backgroundbackgroundbackgroundbackgroundbackground
Separator

Třída 4.B

V rámci vlastivědy jsme se dostali k tématu Velké Moravy, a protože paní učitelka pochází z oblasti jihovýchodní Moravy, přinesla nám ukázat několik věcí, bez kterých by se žádný Velkomoravan neobešel. Mohli jsme si sáhnout na keramické nádoby, dřevěné lžičky, slánku z parohu, křesadlo či primitivní pánev. Zjistili jsme, jak vypadá nákončí opasku. Zkusili jsme si psát na voskové tabulky pomocí stylu. Nakonec jsme několik dobrovolníků (schválně jestli je poznáte) oblekli jako velkomoravské bojovníky. Nechyběla jim ani helma, dýka či sekerka. Nyní se do života na Velké Moravě dokážeme lépe vcítit.

Naše 4.B

Jelikož nám zase nadešel zimní čas, vrátili jsme se po roce zase na bruslení. Letos už všichni bruslíme bez hrazdiček. Někteří létají po ledě jako draci, jiní postupují rozvážněji. Všichni společně trénujeme dovednosti jako například jízdu na jedné brusli, dřepy, jízdu pozadu, buřtíky, nadskakování či obloučky s přenášením váhy.

A jde nám to parádně!

Naše 4.B

Jedno listopadové dopoledne nám přišel rozzářit pan truhlář z Krkonoš. Před prací jsem si zazpívali písničku Dělání a pak jsme se vrhli na výrobu truhlíku. Nejprve jsme dřevo pořádně ohoblovali, aby nám nehrozila žádná tříska. Následně jsme nakreslili a vypálili nápisy i ornamenty pomocí pájky na dřevo. Při sestavení truhlíku nám s vruty pomohla aku vrtačka, s dřevěnými kolíky zase kladivo a lepidlo. Zbývalo už jen natřít truhlík barvou a krásný dárek pro naše nejbližší byl hotov!

4.B

První návštěva Palety ve čtvrté třídě se nesla v duchu Krtečkovy výroby kalhot. Nejprve jsme si celý proces zpracování lnu prošli teoreticky a pak už nám nic nebránilo zkusit to na vlastní kůži. Len jsme nalámali na trdlici, vyčesali na vochli, abychom odstranili pazdeří, a zkusili jsme spříst vlákna na ruční vřeténka. Mnozí z nás se zapotili u tkalcovského stavu a nakonec jsme natiskli barvu na lněné kapesníčky. Odnesli jsme si spoustu nových vědomostí a zkušeností. Takže pokud nevíte co je trdlice a vochle, zkuste se zeptat ve 4.B :)

I přes nepříznivé počasí s heslem "Nejsme z cukru!" jsme se vydali na dopravní hřiště na Duklu. Zde jsme se rozdělili do čtyř týmů a postupně jsme vyráželi na silnici. Všichni jsme si vedli moc dobře - nezmátly nás značky a semafory, a ani jsme se nezamotali na kruháči. Přihlížející mezitím založili depo, kde mohli řidiči zastavit a nechat si hbitým týmem seřídit svůj stroj. 

Moc jsme si řidičské dopoledne užili a těšíme se na další návštěvu.

Naše 4.B

I letos jsme si užili krásné podzimní sportovní chvíle na Jívce. Sice s námi nemohla být naše paní učitelka, ale Zuzka ji perfektně zastoupila. Nejen, že jsme zvládli všechny atletické disciplíny a turnaje v míčových hrách, ale také jsme se smočili v bazénu a zaběhli postřehák. Nakonec jsme se s Jívkou rozloučili velkolepou diskotékou. Tak zase za rok....

Naše 4.B

Konec roku se přiblížil a my jsme pomalu začali vyhlížet prázdniny. Rozhodli jsme se, že se s třetí třídou náležitě rozloučíme. Na konci roku jsme si tak užili spoustu zábavy. Začali jsme návštěvou aquaparku, kde jsme dováděli v divoké vodě a s větrem o závod jsme sjížděli skluzavky.

Následně nás čekaly únikové hry. V obou jsme se stali piráty a hledali jsme poklady. Indicie, které jsme získali díky znalostem z třetího ročníku, nás bezpečně zavedly k pokladu. Nebyly v něm žádné zlaté mince, ale sladká odměna. 

Nesměla chybět ani malá túra a tak jsme odjeli do Slatiňan. Odtud nás zkušení navigátoři vedli  po turistických značkách přes zámecký park až na Podhůru. Zahráli jsme si hry,  poměřili jsme síly v lesní tělocvičně a Zuzka s paní učitelkou překonaly svůj strach z výšek, když s námi vylezli na rozhlednu Báru.

Poslední školní den jsme už jen převzali vysvědčení, rozloučili jsme se a s výkřikem "Hurá na prázdniny" jsme vyběhli ze školy užít si zasloužené léto.

Naše 3.B

Na jarní soustředění jsme se rozhodli vyrazit na nám známou Jurášku. I když sluníčko svítilo jako o závod, byla i v červnu překvapivá zima. Ale ani to nás neodradilo od překonávání osobních rekordů. Zvládli jsme nejen altletiku, ale i míčovky, ping pongové zápasy, postřehák či večerní kvíz. V neposlední řadě jsme se stali také živými figurkami a zahráli si běhací Člověče, nezlob se.

Naše 3.B

22. dubna je každoročně Den Země. Co jste pro naši planetu udělali vy? 

My jsme jako první roztřídili všechen odpad, který můžeme najít v domácnosti. Protože jsme ale sportovní třída, nebylo to klasické třídění... Pro každý odpadek jsme museli různým stylem doběhnout - liftingem, skippingem, zakopáváním, cvalem stranou atd. Při kontrole kontejnerů jsme sice nebyli bezchybní, ale poučili jsme se. Teď už nás nepřekvapí, že gumový míč patří do směsi a ne do plastu, nebo čajové sáčky do bioodpadu.

Následně jsme přes náročnou překážkovou dráhu vyrazili na hory (žebřiny), kde jsme zjistili, jak dlouho se v přírodě rozkládají jednotlivé odpadky. Víme, že skleněnou lahev můžou najít lidé z budoucnosti i za tisíce let. 

Všechny informace, které jsme získali, jsme pak zúročili v Riskuj! Paní učitelku jsme velmi překvapili, protože jsme dokázali zodpovědět skoro všechny otázky... 

Naše 3.B

Poznáte šalvěj od třezalky?

My už ano! Naučila nás to paní lektorka ve čtvrtek 13.4. v ekocentru Paleta. Nejdříve jsme se seznámili s čerstvými bylinkami přímo ze zahrady ekocentra. Nejen že jsme si k nim přivoněli, ale zjistili jsme k čemu se používají (na vaření, do mastiček, jako čaj...).

Následně jsme absolvovali slepou ochutnávku. Ve dvanácti mističkách na nás čekaly čaje z jednotlivých bylinek. Našim úkolem bylo zapsat si, jestli nám jednotlivé čaje chutnaly nebo ne. Zkušenější bylinkáři přidali i názvy bylinek. Bezpečně jsme poznali heřmánek, šípek i hořký pelyněk. Se zbylými nás seznámila paní lektorka a také nám řekla, kterou nemoc nám tyto bylinky vyléčí.

Ve skupinkách jsme si pak vybrali tři nejchutnější bylinky a v malé čajovně jsme si uvařili vlastní čaj s originálním jménem. Jeden čaj jsme nakonec označili za nepoživatelný, protože do něj holky daly vrchovatou lžíci pelyňku. Vykouzlil tak na našich tvářích šílené grimasy.

Na závěr jsme si z vylouhované bylinkové směsi a mýdlových hoblin vyrobili mýdlové kuličky, které doma potěšily naše maminky...

Naše 3.B