backgroundbackgroundbackgroundbackgroundbackground
Separator

Třída 6.B

V rámci výuky dějepisu jsme si zkusili zajímavou aktivitu, která žáky zavedla do světa starověkého Egypta. Žáci měli za úkol vytvořit krátké sdělení pomocí hieroglyfů, což jsou symbolické znaky používané starověkými Egypťany k zápisu informací a textů. Museli se tak nejdříve seznámit s hieroglyfickým písmem a naučit se rozpoznávat jednotlivé znaky. Poté si sami vyzkoušeli vytvořit krátké sdělení, například jméno, krátkou větu nebo přání.

Voda

V úterý 27.února jsme se spolu s 8.B vydali na výlet do Prahy. Cílem naší cesty byla návštěva divadelního představení Sněhová královna. Pro spoustu dětí byl muzikál premiérou v jejich kulturním životě. Cesta autobusem do Prahy utekla svižně a už po dvou hodinkách jsme mohli obdivovat krásné prostory divadla Karlín. Samotné představení nás bavilo, nádherné kostýmy, jevištní výprava a především skvělé pěvecké výkony hlavních představitelů. Musím moc pochválit celou naši partu za vzorné chování. Určitě jsme za kulturními zážitky nevyrazili naposled.

M. Odvárková, K. Kubanová, D. Rutterová

Masopust, ostatky, končiny, fašank… To vše jsou názvy pro období od Tří králů po Popeleční středu, po které následuje čtyřicetidenní předvelikonoční půst. Nejznámější a nejveselejší jsou však poslední dny masopustu spojené s radovánkami, tancem a hodováním.

I tento rok jsme si nenechali ujít masopustní průvod, který tradičně pořádá ZŠ Waldorfská společně s Městským úřadem Pardubice V. Přípravy na tento den však nebyly jednoduché. Hodné maminky a babičky šily, zruční tatínkové a dědečkové pomáhali vyrábět různé rekvizity a ve škole jsme se snažili kostýmy doladit barevným kartonem, krepovým papírem či slámou. A tak jsme společnými silami vyráběli kostýmy tradičních postav masopustu jako je kominík, květinářka,Turek, slaměný, žid, smrtka, ras či medvěd nebo selka.  Po náročném tvoření nám byl odměnou den, kdy jsme se mohli vydat na průvod. Nejprve naše cesta vedla k sídlu rychtáře (starosty), který pověřil Laufra masopustním průvodem. Pak nechybělo nic, aby mohlo být zahájeno v doprovodu živé kapely masopustní veselí s tancem a tradičními masopustními pochutinami jako jsou koláče či zabíjačkové dobroty.

Závěrem nesmíme opomenout poděkování všem žákům za jejich nadšení a kreativní tvoření masek. A samozřejmě velké díky patří organizátorům za povedenou akci.

K. Vodáková, M. Doubravová, P. Jezdínská

 

Začátkem listopadu měly šesté ročníky možnost zpestřit si výuku dějepisu návštěvou Východočeského muzea v Pardubicích. Zde pro nás byl připraven v archeologické expozici Proti proudu času výukový program s názvem Cesta do pravěku. Vydali jsme se tak na dobrodružnou cestu od sběračů a lovců mamutů přes dobu bronzovou až k době osídlení našeho území Kelty. Dozvěděli jsme se spoustu nových ale i pro nás známých informací o životě pravěkých lidí jako je obživa, pohřbívání či vyrábění uměleckých předmětů. Nakonec jsme si zkusili rozluštit šifru psanou keltskými runami.

Vodáková

První společný “ výlet” třídy 6.B, hurá, na chvíli pryč ze školních lavic. Společně jsme v pátek 13.října vyrazili do Ekocentra Paleta na program Lesy v ohrožení. Nebyla to jen nudná přednáška o tom, jak se starat o naše lesy. My jsme bojovali! Bojovali jsme proti kůrovci a různým přírodním živlům, které ohrožují přírodu kolem nás. Někdy jsme byli úspěšní, někdy méně, máme se ještě co učit. Nicméně jsme si to všichni parádně užili.  

M. Odvárková

     Závěr školního roku 2022/23 se blíží a s ním i čas naší společné cesty prvním stupněm základní školy. Chtěli bychom se se všemi rozloučit... přeci jen, prožili jsme společně pět let... zažili to, co jiné generace ne (třeba distanční výuku...) a věříme, že máme na co vzpomínat.

     Zveme naše žáky, jejich rodiče, sourozence a další kamarády na 

ROZLUČKOVÝ PIKNIK ! heart

     

     Účast je samozřejmě dobrovolná. Přijďte, těšíme se na vás. wink

Michaela Doubravová + Martina Hladíková - úči s ábéčka :) 

Koncem února a v březnu probíhala u nás ve škole matematická soutěž Pangea. 
Soutěže se zúčastnilo 31 žáků ze 4. a 5. ročníků, z II. stupně soutěžilo 32 žáků.
Nejlepšího výsledku na naší škole dosáhl Filip Taraba z 8.B, který získal 45 bodů, a v Pardubickém kraji se tak umístil na 18. místě mezi žáky osmých ročníků a tercií. Výborného výsledku - 42 bodů – dosáhli i dva žáci z 5.B, a to Alexandra Svědíková a Matyáš Shejbal. Sdílí 23. místo v kraji ve své kategorii.
V ostatních ročnících obsadili ve školním kole první místa: Ema Šulcová ze 4.D, Tobiáš Pithart z 6.A, Vojtěch Juška ze 7.A a Filip Horálek z 9.A.
Výsledky jsou nyní k nahlédnutí na webu pangeasoutez.cz: každý žák, který se účastnil, se může po zadání svých přihlašovacích údajů podívat na svoje výsledky. 

Za tým učitelů
Ilona Fišerová

 

Začali jsme s přípravami na vánoční jarmark, neboť to bylo pro dobrou věc a to na Dobrého anděla. Děti si vytvořily skupinky a výrobna se pomalu rozjížděla ... .

1. kolo orientačního běhu se konalo v lesíku na Dubině. Nikdo se naštěstí tentokrát neztratil.

V září jsme zahájili školu soustředěním na naší známé Jívce. Jako každý rok jsme zde sportovali a vyráběli. Jídlo jako vždy domácí - výtečné :-)