backgroundbackgroundbackgroundbackgroundbackground
Separator

Třída 9.C

Dne 29.6.2022 proběhlo v hudebním sále pardubické radnice slavnostní vyřazení žáků 9. ročníků. Každá třída měla připravenou prezentaci mapující průřez jejich povinnou školní docházkou. V proslovu poté žáci poděkovali svým třídním učitelkám Darině Zelinkové, Ivaně Sobolíkové a Ireně Schoberové za pohodové roky strávené na benešovské základní škole. Slavnostní program doprovodilo vystoupení benešovského sborečku. Loučení bylo veselé i smutné zároveň. 

 

Přejeme našim deváťákům úspěšné vkročení do další životní etapy. 

 

 

 

Milí deváťáci,

začínají nám zasloužené prázdniny a další kapitola vašich životů.

Včera se ta současná završila a já jsem na vás nesmírně hrdá.

Děkuji za společný čas a vzpomínky, které nám nikdo nevezme. Tisíceré díky za všechny dárky, objetí a milá slova. Věřte, že to pro mě znamená nevýslovně moc.

Chci vám ještě jednou popřát hodně štěstí do budoucích dnů.

Ať půjdete kamkoliv, cokoliv budete dělat a ať budete s kýmkoliv, vždy přineste alespoň úsměv a vlídné slovo. Věřte mi, že uspějete kdekoliv a ve všem.

Hodně štěstí

Schobi

Vážení rodiče,
 
srdečně Vás zveme na slavnostní ukončení školního roku pro deváté ročníky.
Kde: Hudební sál radnice, Pernštýnské náměstí 1, Pardubice
Kdy: 29. 6. 2022 od 17:00
 
Těšíme se na Vás
 
9. C

 

Dne 24.6.2022 se naše třída, ve spojení se třídou 9B, vydala na naučný výlet do Prahy.
Vyrazili jsme v ranních hodinách, z Pardubického nádraží a šťastní a nedočkaví jsme dorazili do našeho cíle - Hlavního nádraží v Praze.
Vydali jsme se k nedalekému národnímu muzeu, kde nás čekal velmi kreativně a krásně vymyšlený promítací tunel. Zde byl ukázán vývoj Prahy během let. Po té nás už ale čekali dvě dlouhé a zajímavé prohlídky.
První z nich nesla název ”Zázraky evoluce.„ V každé z místností byla postupně ukázána evoluce každé skupiny živočichů. Za mě nejzajímavější byli bez pochyby mořští živočichové. Vše bylo moc krásně
představeno a atmosféra historické budovy muzea vše jen podtrhovala.
Druhá z nich nesla název ”Nikdy se nevzdáme!„ Tato výstava nás více přiblížila klíčovým událostem roku 1942, jako byla například operace Anthropoid. Připomněli jsme si tak osudy tisíce lidí a vrátili se zpět v čase. Bez pochyby jsme si z této prohlídky odnesli silné emoce a nové znalosti.
Poté jsme měli volný rozchod po Václavském náměstí. Většina z nás se šla posílit dobrým jídlem do nedalekých podniků a jiní vyrazili prozkoumávat obrovské obchody. Nakonec jsme se ale všichni sešli zpět ve zdraví a vydali jsme se pomalu ale jistě na cestu zpět.
Cesta vlakem zpět byla bez pochyby tvrdý oříšek a to hlavně pro paní učitelky. Všechny své emoce z tohoto dlouhého dne jsme potřebovali pořádně vyjádřit a na hluk jsme zase tak moc nemysleli. I tak
jsme ale všichni bez komplikací dorazili zpět domů a věřím ze jsme si všichni tento den na plno užili.
Odnesli jsme si spousty znalostí, fotek ale především vzpomínek na které určitě budeme rádi vzpomínat i mimo školní léta.
Další skvěle strávený den se skvělou partou lidí. ☺
- Kateřina Skučková 9.C

Blížíme se do finále: 

po 20. - st 22. 6.  - odevzdávání učebnic, výuka dle rozvrhu (ve středu zkrácené vyučování z důvodu konání pedagogické rady)

čt 23. 6. grilovačka a sportovní aktivity v parku na Špici

pá 24. 6. výlet Praha Národní muzem

po 27. 6. kino Uncharted

út 28. 6. ve škole - úklid a třídnické práce

st 29. 6. od 17:00 slavnostní vyřazení 9. ročníků - radnice, Pernštýnské náměstí

 

Schobi

 

Mám svůj sen

V pátek 27.5. se většina žáků 9.B a 9.C zúčastnilo workshopu ‟Mám svůj sen″ v Institutu Paměti národa.

Workshop začal společným seznámením s instruktorkami Markétou a Bárou a seznámením se s tématem workshopu. Po tomto krátkém úvodu jsme každý řekl svou vlastní definici slova svoboda a byly nám rozděleny role.

Prošli jsme si časovou osu s událostmi, které musely naše postavy prožít (2. světová válka, komunistický převrat, sebrání majetku, apod.) a byli jsme vtaženi do děje. Celý děj se odehrával v době Pražského jara v jednom z pražských činžáků, kde žili rodiny pospolu a každý jejich člen měl svůj sen, např.: studovat na vysoké škole, založit hudební skupinu, mít zpět rodinný majetek, apod.

Jako naše postavy jsme měli naději na splnění těchto snů když se vše začalo uvolňovat, ta ovšem rychle uhasla když v noci z 20. na 21. srpna 1968 vstoupila na území Československa vojska zemí Varšavské smlouvy.

Sny lidí, kteří nepodporovali komunismus byly pošlapány a většina se nikdy nesplnila. Mě samotnou to donutilo cítit se bezmocně a beznadějně a přesně tak se cítila většina lidí v této době.

Na konci tohoto workshopu jsme si sedli do kroužku a sdíleli mezi sebou, co jsme si uvědomili a co nám to dalo. Mě samotné to dodalo určitou vděčnost za dobu, ve které žiji, za dobu, ve které si můžu plnit své sny a odhodlanost nikoho nenechat mé sny pošlapat tak, jak to bylo v minulosti.

Tento workshop byl také poslední v tomto roce a já bych ráda za všechny poděkovala paní učitelce Schoberové, že nám tyto workshopy zařídila. Bylo to skvělé zpestření výuky.

Terka Brabcová, 9.B

Ve středu 8. června se v Chocni uskutečnilo Open Mistrovství ČR základních škol ve slowpitchi. Slowpitch je kolektivní smíšená pálkovací hra podobná softballu a baseballu, liší se především stylem nadhozu.

Mistrovství se účastnilo celkem 6 základních škol, které byly rozděleny do dvou skupin. Našimi soupeři byla ZŠ Pardubice - Polabiny 1 a ZŠ Blansko. Ze skupiny jsme postoupili z druhého místa s bilancí jedna výhra a jedna prohra.

Ve čtvrtfinále jsme poměřili síly s ZŠ M. Choceňského, Choceň. Zvítězili jsme a postoupili do semifinále, kde na nás čekala ZŠ Pardubice, nábřeží Závodu míru. Soupeře jsme velmi těsně udolali.

Do finálového zápasu jsme nastoupili proti ZŠ Blansko, na kterou jsme bohužel nestačili. Odvezli jsme si tak z Open Mistrovství ČR základních škol krásné stříbrné medaile. Všem zúčastněným děkujeme za vzornou reprezentaci školy. Velké díky patří také panu Špačkovi za trenérské vedení družstva!

Složení týmu: Macák, Berka, Hlaváček, Neruda, Zachař, Horálek, Horálková, Pintner a Táborský

Mokříž

 

Ve čtvrtek 26. 5. 2022 od 7:00 bude sběrové ráno. 

Vážení rodiče,

v pondělí 16. 5. 2022 od 16:00 - 17:30 se konají konzultace opět ve škole ne online. Hurá, sláva, uvidíme se na živo =)

Prosíme o spolupráci ohledně omlouvání dětí - ze zákona je Vaší povinností dodat písemnou omluvu do 3 dnů od ukončení absence žáka. Prosím o nápravu a vyřešení tam, kde není splněno. Děkujeme.

Irena Schoberová + Ivana Sobolíková

V pátek 22. dubna se Benešovka připojila k desítkám tisíc škol po celém světě, aby oslavila „Den Země“. Cílem události bylo připomenout ekologickou zranitelnost naší planety a budovat u žáků cit pro ochranu životního prostředí.

V rámci „Dne Země“ byl pro žáky prvního stupně připraven venkovní program, kdy na jednotlivých stanovištích plnili různorodé úkoly. Důraz byl kladen na třídění odpadu a uvědomění si nebezpečí přílišného užívání plastů.

Žáci druhého stupně pracovali ve svých třídách s obrazovým a textovým materiálem, a to jak samostatně, tak ve skupinách. Program byl rozřazen podle ročníků následovně:

  • 6. ročník: spotřeba vody
  • 7. ročník: třídění odpadu a udržitelný rozvoj
  • 8. ročník: ochrana přírody
  • 9. ročník: odpovědnost občana a státu za životní prostředí

Děkujeme třídě 9.C a pedagogickému sboru za pomoc s organizací této pěkné akce, ze které si snad každý něco malého odnesl.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Petr Vojtěch