V pátek 6. 12. 2024 jsme navštívili Ekocentrum Paleta v Pardubicích a zúčastnili se programu Fish Bank´s.
Formou hry jsme se vžili do rolí majitelů rybářských lodí, jejichž úkolem bylo lovit ryby a tím vydělávat peníze, zvyšovat svoje příjmy a rozmnožovat majetek.
Hra skončila ve chvíli, kdy v moři už nebylo dostatek ryb a podnikání tak bylo ukončeno.
Výsledkem akce bylo zamyšlení s bonusovými informacemi z oblasti finanční gramotnosti nad trvale udržitelným rozvojem naší planety, na schopnosti domluvit se a nepodlehnout snadnému zisku, který do budoucna může vést k dalšímu vymírání druhů živočichů a rostlin.
Schobi
Ve středu 27. 11. 2024 se na naší škole uskutečnilo školní kolo Dějepisné olympiády. Téma letošního ročníku bylo: "Ve středu zájmu člověk aneb Péče o duši a tělo od osvícenství po španělskou chřipku 1740-1920."
Z přihlášených 30 účastníků se nakonec dostavil tucet statečných, který se pustil do řešení zapeklitých otázek.
Mezi všemi nejlépe obstála Jesica Dujac 9.C s 57 b z celkového počtu 60. Druhé místo rovněž se skvělým výkonem obsadil jeden z nejmladších účastníků Matyáš Shejbal 7.B s 52 b. A třetí místo obsadila Eva Targošová 9.A s 49 b.
Celkově úspěšně vyřešilo zadání 9 žáků a jen 3 unikla hranice 60% úplně těsně.
Děkuji všem účastníkům za kvalitní výkony a postupujícím přeji hodně štěstí a úspěchů v okresním kole v lednu.
Schobi
V posledních podzimních dnech jsme s výběrem žáků nejstarších ročníků navštívili našeho severního souseda Polsko.
První den nás čekalo seznámení s temnou historií lidstva a to návštěva bývalého koncentračního tábora Osvětim a Osvětim-Březinka. Návštěva míst, kde za 2. světové války zemřely miliony lidí, byla velikým poučením a silným životním zážitkem.
Druhý den žáci navštívili jedno z nejkrásnějších polských měst s unikátním geniem loci - Krakov. Procházku městem jsme započali v bývalé židovské čtvrti Kazimierzi. Pokračovali jsme k rezidenci polských králů na Wawel. Odtud jsme pokračovali na Rynek Główny s pauzou na oběd. Během oběda se ulice Krakova změnily v pohádkově zasněžené. Odpoledne jsme dokončili procházkou a informacemi o místní univerzitě a slavných osobnostech z řad bývalých pedagogů a studentů a vyzkoušeli jsme si i jízdu místní hromadnou dopravou. Po troše adrenalinu jsme zakončili návštěvu Krakova nákupy.
Třetí den nás čekaly proslulé solné doly ve Wieliczce, zapsané na seznamu památek UNESCO. Solná nádhera, kterou vykouzlila příroda a poté dotvořily šikovné lidské ruce, vzbuzuje obdiv a úctu.
Velké poděkování patří průvodkyni Veronice a řidiči Tomášovi, díky kterým jsme prožili bezproblémový pobyt obohaceni o spoustu nových zážitků a informací.
Těšíme se na příště - do zobaczenia następnym razem!
J. Mivaltová + I. Schoberová + K. Vodáková
Pomozte nám připomenout hrdiny, kteří bojovali za naši svobodu, a získat prostředky na jejich podporu a zachování příběhů prostřednictvím Paměti národa, jejíž databáze a workshopů využíváme ve výuce moderních dějin. Je tu podzim a to znamená, že se blíží každoroční sbírka ke Dni válečných veteránů společnosti Post bellum/Paměť národa. Po celý měsíc budou po celé zemi i na naší škole k dostání červené květy máků, které si připínáme na klopu jako symbol úcty k hrdinům. Jako každý rok bude kasička s máky po celý listopad umístěna v 1.patře v kabinetu pí. uč. Schoberové a pí. uč. Vodákové. Doporučená částka za květ máku je 50,- Kč. Děkujeme předem za Vaše příspěvky! Irena Schoberová
Naše škola je pravidelným účastníkem ligy škol v orientačním běhu. Závodí se v několika kategoriích podle věku. Prvního kola, které proběhlo 25.9., se zůčastnilo 47 žáků z naší školy. V tomto kole jsme obsadili 2. místo. Druhé kolo se běželo za krásného počasí 9.10. Na start se postavilo za naši školu 40 běžců. I v tomto závodu jsme získali 2. místo.Celkově nám za obě podzimní kola patří druhé místo za Gymnáziem Dašická. Všem gratulujeme a děkujeme za účast. V březnu a v dubnu se těšíme na dvě jarní kola.
Paarová Zora
Osmé a deváté ročníky navštívily ve středu a ve čtvrtek putovní muzeum československých legií.
Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.
Vlak se skládá z vozu polní pošty, těplušky, plukovní prodejny, ubytovacího, filmového, krejčovského, zdravotního, štábního, velitelského, obrněného, který je vyzbrojený dělem a kulomety.
Odborný výklad poskytli školním třídám průvodci v replikách legionářských stejnokrojů, kteří skupinu prováděli jednotlivými vagony.
Schobi
.Vážení rodiče, milí žáci,
již třetí rok začínáme ve stejné sestavě a já bych nám všem chtěla popřát, aby jsme vše zvládli v pohodě, harmonii, vzájemné shodě a podpoře a hlavně ve zdraví.
Hned od září máme naplánované některé akce:
- 3 žáci se účastní aktuálního poznávacího zájezdu do Anglie
- 17. 9. 2024 návštěva expozice Dny české státnosti, Obecní dům Praha (pokusíme se spojit i s prohlídkou krypty Národního památníku hrdinů heydrichiády pod kostelem sv. Cyrila a Metoděje) - platí se pouze cesta
- 18. 9. 2024 od 8:00 komentovaná prohlídka Legiovlaku, Hlavní nádraží Pardubice - zdarma
- podzimní termín, návštěva Ekocentra Paleta
- 14. - 18. 10. 2024 sportovní soustředění Horní Malá Úpa
... další na sebe jistě nenechají čekat.
Sledujte prosím i stávající termínovku k závodům + děti dostávají ještě průběžně info a přihlášky i orientačnímu a přespolnímu běhu, příp. dalším soutěžím.
Od středy 4. 9. 2024 probíhá výuka dle rozvrhu s výjimkou odpoledního vyučování (AP zcela v režii trenérů). Plavání v rámci PSHV začne od pátku 13. 9. 2024.
Informace k veškerým platbám sledujte na bakalářích - Komens.
Pohodový školní rok 2024/2025
Schobi
Preventivní program “Před tabulí, za tabulí”
Ve středu 17. 4. 2024 se uskutečnilo poslední setkání třídy 7.A v rámci preventivního programu “Před tabulí, za tabulí”, který organizuje Pedagogicko-psychologická poradna Ústí nad Orlicí. Tento program je zaměřen na zlepšení vzájemných vztahů mezi žáky a eliminaci nevhodného chování ve třídě.
Během tří schůzek, které proběhly v průběhu školního roku, se žáci zapojili do různých her a aktivit, které byly navrženy tak, aby podporovaly týmového ducha a vzájemné porozumění. Díky těmto interaktivním technikám se žáci nejen lépe poznali, ale také se naučili efektivněji komunikovat a spolupracovat. Cílem je nejen prevence nežádoucího chování, ale také podpora pozitivního sociálního klimatu ve třídě.
Výsledky programu jsou pozitivní. Učitelé i žáci si všimli zlepšení v atmosféře třídy a snížení počtu konfliktů. Program tak přispěl k vytvoření přátelského a podporujícího prostředí, které je klíčové pro úspěšné vzdělávání.
Schobi
Beseda na Policii České republiky: Otevřený dialog o šikaně a kyberšikaně
V rámci vzdělávacího a preventivního programu byla pro žáky 7.A na Policii České republiky uspořádána beseda zaměřená na problematiku šikany a kyberšikany. Tato přednáška měla za cíl nejen informovat, ale především vybavit žáky nástroji, jak se proti těmto negativním jevům bránit a jak je rozpoznat.
Šikana a kyberšikana jsou tématy, která se dotýkají mnoha dětí a dospívajících. V době digitálních technologií a sociálních sítí se stává kyberšikana čím dál tím větším problémem. Během besedy byly žákům představeny různé formy šikany včetně kybergroomingu a byly jim vysvětleny možné důsledky takového chování.
Policisté se snaží na vývoj trestné činnosti reagovat včas a přijímají adekvátní rozhodnutí, jak této problematice čelit a jak jí předcházet. Prevence je v tomto ohledu klíčová. Proto byl kladen velký důraz na to, aby žáci neznámým lidem nesdělovali osobní údaje a vyvarovali se jakýchkoliv schůzek s neznámou osobou, která jim přes elektronické prostředky nabízí své přátelství. Důležitou součástí besedy bylo také diskutování o tom, jak se chovat bezpečně na internetu a jak rozpoznat potenciální nebezpečí. Na závěr byly promítány dva minifilmy věnované kyberšikaně, představující situace, kdy je oběť záměrně ponižována a obtěžována prostřednictvím internetu a mobilních telefonů.
Tato beseda přispěla k vytvoření prostředí, kde se žáci mohou otevřeně vyjadřovat k tématům, která je trápí, a učit se, jak se chránit před negativními vlivy.
Schobi
Program “Nicholas Winton: Síla lidskosti” představil příběh muže, jehož činy změnily osudy stovky dětí během temných časů druhé světové války. Žáci 8. ročníků a 7.A se seznámili s jeho hrdinstvím a altruismem v pátek 12.4.2024.
Nicholas Winton, mladý burzovní makléř z Anglie, se v roce 1939 rozhodl jednat v době, kdy mnozí zavírali oči. Organizoval řadu transportů, které zachránily 669 českých hlavně židovských dětí před jistou smrtí v nacistických koncentračních táborech. Tyto děti byly bezpečně převezeny do Velké Británie, kde našly nový domov.
Příběh Nicholase Wintona je příkladem toho, že jednotlivec má sílu změnit svět k lepšímu. Jeho příběh byl představen žákům prostřednictvím dokumentárního filmu a následné diskuse, které vedl dramaturg a vedoucí vzdělávacího programu pan Zdeněk Tulis. Tato událost nejenže obohatila vzdělávací program školy, ale také poskytla žákům příležitost zamyslet se nad hodnotami, jako jsou odvaha, empatie a lidskost.
Program “Nicholas Winton: Síla lidskosti” je důkazem, že příběhy o hrdinství a lásce k bližnímu mají stále své místo ve vzdělávání mladé generace. Naši žáci si odnesli nejen nové poznatky, ale i inspiraci stát se lepšími lidmi a aktivně se podílet na tvorbě světa plného porozumění a pomoci.
Nicholas Winton a jeho “děti” jsou důkazem, že lidskost a dobrota jsou silami, které mohou překonat i ty největší překážky.
Schobi
Ve čtvrtek 10. prosince 2024 patřila velká tělocvična Benešovky fotbalu....
I v letošním školním se Benešovka přidala spolu s více než 350 školami a...
Vánoční jarmark na naší škole přinesl radost i pomoc potřebným
Ve středu...
Základní škola Pardubice,
Benešovo náměstí 590
adresa:
Benešovo náměstí 590
Pardubice, 530 02
IČO: 60158999
Zřizovatel: Statutární město Pardubice
Datová schránka: gvnhki9
Kancelář školy: 464 629 210, 775 056 070
Ředitelna: 464 629 213, 603 726 653
E-mail: skola@benesovka.cz