backgroundbackgroundbackgroundbackgroundbackground
Separator

Třída 9.B

V pátek 8. března se na půdě ZŠ Pardubice - Studánka odehrálo okrskové kolo v basketbalu chlapců osmého a devátého ročníku. Celkem osm pardubických základních škol se utkalo o postup do okresního kola. Týmy byly rozděleny do dvou skupin, ve kterých se hrálo systémem každý s každým.

Naše škola se neztratila a svou sílu prokázala již v základní skupině. První zápas, ve kterém se nám střelecky dařilo, jsme sehráli proti ZŠ Dašice. Soupeře jsme přestříleli o 50 bodů. Následovalo utkání proti silnému soupeři, ZŠ Studánka, kterého jsme také přehráli. V posledním zápase skupiny jsme se střetli s týmem ZŠ Dubina. Bohužel jsme tento duel velmi těsně prohráli, a to dokonce v posledních vteřinách, kdy soupeř zaznamenal rozhodující koš.

I přes tuto jedinou porážku jsme z prvního místa přímo postoupili do finále, kde nás čekal vítěz druhé skupiny. Tým ZŠ Bratranců Veverkových. Naši hráči však nezaváhali a dokázali si vybojovat vítězství, čímž jsme se stali celkovými vítězi okrskového kola.

Tímto úspěchem jsme si zajistili postup do okresního kola, které nás čeká v pátek 22. března opět v Pardubicích na Studánce.

Všem hráčům děkujeme za vynikající reprezentaci školy!

Jan Benda, Lukáš Bezdíček, Filip Čermák, Nikolas Linha, Jakub Panuš a Dominik Šrajer 9.A

Arnošt Pech                                                                                                                          9.B

Tomáš Balek a Antonín Boháček                                                                                          8.A

Bilguuntugs Zayabaatar                                                                                                        8.C

 

Masopust, ostatky, končiny, fašank… To vše jsou názvy pro období od Tří králů po Popeleční středu, po které následuje čtyřicetidenní předvelikonoční půst. Nejznámější a nejveselejší jsou však poslední dny masopustu spojené s radovánkami, tancem a hodováním.

I tento rok jsme si nenechali ujít masopustní průvod, který tradičně pořádá ZŠ Waldorfská společně s Městským úřadem Pardubice V. Přípravy na tento den však nebyly jednoduché. Hodné maminky a babičky šily, zruční tatínkové a dědečkové pomáhali vyrábět různé rekvizity a ve škole jsme se snažili kostýmy doladit barevným kartonem, krepovým papírem či slámou. A tak jsme společnými silami vyráběli kostýmy tradičních postav masopustu jako je kominík, květinářka,Turek, slaměný, žid, smrtka, ras či medvěd nebo selka.  Po náročném tvoření nám byl odměnou den, kdy jsme se mohli vydat na průvod. Nejprve naše cesta vedla k sídlu rychtáře (starosty), který pověřil Laufra masopustním průvodem. Pak nechybělo nic, aby mohlo být zahájeno v doprovodu živé kapely masopustní veselí s tancem a tradičními masopustními pochutinami jako jsou koláče či zabíjačkové dobroty.

Závěrem nesmíme opomenout poděkování všem žákům za jejich nadšení a kreativní tvoření masek. A samozřejmě velké díky patří organizátorům za povedenou akci.

K. Vodáková, M. Doubravová, P. Jezdínská

 

Ekologická stopa

V pondělí 20.11. se žáci 9. B vydali do ekocentra Paleta na program Ekologická stopa. Program byl orientován na uvědomění si, jakým způsobem naši planetu Zemi zatěžuji já jako jednotlivec, jako rodina - tedy jakou „stopu“ za sebou zanecháváme. Na závěr programu jsme obdrželi několik rad na snížení ekologické stopy.

I.Fišerová

V pátek 24.11.2023 se všichni žáci devátých ročníků zúčastnili preventivního programu „Hrou proti AIDS“ na Střední zdravotnické škole v Pardubicích. Studentky čtvrtých ročníků rozdělily naše deváťáky do sedmi skupin. Na jednotlivých stanovištích je seznámily s tematikou např. přenosu virů HIV, jak se chránit před infekcí, o možnostech antikoncepce, o ochraně, jejím použití a manipulaci. Povídali si o životě dospívajících, o partnerském životě a její zodpovědnosti.

 

H. Mikolinová, I. Fišerová a J. Mokříž

 

Ahoj, přátelé vědy a dobrodružství!

Žáci naší školy se zúčastnili posledního projektového dne v rámci projektu I-Kap, a musím vám říct, že to byl doslova vědecko-výbuchový zážitek!

Začali jsme s reakcí kovů s kyselinou chlorovodíkovou – to bylo jako taneček atomů na vědeckém parketu! Naše laboratoře byly naplněny zvukem syčení a fascinovanými výrazy tváří, když se žáci stali chemickými iluzionisty.

Pokračovali jsme měřením pH nápojů, což bylo závodní kolo pro naše chemikářské detektivy. Kdo by si pomyslel, že colový nápoj bude mít takové pH, že by mohlo závidět citronu? Věda nás překvapuje každým douškem!

Pak se naši malí vědci pustili do malování elektrickým proudem. Kdo by si myslel, že elektrický obvod může být uměleckým plátnem? Naše třídy se proměnily v galaxie světel a barev pod rukama našich talentovaných umělců.

Zapálení hořčíku bylo doslova ohnivým finále, které osvítilo tváře všech přítomných. Chvíle, kdy se žár a věda spojily v jedno, nám připomněly, proč milujeme tento obor.

A teď k největšímu dojmu všech – výbuch vodíku! Můžete si představit, jak se naše třídy proměnily ve vesmírnou show, kde byl vodík hlavním hvězdným umělcem. Vědecká magie dosáhla svého vrcholu a nám zůstaly otevřené ústa úžasem.

Celý den byl plný smíchu, zázraků a vědeckého kouzla. Naši žáci ukázali, že věda je nejen o vzorcích a rovnicích, ale také o radosti, objevování a někdy i troše dobrodružství.

A tak se završuje naše spolupráce s Gymnáziem Dašická v rámci projektu I-KAP. Projektový den – nezapomenutelný a vědecky nezaměnitelný. Doufejme, že příště budeme mít ještě více projektů, kde se věda setká s úsměvem!

V chladném čtvrtečním ránu 23. listopadu 2023 jsme se, žáci devátých ročníků, vydali na Gymnázium Dašická, abychom se zúčastnili akce Dne jazyků. Bylo pro nás připraveno 28 stanovišť, kde jsme museli plnit různorodé úkoly v očekávaných jazycích jako jsou angličtina, němčina a ruština, ale i v „exotičtějších“ jazycích jako např. španělština, francouzština, italština nebo latina. Nebylo jen třeba znalosti jazyka, ale také i vědomostí o reáliích evropských zemí, logiky a týmové spolupráce. Na toto vše jsme měli časový limit 112 minut. V průběhu celé akce provázeli každé družstvo „strážní andělé“, kterými byli studenti prváku gymnázia.

Na závěr soutěže se navzájem každé družstvo utkalo v Kahootu, kam každý tým vyslal svého zástupce a mohl tím tak získat bonusové body. A následně napínavé vyhodnocení, kdy každý doufal, že se dostane do vyhlašované top trojky…

A tak se i stalo! Náš tým s jménem Mimirakula (ve složení Michaela Čapounová, Laura Phamová, Radka Rybyšarová, Jakub Šmíd, Michaela Vavřinová) obsadil báječné 1. místo v silné konkurenci 24 týmů ze základních škol z Pardubic a okolí. Obdrželi tím tak pohár, diplom a sladkou odměnu.

Naše další družstvo, Sobečtí inteligenti (ve složení Václav Blažek, Jana Horčičková, Jáchym Hrdina, Karolína Jičínská, Ludmila Kučerová, Robin W. Petric), nezůstalo pozadu a umístilo se na krásnou, úctyhodnou 7. příčku.

Děkujeme p. u. Schoberové za doprovod a (nejen) mentální podporu při akci!

Jakub Šmíd, 9.C

 

Benešovka se již tradičně v polovině listopadu vydala na poznávací zájezd - tentokráte do Německa.

Na úvod přišlo malé množství adrenalinu, protože jsme nevyjížděli v plném počtu, ale od Prahy bylo vše v naprostém pořádku. Na programu byla první den návštěva skvostného zámku Sanssouci a městečka Postupim. Dále jsme se přesunuli do Berlína a navštívili proslulou televizní věž na Alexanderplatzu. Celé odpoledne nás pronásledovalo nevlídné počasí, které se však těsně před výstupem na věž umoudřilo a Berlín jsme mohli obdivovat v atmosféře večerních světel.

Druhý den jsme strávili procházkou po berlínských památkách. Na skok jsme se zastavili v Checkpoint Charlie Muzeu - expozici věnované osudům lidí pokoušejících se překonat berlínskou zeď. A samozřejmě nesměly chybět berlínská Top: Braniborská brána/Brandenburger Tor, Spolkový sněm/Bundestag, Úřad kancléře zvaný pračka, legendární ulice Pod lipami/Unter den Linden, památník holokaustu, Berlínský dóm, Červená radnice/Rotes Rathaus a zakončeno opět na Alexanderplatzu s televizní věží/Fernsehturm s rozchodem na nákupy.

Třetí den jsme se rozloučili s Berlínem u East Side Gallery. Cestou k domovu jsme ještě zvládli vyzkoušet střevíček Popelky na schodišti zámku Moritzburg a prohlédnout si centrum Drážďan a Hygienické muzeum. V pořádku jsme se vrátili zpět.

Zájezd jsme si užili, navštívili zajímavá místa a těšíme se zase na příště.

J. Mivaltová + K. Vodáková + I. Schoberová

Ve čtvrtek 2. listopadu 2023 proběhlo okrskové kolo florbalu dívek 8. a 9. tříd, kterého se zúčastnilo osm základních škol a mezi nimi i ta naše. Týmy byly rozlosovány do dvou skupin, ve kterých odehrály zápasy každý s každým.
Úvodní zápas jsme sehráli se ZŠ Polabiny 1, se kterou jsme prohráli tři nula. Do dalšího utkání proti ZŠ Opatovice nad Labem jsme šli s novou taktikou, která se vyplatila. Vyhráli jsme dva nula a připsali si první tři body do tabulky. V posledním zápasu, ve kterém se rozhodovalo o našem postupu do okresního kola, na nás čekala ZŠ Spořilov. Zvítězili jsme opět dva nula a připsali si další tři body. Obsadili jsme tak celkové druhé místo ve skupině a zajistili si postup do okresního kola, které se uskuteční 15. listopadu 2023 v Pardubicích na Dukle.

Všem moc děkujeme za předvedené výkony a vzornou reprezentaci školy.

9.A – Kamarytová, Vrbová a Zárubová
9.B – Lhotová
8.A – Goláňová, Jará, Kotová a Valentová
8.B – Mudrochová, Pařízková a Pražanová

JM

Ve čtvrtek 15.6. žáci 8.B a 8.C podnikli na Pernštýnském náměstí akci s názvem Vědecko - technický jarmark. U prvního stánku žáci dostali hrací kartu. Za splnění úkolů na osmi stanovištích dostávali razítka, za která si mohli vyzvednout malou odměnu.

za třídní učitelky H. Mikolinová

Workshop – Jachta na moři kariéry

Jako žáci 8. ročníků jsme se vydali na workshop sebepoznání, který se konal na CCV Mozartova. Účelem nám nebylo určit, jakou školou bychom měli pokračovat, ale uvědomit si, co by nás v životě bavilo a případně, jak bychom se pomocí škol mohli k povolání dostat.

Sestavili jsme si vlastní loď plnou našich dovedností, silných stránek apod. Také spolužáci nám mohli na naši loď přidat lístečky s pozitivními informacemi o tom, jací jsme v jejich očích.

Na závěr jsme vyplnili test RAISEC, jehož výsledek byl zapsán do vlajky naší lodi. Určil nám, jakou máme osobnost a v jakých zaměřeních ji můžeme nadále rozvíjet, či správně využít.

Mnohým z nás workshop pootevřel oči a pomohl nám najít v sobě dobré stránky a následně je dobře využívat.

Žákyně z 8. C