backgroundbackgroundbackgroundbackground
Separator

Sběrová smršť

04.05.2018

Kdo tam nebyl, neuvěří! To co se dělo 3. května na Benešově náměstí před ZŠ nemá pamětníky. Nezasvěcené mohlo napadnout, že jde o logistické cvičení internetového obchodu Amazon, který expandoval do Pardubic a zkouší masivní improvizovanou vykládku zboží, nebo že jde o celosvětový happening vzorných třídičů papírového odpadu, a nebo že se rozšířila fáma, že určitý supermarket bere za banány místo peněz obyčejný papír.

 Smáli se ti, co čtou školní zpravodaj a sledují školní web. Pro ně to bylo takové to normální domácí sběrové ráno, léty odzkoušené a vyladěné téměř k dokonalosti. Ale pro zasvěcené byl připraven tajný scénář, který sliboval napínavý a překvapivý spektákl. Pamatujete si ještě (určeno pro starší a pokročilé), jak pořád v hokeji vyhrával Sovětský svaz a jak jsme ho všichni chtěli porazit. Tak s naším sběrovým ránem to je podobné, vyhrává stále do kola jenom jedna paní učitelka, její třídy se mění, ale zlatá za sběr pořád zůstává jenom jí. Takže si myslím, že se sešla nějaká konspirační pololegální buňka, která si tajně slíbila, že tu Janu Lacovou konečně z toho sběrového trůnu sesadí.

 Zkusím popsat, co se před školou odehrálo. Paní učitelka Lacová si byla téměř jistá opětovným vítězstvím a uvolněně laškovala se svým týmem zkušených zapisovatelů a výdejců lístečků. Zdálo se, že má vše rutině pod kontrolou. Její kolegyně, které se sešli v Bratrstvu kočičí pracky, aby ji přivodily drtivou a potupnou porážku, zatím takticky vyčkávaly. Už o půl osmé byl kontejner plný. Pořádkem a systémem uskladnění připomínal spíše regály krajské knihovny, v konečné fázi naplnění, se do něj nevešla ani omylem ztracená žákovské knížka. Dirigenty plnící linky byli pan učitel Mokříž a jeho asistent Martin Jičínský. Jejich dobře fungujícím a sehraným orchestrem pak žáci 9. B a 9. C. Hlavní silou celé akce však byli rodiče a všichni možní příbuzní našich žáků, kteří neúnavně a vytrvale zaplavovali naše pomocníky jako papírové tsunami. Nesmím zapomenout na heroický výkon naší historičky, která pracovala u váhy, a šla příkladem svojí 9. C a sama zvedala ty nejtěžší krabice a nosila je desítky metrů. Její bledá tvář, přivyklá šeru archívů se na čerstvém povětří slušně vybarvila. Postupem času nás přepadaly obavy, kam dáme sběr, který se chaoticky hromadil do neskutečných kup před školou. Školník se modlil, ať nezačne foukat nebo pršet a ať už mu konečně berou telefony a přivezou druhý a potom ještě třetí kontejner. Ano celkem 3 plné kontejnery.

Ale opravdové drama nastupovalo postupně a plíživě. Dětské armády, soupeřek naší sběrové šampiónky, začaly navážet tajně ukryté zásoby sběru, byly jako zástup termitů a paní učitelka Lacová poprvé znejistěla. Když uviděla tu konkurenční hromadu, tak začala být zoufalá, začala se obviňovat a vymýšlet pro sebe adekvátní trest. Nakonec ale znovu slavila vítězství, protože rozhodla zkušenost. Není všechno velké -  také těžké. Vítězka se svou třídou dokázala shromáždit 4,5 tuny starého papíru. Do napínavého boje s ní šly třídy kolegyň Krámové a Doubravové. Máte náš obdiv. Musíme však poděkovat všem, kteří přiložili ruku k dílu. Jenom jsme všichni potvrdili jednu věc, že nám na škole záleží, a že atmosféru v ní a kolem ní děláme všichni dohromady. Ve čtvrtek se nám zadařilo.  Děkujeme.

Jako každoročně byli v ředitelně odměněni nejlepší sběrači a další vylosovaní.

Pracovali: žáci a jejich týmy, učitelé – Lacová, Krámová, ‚Tesařová, Schoberová, Sobolíková, Mokříž, asistent Jičínský, poradce Hedvičák, školník Durchánek a dělníci z 9.C a 9. B.

Poprvé na objednávku zapsal a vyfotil HE2

 

Sběrová smršť
Sběrová smršť
Sběrová smršť
Sběrová smršť
Sběrová smršť
Sběrová smršť
Sběrová smršť
Sběrová smršť
Sběrová smršť
Sběrová smršť
Sběrová smršť
Sběrová smršť
Sběrová smršť
Sběrová smršť