nové Pace Sára a Kristýnka s týmem a pod vedením Sářiny maminky 
vyhrály s choreografii Shrek.
 
     Sarinka si ještě zatančila choreografii Saxána a  má navíc stříbro. 
Obě formace postoupily do finále MČR v Hranicích 27.-28. dubna. 

     Holky jsou zatím v žebříčku celorepublikově první, tak snad to cinkne! 

     Gratulujeme a držíme pěsti!

Michaela Doubravová a šikulky z áčka

     Nový týden jsme začali rovnou s prvním dnem nového měsíce. A protože je 1. duben už několik století vyhlášeným svátkem všech vtipálků, užili jsme si i my aprílové vyučování. Mimo jiné jsme si i četli z knížky Aprílová škola od Jiřího Žáčka, který napsal také náš Slabikář a První čítanku, ze slova "apríl" jsme skládali jiná slova, luštili popletené věty nebo dávali pozor na otázky a odpovídali ano/ne. Dobrý trénink na to, aby nás nikdo nenapálil! :D Také už víme co je aprílové počasí nebo jak to vypadá, když se někdo tak chová. :)

     Úterý byl dnem v modré. :) Je to barva komunikace a někteří lidé mají právě s ní problém. 2. duben je každoročně Světovým dnem autismu. Ve středu a ve čtvrtek probíhal na naší škole zápis do prvních tříd. I v naší třídě. Přišlo hodně předškoláčků, kteří k nám chodili na návštěvu. Tak se asi budeme potkávat i od září. :)

     Frčeli jsme jako dráhy ve všech směrech a zkoušeli jsme spoustu nových věcí. Třeba v tělocviku jsme skákali podle "ťapek" a procvičovali prostorovou orientaci, koordinaci i postřeh. Fantazii a opět prostorové vnímají jsme vyzkoušeli s tangramem a "deskovka" na + a - do 20 v nás probudila závoďáky. Na herce jsme si zahráli při pantomimě na slovesa. Znovu jsme zkusili pyramidy a počítali z obou stran. A šlo nám to všem skvěle. Prvně jsme rýsovali, počítali počet čtverců z obrázku a dopsali jsme už třetí díl písanky! Ještě nám pár písmenek k naučení zbývá. :)  

      Jak je vidět, vůbec jsme se nenudili a týden utekl nadzvukovou rychlostí. 

Michaela Doubravová a mimo(ňo)vé z áčka :D

Ve středu 27. 3. se v 15 hodin otevřely dveře naší školy rodičům, babičkám, dědečkům, sourozencům, ale i žákům minulým a budoucím. Ti všichni se přišli podívat, jak to u nás ve škole vypadá a co všechno jsou naši žáci pod vedením svých učitelů schopní vytvořit. Konal se totiž již tradiční VELIKONOČNÍ JARMARK.

Do foyer Benešovky letos vábila nejen vůně palačinek, ale i živá hudba v podání paní učitelek Sobolíkové a Hezké. Přízemí a první patro se pro toto odpoledne proměnilo v tržnici, kde si každý našel to své.  K vidění a zakoupení byl nespočet věnců, kraslic, věrných napodobenin zvířátek zvěstujících jaro, velikonočních zápichů, nazdobených právě pučících větviček a dalších dekorací. V každé třídě měli pak návštěvníci možnost tvořit dle vlastních představ, ať už šlo o velikonoční přání, stojánky na vajíčka, pletení pomlázky, zdobení perníčků či velikonoční výzdobu. Všem, jimž během odpoledne vyhládlo, přišly k chuti také domácí bábovky, muffiny, koláčky a další dobroty, které naši žáci nabízeli.

Během tohoto jarmarku se vybrala úctyhodná částka 17 236 Kč, kterou po projednání se žákovským aktivem věnujeme nadaci Dobrý anděl, jejímž donátorem jsme již od roku 2016.

Děkujeme všem zúčastněným za příjemně strávené odpoledne a těšíme se na další společné setkání.

 

K. Stehnová

 

     Náš závoďák Tom stihl o víkendu rovnou dva závody.  V sobotu vybojoval třetí místo na plaveckém přeboru v kraulu v Chrudimi a v neděli běžel v Hradci Králové gladiátorské závody 1km+ 7 překážek. Je to zkrátka borec!

     V soutěži "Taneční skupina roku" si Nellča s týmem T-bass vytančila krásnou zlatou. Bližší podrobnosti nám však nejsou známé. :D  

Gratulujeme a držíme pěsti i nadále. :) 

Michaela Doubravová a sportovci z áčka 

     ...nebude-li pršet, nezmoknem :) Akcí na duben v naší třídě zatím moc není: 

1. 4. 2019 (pondělí) - Aprílová 1. A 

2. 4. 2019 (úterý) - Den v modrém (Světový den porozumění autismu) 

3. 4. 2019 (středa) - Zápis do 1. tříd (děti budou s družinou o patro výš v budově nebo venku - nedozvoníte se) 

4. 4. 2019 (čtvrtek) - Zápis do 1. tříd (děti budou s družinou o patro výš v budově nebo venku - nedozvoníte se) 

9. 4. 2019 (úterý)  - čtvrtletní pedagogická rada

10. 4. 2019 (středa) - talentové zkoušky budoucích prvňáčků

16. 4. 2019 (středa) - 7:00 - 8:30 - SBĚROVÉ RÁNO (před budovou školy)

16. 4. 2019 (středa) - 7:45 - projekt "Zdravá noha" 

18. - 22. 4. 2019 - velikonoční prázdniny

30. 4. 2019 (úterý) - čarodějnické vyučování v kostýmech

Pro úplnost: Není plánované ředitelské volno na dny kolem květnových státních svátků (1. a 8. 5.) 

Michaela Doubravová a školáci z áčka