backgroundbackgroundbackgroundbackgroundbackground
Separator

Třída 3.B

22. dubna je každoročně Den Země. Co jste pro naši planetu udělali vy? 

My jsme jako první roztřídili všechen odpad, který můžeme najít v domácnosti. Protože jsme ale sportovní třída, nebylo to klasické třídění... Pro každý odpadek jsme museli různým stylem doběhnout - liftingem, skippingem, zakopáváním, cvalem stranou atd. Při kontrole kontejnerů jsme sice nebyli bezchybní, ale poučili jsme se. Teď už nás nepřekvapí, že gumový míč patří do směsi a ne do plastu, nebo čajové sáčky do bioodpadu.

Následně jsme přes náročnou překážkovou dráhu vyrazili na hory (žebřiny), kde jsme zjistili, jak dlouho se v přírodě rozkládají jednotlivé odpadky. Víme, že skleněnou lahev můžou najít lidé z budoucnosti i za tisíce let. 

Všechny informace, které jsme získali, jsme pak zúročili v Riskuj! Paní učitelku jsme velmi překvapili, protože jsme dokázali zodpovědět skoro všechny otázky... 

Naše 3.B

Poznáte šalvěj od třezalky?

My už ano! Naučila nás to paní lektorka ve čtvrtek 13.4. v ekocentru Paleta. Nejdříve jsme se seznámili s čerstvými bylinkami přímo ze zahrady ekocentra. Nejen že jsme si k nim přivoněli, ale zjistili jsme k čemu se používají (na vaření, do mastiček, jako čaj...).

Následně jsme absolvovali slepou ochutnávku. Ve dvanácti mističkách na nás čekaly čaje z jednotlivých bylinek. Našim úkolem bylo zapsat si, jestli nám jednotlivé čaje chutnaly nebo ne. Zkušenější bylinkáři přidali i názvy bylinek. Bezpečně jsme poznali heřmánek, šípek i hořký pelyněk. Se zbylými nás seznámila paní lektorka a také nám řekla, kterou nemoc nám tyto bylinky vyléčí.

Ve skupinkách jsme si pak vybrali tři nejchutnější bylinky a v malé čajovně jsme si uvařili vlastní čaj s originálním jménem. Jeden čaj jsme nakonec označili za nepoživatelný, protože do něj holky daly vrchovatou lžíci pelyňku. Vykouzlil tak na našich tvářích šílené grimasy.

Na závěr jsme si z vylouhované bylinkové směsi a mýdlových hoblin vyrobili mýdlové kuličky, které doma potěšily naše maminky...

Naše 3.B

Toto pololetí chodíme plavat. Už máme natrénovaný znak a teď pracujeme na kraulu, konkrétně na kraulových rukou. Tak koukněte, jak nám to na minelé hodině šlo :)

Naše 3.B

Před Velikonocemi jsme si školní život ozvláštnili čtyřmi tématickými dny.

V pátek 31.3. (tedy den před aprílem) proběhl v celé škole den bláznivých účesů. Nejkreativnější účes v naší třídě předvedla Johanka - její velikonoční hnízdo s vajíčky a slepičkou bylo vskutku uměleckým dílem její maminky. I když kluci nastupovali do této soutěže s jistým hendikepem v podobě krátkých vlasů, nenechali se zahanbit. Ríšovi vyrostli na hlavě barevné palmičky a Maxovy vlasy získaly nádech růžové a červené. 

Od pondělí do středy jsme si užili barevné dny. V pondělí se z nás staly zelené žabičky, v úterý jsme se oblékli do červené a na škaredou středu zavládla ve třídě šedá a černá. 

Naše 3.B

I když už jaro klepalo na dvěře, my ze 3.B jsme vyrazili 19.-24.3. 2023 na lyžák. U školy jsme se rozloučili s maminkami a tatínky a vyrazili jsme na cestu do Pece pod Sněžkou. Zde naši silní instrukroři přeházeli batohy a kufry do rolby, zatímco my jsme se pěšky vydali na chatu. I když byla cesta do kopce, tak jsme výstup zvládli v rekordním čase. Rychle jsme se ubytovali a pak už nás čekala výborná večeře. Večer jsme měli instruktáž jak se správně ustrojit na lyže. Max jako zkušený sjezdař popisoval jednotlivé vrstvy, které každý musí mít, aby neumrznul, a Niky si tyto vrstvy postupně oblékal pro lepší názornost. Po této ukázce jsme si všichni nachystali kupičky se sjezdařským vybavením, zahráli si pár her a nakonec padli do postele. 

V pondělí už jsme vyrazili na svah. Pan majitel nám vyvezl lyže i lyžáky ke sjezdovce, zatímco my jsme si cestu do Modrého dolu vyšlápli pěšky, abychom si protáhli a zahřáli svaly před výkonem na sjezdovce. Po krátké rozcvičce jsme se rozdělili na tři družstva podle stupně lyžařské zdatnosti. První družstvo nejlepších lyžařů vedl zkušený instruktor Ondra Jarý, druhé družstvo paní učitelka Hrabincová a třetí družstvo pan učitel Halík. Ať už se jednalo o první zkušenosti s jízdou na pomě nebo o začátky carvingového oblouku, každý ze sebe vydal maximum. V poledne jsme se vrátili zpět na chatu - rychle poobědvat a na chvíli si odpočinout. A pak hurá zpátky do Modrého dolu tentokrát na běžky. Pro mnohé z nás to byla první zkušenost, kterou provázelo nespočet pádů, ale také spousta smíchu. Počáteční ťapkání se u některých rychle měnilo na první náznak sklouznutí. Se soumrakem jsme se vrátili na chatu, zahráli si oblíbené městečko Palermo a po pohádce jsme padli unavení do postele. 

Úterý se neslo v podobném duchu jako pondělí, jen v opačném pořadí - ráno běžky, odpoledne sjezdovky. Pilovali jsme své lyžařské schopnosti a užívali si sněhu a krásného sluníčka. 

Ve středu jsme měli třetí krizový den, který se nesl v duchu odpočinku. Díky úžasnému počasí, sluníčku a nebi bez mráčku, jsme vyrazili alespoň dopoledne na běžky. Jezdili jsme již delší okruh s mírným stoupáním, kde jsme trénovali stromeček, a sjezdem, kde jsme se za každou cenu snažili udržet na běžkách. Po obědě už nás čekaly jen zimní radovánky u chaty, takže jsme se koulovali, stavěli sněhuláky a všemožnými způsoby sjížděli kopec. I naši instruktoři a učtelé neodolali a blbli na kopci s náma. Promáčení, ale spokojení jsme se vrátili do chaty. Večer jsme ještě uspořádali módní přehlídku, kde nejlepší modelky a modelové předváděli kolekci na sézonu 2023. 

Čtvrteční den pro nás přichystal nepříjemné překvapení v podobě deště a tak jsme nemohli vyrazit na lyže. Alternativním programem se sta hvězdicový běh, při kterém jsme plnili šest úkolů prověřujících nejen fyzické schopnosti, ale i postřeh a paměť. V tomto závodě vyhrál Kuba a Niky Hemská. Odpoledne jsme hráli hry a dívali se na kreslenou pohádku Luca. Večer proběhlo vyhodnocení lyžáku, předání odměn a diplomů.

V pátek jsme vše sbalili do poslední ponožky a nadšení jsme vyrazili do Pece, kde nás nabral autobus. Po dvouhodinové cestě jsme šťastní padli do náruče našich maminek.

A teď nám nezbývá nic jiného, než se těšit na příští rok....

Naše 3.B

Další sport, který naše třída nesmí vynechat, je bruslení a tak se únorové čtvrtky nesou v bruslařském duchu. Někteří dělají pokroky ještě s hrazdičkou v ruce, jiní už se prohánějí po ledě jako blesk. Zdatnější bruslaři už si nechali změřit, za jak dlouho ujedou kolečko - nejrychlejší je samozřejmě náš Ríša. Všichni si zkusili slalomy a různé jízdy zručnosti. Do školy se sice vracíme unavení, ale vždy spokojení :)

Naše 3.B

V rámci projektu Ovoce do škol, nám přišel tzv. exotický ochutnávkový koš. Našli jsme v něm mango, granátové jablko, kiwi a avokádo. Paní učitelka vše před vyučováním nakrájela a tak na nás čekala velká ochutnávka.

Někteří jedli toto ovoce úplně poprvé a bylo legrační sledovat protažené obličeje a ksichtíky těch, kterým toto ovoce příliš nezachutnalo. Jasně to dala najevo jedna z nás, která prohlásila: "Tak mango už nikdy!!!".

Jiným naopak tyto novinky velmi chutnaly a brali si i kousíček na ochutnávku pro své maminky a tatínky :) 

Naše 3.B

Už od října chodíme každou první středu v měsíci na horolezeckou stěnu. Pro některé představuje velkou výzvu, někteří jsou zde jako doma. Lekce na stěně obsahuje tři složky - boulder, kde cvičíme techniku a taktiku lezení, parkur, kde zdokonalujeme naši obratnost, a lezení na velké horolezecké stěně, kde tyto schopnosti spojíme. 

Pracujeme na sobě a už teď jsou vidět naše pokroky. Tak uvidíme, kam se dopracujeme v červnu :)

Naše 3.B

Naše třída se na Vánoce chystala celý měsíc. Od 28. listopadu jsme každý den zapalovali svíčky na adventním věnci. Vždy v pondělí nás kromě další svíčky čekalo také video a pracovní list věnující se Vánoční nebo adventní tématice. Proto teď už každý z nás ví, co znamená slovo advent, jaká tradice se pojí se svátkem svaté Barbory, kdo to byl svatý Mikuláš a jaký dobrý čin vykonal, proč staří Germáni nosili do svých domů stromeček i s kořeny nebo proč se dříve v zimě zvonilo na zvonečky. 

Poslední týden jsme ale vánoční atmosféře propadli naplno. V pondělí jsme zavítali do Východočeského divadla na představení Vánoční hvězda. V divadle jsme se chovali jako pravé dámy a gentlemani, proto nás i paní učitelka moc chválila. Cestou do školy jsme se podívali na krásně zasněžené Pernštýnské náměstí a s údivem hleděli na vánoční strom. Úterý se neslo ve znamení dokončování dárečků pro rodiče. Na konci dne jsme tak mohli výrobky zabalit do balícího papíru a s radostí je donést domů pod stromeček zvědavým rodičům. Ve středu jsme se pustili do různých her s Vánoční tematikou. Největší byla úniková hra, během níž jsme museli vyluštit 6 úkolů, které nám poskytly čísla do velké šifry, jejíž výsledek nám dal kód pro otevření dveří, za nimiž čekala sladká odměna.

Čtvrtek byl náš poslední den v tomto kalendářním roce. Povídali jsme si, jak každá rodina slaví Vánoce, zahráli jsme si Vánoční deskovku a pak už jsme netrpělivě čekali, co najdeme pod stromečkem. A že těch dárků bylo! Postupně jsme roztrhali papíry a nadšeně se chlubili ostatním spolužákům úžasnými dárečky. Nakonec jsme si pustili pohádku O dvanácti měsíčkách a nacpali se skvělým cukrovím od našich maminek. Pak už jsme se rozloučili, popřáli si krásné Vánoce a šťastný Nový rok a vydali se domů prožít stejně krásné sváteční chvilky i s našimi rodinami. 

Naše 3.B

V úterý 6.12. jsme se vydali do Ekocentra Paleta, kde nás čekal program s názvem Krmítka. Než ale došlo k samotné výrobě, museli jsme se do života ptáčků více vcítit. Nejprve jsme si povídali o hladu, o ptácích stěhovavých, ale i o těch, kteří zůstávají přes zimu tady u nás a musejí za těžkých podmínek shánět potravu. Naučili jsme se také poznávat několik nových ptáčků jako hýl, sýkora úhelníček, strnad, drozd, stehlík a spoustu dalších. Dále jsme jako ptáčci pomocí nohou sbírali zrníčka (papírové kuličky). Některým to šlo jako po másle, u některých jsme se báli, že zimu nepřežijí.

Nakonec jsme vyrobili tři druhy krmítek – šiškové, květináčové a klasické dřevěné. Dřevěné bylo prací celé třídy, vystřídali jsme se u zatloukání, řezání i vrtání všichni. Poděkovali jsme lektorovi a s taškou plnou dobrot pro ptáčky jsme vyrazili zpět do školy. Krmítka se rozvěšela na školním dvoře a velké dřevěné se umístilo na parapet okna naší třídy, abychom mohli pozorně sledovat ptáčky, které teď již díky absolvovanému programu poznáme.

3.B