backgroundbackgroundbackgroundbackgroundbackground
Separator

Třída 9.A

Ve čtvrtek 6.6.  navštívili žáci z 9.A, 9.B a 8.B edukativní akci v pojízdné laboratoři EDU.Lab od společnosti Škoda Auto. Žáci se dozvěděli o umělé inteligenci, robotice, 3D tisku, virtuální realitě a elektromobilech. Žáci si mohli některé věci vyzkoušet a snad tím i našli inspiraci k novým zájmům a možnostem.
Fišerová, Kopecký

Ve čtvrtek 9. 5.  se vybraní žáci 7. a 9. ročníků zúčastnili v parku Na Špici akce s názvem „Den Evropy“. Hlavním organizátorem bylo informační středisko Evropské unie Europe Direct Pardubice. Děti soutěžily v týmech ve sportovních a především vědomostních disciplínách, které byly zaměřeny na evropské státy. Žáci řešili různé kvízy či otázky, které podporovaly nejen znalostní rozměr, ale také týmovou práci a strategické myšlení. Nechyběly ani zajímavé nepovinné úkoly, které pro nás připravila Střední zdravotnická škola Pardubice. Žáky nejvíce zaujaly aktivity, kdy se učili resuscitovat či měřit krevní tlak.

Naši školu reprezentovali tři týmy, které ukázaly sportovní schopnosti, soutěživost, ale i velké vědomosti a jsme hrdi na jejich výkony! Dva týmy naší školy se umístily na bedně! 1. místo získali Jáchym Hrdina, Robin Petric a Jakub Šmíd, 3. místo vybojovali Vašek Horák, Karin Kamarytová, Matouš Klejch, Dominik Šrajer a Veronika Vrbová. Gratulujeme všem účastníkům za skvělé výsledky a děkujeme za reprezentaci naší školy.

K. Vodáková, J. Kopecký

V pátek 8. března se na půdě ZŠ Pardubice - Studánka odehrálo okrskové kolo v basketbalu chlapců osmého a devátého ročníku. Celkem osm pardubických základních škol se utkalo o postup do okresního kola. Týmy byly rozděleny do dvou skupin, ve kterých se hrálo systémem každý s každým.

Naše škola se neztratila a svou sílu prokázala již v základní skupině. První zápas, ve kterém se nám střelecky dařilo, jsme sehráli proti ZŠ Dašice. Soupeře jsme přestříleli o 50 bodů. Následovalo utkání proti silnému soupeři, ZŠ Studánka, kterého jsme také přehráli. V posledním zápase skupiny jsme se střetli s týmem ZŠ Dubina. Bohužel jsme tento duel velmi těsně prohráli, a to dokonce v posledních vteřinách, kdy soupeř zaznamenal rozhodující koš.

I přes tuto jedinou porážku jsme z prvního místa přímo postoupili do finále, kde nás čekal vítěz druhé skupiny. Tým ZŠ Bratranců Veverkových. Naši hráči však nezaváhali a dokázali si vybojovat vítězství, čímž jsme se stali celkovými vítězi okrskového kola.

Tímto úspěchem jsme si zajistili postup do okresního kola, které nás čeká v pátek 22. března opět v Pardubicích na Studánce.

Všem hráčům děkujeme za vynikající reprezentaci školy!

Jan Benda, Lukáš Bezdíček, Filip Čermák, Nikolas Linha, Jakub Panuš a Dominik Šrajer 9.A

Arnošt Pech                                                                                                                          9.B

Tomáš Balek a Antonín Boháček                                                                                          8.A

Bilguuntugs Zayabaatar                                                                                                        8.C

 

9.A měla ve čtvrtek 7. března jedinečnou příležitost navštívit Vzdělávací centrum Sféra, kde se zúčastnila zajímavých výukových programů. Kluci se ponořili do světa technologie a robotiky s programem Roboti se Stäubli ve spolupráci s Fischer Technic. Pod vedením zkušeného instruktora ze společnosti Stäubli se naučili programovat autonomní autíčka od Fischer Technic, což jim otevřelo dveře do světa automatizace a robotiky. Holky se věnovaly programu Moje jedinečnost, který je zavedl do světa přírodopisu. Zkoumaly vlastní unikátní znaky - strukturu duhovky, morfologii tváře a osobní motoriku ruky. Bylo to pro ně skvělou zkušeností i ponořením do světa variability smyslového vnímání a poznání fungování identifikace pomocí biometrie. Děkujeme Vzdělávacímu centru Sféra za tuto zkušenost, odnášíme si nové poznatky a dovednosti.

 

 

V neděli 17.12. se na zimním stadionu v Chrudimi uskutečnilo první ŠAKalí bruslení. Účast byla hojná, bruslili malí i  velcí, s hokejkama i bez a všichni si to moc užili. 

Těšíme se, že akci brzy zopakujeme. 

Trenérka Lucka, paní uč. Štrofová a Kakosová

V pátek 24.11.2023 se všichni žáci devátých ročníků zúčastnili preventivního programu „Hrou proti AIDS“ na Střední zdravotnické škole v Pardubicích. Studentky čtvrtých ročníků rozdělily naše deváťáky do sedmi skupin. Na jednotlivých stanovištích je seznámily s tematikou např. přenosu virů HIV, jak se chránit před infekcí, o možnostech antikoncepce, o ochraně, jejím použití a manipulaci. Povídali si o životě dospívajících, o partnerském životě a její zodpovědnosti.

 

H. Mikolinová, I. Fišerová a J. Mokříž

 

V chladném čtvrtečním ránu 23. listopadu 2023 jsme se, žáci devátých ročníků, vydali na Gymnázium Dašická, abychom se zúčastnili akce Dne jazyků. Bylo pro nás připraveno 28 stanovišť, kde jsme museli plnit různorodé úkoly v očekávaných jazycích jako jsou angličtina, němčina a ruština, ale i v „exotičtějších“ jazycích jako např. španělština, francouzština, italština nebo latina. Nebylo jen třeba znalosti jazyka, ale také i vědomostí o reáliích evropských zemí, logiky a týmové spolupráce. Na toto vše jsme měli časový limit 112 minut. V průběhu celé akce provázeli každé družstvo „strážní andělé“, kterými byli studenti prváku gymnázia.

Na závěr soutěže se navzájem každé družstvo utkalo v Kahootu, kam každý tým vyslal svého zástupce a mohl tím tak získat bonusové body. A následně napínavé vyhodnocení, kdy každý doufal, že se dostane do vyhlašované top trojky…

A tak se i stalo! Náš tým s jménem Mimirakula (ve složení Michaela Čapounová, Laura Phamová, Radka Rybyšarová, Jakub Šmíd, Michaela Vavřinová) obsadil báječné 1. místo v silné konkurenci 24 týmů ze základních škol z Pardubic a okolí. Obdrželi tím tak pohár, diplom a sladkou odměnu.

Naše další družstvo, Sobečtí inteligenti (ve složení Václav Blažek, Jana Horčičková, Jáchym Hrdina, Karolína Jičínská, Ludmila Kučerová, Robin W. Petric), nezůstalo pozadu a umístilo se na krásnou, úctyhodnou 7. příčku.

Děkujeme p. u. Schoberové za doprovod a (nejen) mentální podporu při akci!

Jakub Šmíd, 9.C

 

Benešovka se již tradičně v polovině listopadu vydala na poznávací zájezd - tentokráte do Německa.

Na úvod přišlo malé množství adrenalinu, protože jsme nevyjížděli v plném počtu, ale od Prahy bylo vše v naprostém pořádku. Na programu byla první den návštěva skvostného zámku Sanssouci a městečka Postupim. Dále jsme se přesunuli do Berlína a navštívili proslulou televizní věž na Alexanderplatzu. Celé odpoledne nás pronásledovalo nevlídné počasí, které se však těsně před výstupem na věž umoudřilo a Berlín jsme mohli obdivovat v atmosféře večerních světel.

Druhý den jsme strávili procházkou po berlínských památkách. Na skok jsme se zastavili v Checkpoint Charlie Muzeu - expozici věnované osudům lidí pokoušejících se překonat berlínskou zeď. A samozřejmě nesměly chybět berlínská Top: Braniborská brána/Brandenburger Tor, Spolkový sněm/Bundestag, Úřad kancléře zvaný pračka, legendární ulice Pod lipami/Unter den Linden, památník holokaustu, Berlínský dóm, Červená radnice/Rotes Rathaus a zakončeno opět na Alexanderplatzu s televizní věží/Fernsehturm s rozchodem na nákupy.

Třetí den jsme se rozloučili s Berlínem u East Side Gallery. Cestou k domovu jsme ještě zvládli vyzkoušet střevíček Popelky na schodišti zámku Moritzburg a prohlédnout si centrum Drážďan a Hygienické muzeum. V pořádku jsme se vrátili zpět.

Zájezd jsme si užili, navštívili zajímavá místa a těšíme se zase na příště.

J. Mivaltová + K. Vodáková + I. Schoberová

Ve čtvrtek 2. listopadu 2023 proběhlo okrskové kolo florbalu dívek 8. a 9. tříd, kterého se zúčastnilo osm základních škol a mezi nimi i ta naše. Týmy byly rozlosovány do dvou skupin, ve kterých odehrály zápasy každý s každým.
Úvodní zápas jsme sehráli se ZŠ Polabiny 1, se kterou jsme prohráli tři nula. Do dalšího utkání proti ZŠ Opatovice nad Labem jsme šli s novou taktikou, která se vyplatila. Vyhráli jsme dva nula a připsali si první tři body do tabulky. V posledním zápasu, ve kterém se rozhodovalo o našem postupu do okresního kola, na nás čekala ZŠ Spořilov. Zvítězili jsme opět dva nula a připsali si další tři body. Obsadili jsme tak celkové druhé místo ve skupině a zajistili si postup do okresního kola, které se uskuteční 15. listopadu 2023 v Pardubicích na Dukle.

Všem moc děkujeme za předvedené výkony a vzornou reprezentaci školy.

9.A – Kamarytová, Vrbová a Zárubová
9.B – Lhotová
8.A – Goláňová, Jará, Kotová a Valentová
8.B – Mudrochová, Pařízková a Pražanová

JM

V úterý 26.9. čekal na družstvo šesti mladších žákyň z naší školy běh na 1500m okolo řeky Chrudimky v Pardubicích. Soupeřky byly z celého pardubického kraje. Pořadí čtyř nejlepších běžkyň z každého družstva určilo celkové umístění. Naše družstvo tvořily žákyně:  6.A - Nela Jánošíková, 7.A - Leontina Horčičková, Stela Vítková,  Amálie Palaščáková, 8,A - Sofie Pařízková a Sofie Kotová.                              Nám patří nádherné druhé místo za vítězkami z Moravské Třebové.                                                             Všem patří obrovská pochvala za výborné výkony a za vzornou reprezentaci naší školy.     

 Paarová Zora