backgroundbackgroundbackgroundbackgroundbackground
Separator

Třída 8.A

Dali jsme si sraz před gymnáziem a v počtu čtrnácti dětí jsme společně vstoupili dovnitř. Ve třídě na nás už čekal pan profesor Vladimír Vícha. Téma našeho workshopu byla detekce radioaktivního záření. První, co jsme se dozvěděli, byly obecné informace o radioaktivitě a typech radioaktivního záření.  Potom nám pan profesor představil první z přístrojů, tzv. dozimetr, a nakonec nám ukázal pokročilejší přístroj sloužící právě už pro detekci různých druhů záření.

Další částí našeho programu byla práce ve skupinách s přístroji pro detekci radioaktivního záření. Nejprve jsme si ukázali, jak nastavit počítačový program a jak s ním pracovat. Hned potom jsme spustili na počítači program Word, kde byl nachystaný pracovní list s otázkami a úkoly. Než jsme tento pracovní list začali vyplňovat, dozvěděli jsme se, že existují různé druhy radioaktivního záření. Potom už nás čekalo jen samotné měření a zodpovídání otázek.

Závěrem bych za všechny řekla, že to bylo velmi zajímavé a poučné. Dozvěděli jsme se, že radioaktivita je všude kolem nás, dokonce i my sami v sobě máme nějaké množství tohoto záření. Zjistili jsme, jak se můžeme bránit proti různým druhům záření. Určitě bych se ráda ještě zúčastnila programu na nějaké jiné další poučné téma.

Také chci poděkovat paní učitelce Zelinkové a panu učiteli Mokřížovi, že nám tento program zařídili.

Karolína Jičínská 8.A

Ve středu 23. listopadu 2022 se uskutečnilo okrskové kolo florbalu chlapců 8. a 9. tříd, kterého se zúčastnilo osm základních škol a mezi nimi i ta naše. Týmy byly rozlosovány do dvou skupin, ve kterých odehrály zápasy každý s každým.
V naší skupině jsme se utkali s ZŠ Josefa Ressla, ZŠ Dubina a ZŠ Polabiny II. Celkově jsme získali čtyři body, které pro nás znamenaly postup z druhého místa do semifinále. Podle systému turnaje na nás čekal vítěz druhé skupiny ZŠ Pardubice Ohrazenice. Odehráli jsme vyrovnané utkaní, ve kterém jsme v poslední minutě obdrželi branku, na kterou jsme již nedokázali odpovědět. Z postupu do okresního kola se tak mohl zaslouženě radovat soupeř.

Všem moc děkujeme za předvedené výkony a reprezentaci školy.

Horálek, Pintner, Švec – 9.A
Fendrich – 9. B
Bezdíček, Čermák, Horák, Chovanec, Kohoutek a Linha – 8. A
Blažek, Nejezchleba – 8. B   

Mokříž

 

Ve dnech 14. až 16. listopadu se uskutečnil poznávací zájezd pro žáky 8. a 9. ročníků do sousedního Polska.
První den jsme navštívili koncentrační tábor Osvětim I. a Osvětim - Březinka. Místa, která byla svědky krutosti, ale také příběhů o lidské odvaze a síle. 
Následující den jsme strávili celodenní prohlídkou královského města Krakov. Naše putování Krakovem započalo ve čtvrti Kaziměř - založené na počátku 14. st. slavným polským králem Kazimírem Velikým. Od 16. st. byla důležitým židovským a kulturním centrem. Dodnes zde stojí 7 synagog. Genius loci je vskutku unikátní, takže není divu, že si toto místo vybral S. Spielberg jako kulisu svého filmu Schindlerův seznam. Rozloučení s tímto místem bylo stylové u nejvyhlášenějšího prodejního místa místní speciality Zapiekanky. Z Kaziměře jsme se vydali k dračí sluji pod kopcem Wawel, na kterém se nachází královský palác.  V dávných dobách zde údajně sídlil věčně hladový drak, který trýznil zdejší obyvatele. Až rytíř Krak nad drakem zvítězil lstí a na jeho počest se město jmenuje Krakov. A protože se jednalo o den splněných přání na Wawel jsme se podívali 2x. Dobrovolníci zde navštívili Katedrální baziliku sv. Stanislava a sv. Václava. Ostatní se pokochali místem osídleným již od pravěku s údajnou spirituální silou. Podle hinduistů rozhodil bůh Šiva po světě 7 kamenů - tato místa = čakry nyní vyzařují pozitivní energii. Patří k nim Dillí, Jeruzalém, Mekka, Delfy, Řím, český Velehrad a Krakov. Pozitivně vyladěni jsme směřovali naše kroky do Starého města a kolem největšího středověkého náměstí v Evropě - Rynek Glówny - jsme opravdu málem prochodili boty. Stálo to za to - Sukkeinice, Radniční věž, Adasz, Kostel panny Marie, Kostel sv. Vojtěcha, univerzita, orloj, Florianská brána, Barbakán, ... 
Na závěr našeho výletu jsme se vypravili do vyhlášenych solných dolů ve Wieliczce, které jsou na seznamu památek UNESCO. Stáří tohoto místa se odhaduje na více než 700 let. Síť chodeb a komor dosahuje délky 300 km. Všechny sochy vytvořené ze soli amatérskými umělci budí respekt a úctu k jejich práci. 
Srdečné poděkování patří panu řidiči, který nás bezpečně dovezl tam i zpět, a slečně průvodkyni, se kterou jsme se neztratili ani ve spletitých uličkách Krakova. 
Počasí nám přálo. Doufáme, ze si všechni zájezd užili a odnesli si cenné informace a poznatky. 
 
Jana Mivaltová+Jakub Mokříž+Irena Schoberová

Ve středu 19.10.202 se naší škole konalo školní kolo matematické soutěže Pythágoriáda. Žáci 6. až 9. ročníků řešili během šedesáti minut 15 slovních úloh. Do soutěže se celkem přihlásilo rekordních 46 žáků. Úspěšnými řešiteli jsou žáci, kteří získají alespoň 8 bodů z 15. Kdo do dalšího kola postoupí? O tom rozhoduje předseda okresní komise podle místních podmínek. Okresní kolo se koná 22.11.2022 na ZŠ Polabiny. Výsledky ostatních řešitelů najdete v Teamsech v týmu „Pythágoriáda“.

 

úspěšní řešitelé:

Radim Jičínský            10 bodů          9.A

Filip Horálek                10 bodů          9.A

Jakub Šerý                   8 bodů           9.A

Viktorie Bajerová          8 bodů           9.A

Natálie Modlíková         8 bodů           7.C

 

kabinet matematiky

 

Naše škola, která je známá svými sportovními úspěchy, tentokrát bodovala i na poli jazykovém.  Soutěže pořádané Gymnáziem Pardubice s názvem Den jazyků se ve čtvrtek 20. října 2022 zúčastnilo jedenáct škol Pardubického kraje. Benešovku reprezentoval výběr žáků osmých a devátých tříd. Skupinu osmáků tvořili Radka Rybyšarová, Míša Čapounová, Adéla Lhotová, Jakub Šmíd a Jakub Panuš. Za deváťáky šli do boje Ondra Brožek, Markéta Harantová, Aneta Horálková, Maya Ouhrabková, Natálie Šmeralová a Adéla Zvolánková. Téměř dvě hodiny trvající maraton kvízů, doplňovaček, pantomimy a spousty dalších otázek týkajících se nejenom anglického jazyka zvládli naši žáci výtečně. Vyzkoušeli si celou řadu cizích jazyků, od ruštiny a němčiny, které se učí ve škole, až po italštinu či francouzštinu. Naši starší borci z devátých tříd se téměř po celou dobu soutěže pohybovali “na bedně”, nicméně závěrečný kahoot je odsunul na 9. místo. Naopak benjamínci z osmých tříd v závěru mocně zafinišovali a skončili na krásném 5. místě. Všem účastníkům moc děkuji za krásnou reprezentaci školy.  

                                                                                                                               Michaela Odvárková 

 

V pondělí 26. září navštívila třída 8.A krajskou knihovnu v Pardubicích. Na Pernštýnském náměstí 77 nás přivítala milá paní knihovnice a přívětivě všechny uvedla. Naše první kroky v knihovně směřovaly do dětského oddělení, kde jsme se uvelebili na koberečku pod okny. Paní knihovnice nás seznámila s historií knihovny a jejím chodem. Představila nám jednotlivá oddělení a vysvětlila nám pravidla výpůjčky.

Později jsme se rozdělili do 2 skupinek, které se později vystřídaly. Zatímco jedna skupinka zůstala na místě a vyhledavala definice pojmů jako je komiks, manga, youtuber nebo booktuber, druhá se vydala mezi regály. Žáci se nejdříve dozvěděli, jakým způsobem jsou knihy tříděny a umísťovány. Poté dostali za úkol vyhledat určitou knížku v katalogu knihovny a najít ji mezi policemi.  

Program se nám líbil. Doufejme, že knihovna po tomto dni získala pár nových čtenářů!

Veronika Jaklová

Přírodovědný klokan

Ve středu 12.10.2022 se na naší škole konalo školní kolo soutěže Matematický klokan pro žáky 8. a 9. ročníků. Do soutěže se přihlásilo celkem 24 žáků. Během 40 minut řešili otázky z oblasti matematiky, fyziky, chemie a všeobecných znalostí. Na výběr vždy měli jednu z možných variant.

Mezi nejlepší řešitele patří:

Filip Taraba        8.B

Adéla Zvolánková            9.B

Adéla Jiroušková             9.B

Ostatním žákům děkujeme za účast.

kabinet matematiky

 

 

Ve čtvrtek 15.9. se konaly závody družstev v přespolním běhu. Původně se mělo závodit v areálu dostihového závodiště, to se však na poslední chvíli změnilo, z důvodu úpravy dráhy pro závody koní. Závodníci proto absolvovali trať vedoucí podél řeky Chrudimky „mezi mosty“. Startovala maximálně šestičlenná družstva a do soutěže se započítávaly výsledky čtyř nejlépe umístěných závodníků z družstva. Benešovka měla zastoupení ve všech kategoriích. Mladší a starší žákyně běžely jedno kolo, které mělo cca 1500 m, mladší a starší žáci pak běželi kola dvě.

Nejlépe si vedly starší žákyně, které svou kategorii vyhrály a postoupily do republikového finále. Další medailové umístění pak přidali starší žáci, kteří po součtu jednotlivých umístění skončili na třetím místě.

Reprezentovali nás:

Mladší žákyně 5. místo – Chvojková Vendula, Kotová Sofie, Procházková Aneta, Vítková Stela

Mladší žáci 8. místo – Pour Sebastian, Slabihoud Aleš, Slabihoud Pavel, Štědrý Martin

Starší žákyně 1. místo – Brandýská Aneta, Čížková Elen, Faltejsková Lucie, Horálková Aneta

Starší žáci 3. místo – Kadaně Marek, Klejch Matouš, Panuš Jakub, Táborský Radim

Mimo soutěž běželi kluci z 8.A – Bezdíček Lukáš, Čermák Filip, Křehla Václav , Linha Nikolas

 

Individuální medailové umístění:

Kadaně Marek 1. místo - kategorie starší žáci

Panuš Jakub 2. místo – kategorie starší žáci

Brandýská Aneta 3. místo – kategorie starší žákyně

 

Všem závodníkům patří velká pochvala a velký dík!!!

Štrofová

 

Olympiáda dětí a mládeže (ODM), jsou celorepublikové sportovní hry reprezentací jednotlivých krajů ČR v kategoriích mladších a starších žáků a žákyň. Ty letošní se konaly v Olomouckém kraji. Mladí sportovci ze všech čtrnácti krajů bojovali o cenné medaile až do čtvrtka 30. června.

Z naší školy se zúčastnili:

Atletika -  Jan Benda, Denisa Košťálová, Nikolas Linha, Anna Mohoutová, Adrien Špaček, Veronika Vrbová

Orientační běh – Matěj Kadaně

Cyklistika – Jakub Panuš

Házená – Markéta Harantová

 

Medailová umístění:

2. místo Nikolas Linha – 60 m 7,51

2. místo Anna Mohoutová – oštěp 39, 89

3. místo Denisa Košťálová – dálka 571

3. místo Pardubický kraj (Linha) 4x60 m 29,66

 

3. místo Matěj Kadaně – orientační běh

Ráno nás zabilo brzké vstávání, jelikož jsme museli čekat na nádraží už v 6:40 hodin. Vlak měl výluku, takže jsme nastoupili do autobusu a vyrazili směr Hradec Králové. Tam jsme vystoupili a přesunuli se na peron. Ve vlaku jsme měli mít zabraný vagon, ale žádné místo nebylo volné. Za cestu se však moc míst neuvolnilo, a tak pár jedinců muselo stát.

Vystoupili jsme a strhl se prudký déšť. Protože se panu učiteli Kopeckému nechtělo jít pěšky, tak jsme počkali na autobus, který nás odvezl až k zoo. Museli jsme počkat do otvíračky a pan učitel řekl: „Kvůli nepříznivému počasí je zoo zavřená!“ Všichni jsme tomu na chvíli uvěřili, ale pan učitel nám řekl s úsměvem na tváři, že si dělá srandu.

Vešli jsme a pan učitel Kopecký nás provedl tak, jak dříve prováděl své návštěvníky. Prohlídka byla moc pěkná, ale do toho nám pršelo na hlavy. Konečně jsme se dostali tam, kam jsme se těšili nejvíce, a to na Safaribus. Projížďka byla zajímavá, měli jsme možnost si vyfotit zvířata ve volné přírodě a k tomu si poslechnout vypravování od řidiče.

Poslední věc na programu bylo navštívení interiéru s plazy, do kterého nás zavedla jedna milá paní. Plazy jsme měli možnost vzít do rukou a prohlédnout si je zblízka. Poté nás vzali na krmení žiraf, kde často nebylo jisté, jestli se někdo za chvíli nebude válet ve výběhu s nimi. Jelikož, jak jsme se dozvěděli, žirafy mají velkou sílu v jazyku.

Nakonec jsme měli volno a čas si zajít něco koupit nebo si prohlédnout znovu nějaká zvířata. Někteří po tento čas bloudili po zoo, někteří balili holky, které tam potkali, a ostatní jen tak odpočívali.

I když se nám nechtělo, už jsme museli jít na autobus a jet na nádraží, abychom stihli vlak. Ten přijel načas a už jsme si to pádili směrem Hradec, kde jsme vystoupili a rychlou chůzí se přesunuli na autobus, který už tam čekal. Unaveně jsme usedli na sedadla a autobus vyrazil směr Pardubice.

Výlet do zoo byl moc fajn a naučil nás nové informace o zvířatech. Počasí nám sice moc nepřálo, ale nakonec se nám sluníčko přece jen rozsvítilo.

Ještě jednou moc děkujeme panu učiteli Kopeckému, který nám to takto zařídil a díky němu jsme viděli věci, na které se ostatní návštěvníci jen tak nedostali.

Za 7. A Jičínská, Kamarytová a Procházková