


Příští týden máme vyučování od pondělí do čtvrtku do 12:20hod. V pátek "se budeme učit" do 9:45hod. :) Učebnice budeme vybírat v PONDĚLÍ! :)
V pondělí 26.6.2017 jdeme na DOPRAVNÍ HŘIŠTĚ. Učíme se první dvě hodiny. S sebou VLASTNÍ CYKLISTICKOU PŘILBU! Kola, koloběžky atp. NEBEREME! Děkuji. :)
Ve středu 21. 6. 2017 je z důvodů pedagogické rady zkráceno vyučování. Děti tedy končí už v 11:40hod.
V pondělí 12.6.2017 vyrazily třídy 3.B a 4.C na školu v přírodě. Chata Juráška v Olešnici v Orlických horách se proměnila v místo, kde probíhaly olympijské hry. Tradiční sportovní disciplíny byste však hledali ztěžka.
Znakem olympijských her je pět propletených různobarevných kruhů. Pět kontinektů = 5 dní strávených v přírodě. Každý den byl ve znamení jednoho světadílu. Soutěžily mezi sebou reprezentace Asie, Ameriky, Afriky, Evropy a Austrále + Oceánie - třeťáci a čtvrťáci dohromady. Každý tým měl i svého patrona v podobě paní učitelek nebo asistentek. Důležitý nebyl výkon jednotlivce, ale výsledek celé skupiny. Děti si fandily, pomáhaly, motivovaly se navzájem a mnohé z nich jsme nikdy neviděli lépe běhat, skákat, házet... Velkou pochvalu si proto zaslouží týmy všechny.
O netradičních disciplínách již byla zmínka. Tady jsou některé z nich:
Den Asie: ping pong, čočka a rýže (proč ji nepřebrat?), nejvyšší horu je Mount Everest... :) A třešničkou byla scénka v "japonštině". :) Zajímavé! :)
Den Ameriky: indiáni střílí z luku - my také..., vynálezce morseovy abecedy byl Američan, střelba na koš nebo čtyřbob? No problem! :)
Den Afriky: skok přes řeku Nil, domorodý tanec, výstup na horu Kilimandžáro ze základního tábora, hledání předmětů "potmě" v poušti? Maraton? Pro nás hračka :) A večer veselá diskotéka :)
Den Evropy: ruské kuželky, golf, slalomový závod v Kitzbuhelu nebo fáborkový závod, který ověřil jak soudržnost týmu, tak znalosti o naší domovině :) A krásný den zakončen Benátským karnevalem u ohniště :)
Den Austrálie + Oceánie: klokaní slalom, třídění ovcí, kterých je v Austrálii několikanásobně víc než obyvatel? Nebo troubit jako Aboriginci? Zvládli jsme i to! :)
Jednou z původních myšlenek novodobých olympijských her bylo známé heslo: „Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se…“ I baron Coubertin musel uznat, že vítěz může být jen jeden…stejně tak i my :) Po napínavém boji a po součtu bodů ze všech disciplín vyhrála reprezentace Ameriky, která po týdenní přetahované předčila tým Austrálie – Oceánie. Třetí místo uhájilo družstvo Asie a o čtvrté a páté místo se podělila Evropa a Afrika.
Týden v přírodě jsme si parádně užili. Velký dík patří vedení chaty Juráška za skvělou spolupráci, díky které si děti mohly vyzkoušet i netradiční sportovní disciplíny jako je lukostřelba, ruské kuželky nebo golf. Ani se nám nechtělo domů. :(
Doubr.
P.S.: Více fotografií dodáme s odkazem na "rajče
Mezinárodní den dětí se slaví každoročně 1. června. U příležitosti tohoto dne jsou připravovány různé společenské a sportovní akce. Proč jej slavíme? Má upozornit světovou veřejnost na práva a potřeby dětí. Pro naše žáky 1. stupně si připravila program třída 9.B. Na patnácti stanovištích děti soutěžily a postupně si mohly odškrtávat jednotlivé splněné úkoly na svých hracích kartách. Za snahu byly děti odměněny sladce a chutně čokoládou :)
Písnička na vystoupení :)
Zde je odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=HXpa4zHpV-w&index=8&list=PLrPgiDDkH_wywH...
Ve čtvrtek 1. června nás čeká tradiční DĚTSKÝ DEN. Letos jej pro děti z prvního stupně připravili žáci 9.B pod vedením paní učitelky Hany Dostálové. Zahradu a hřiště školy obsadí 15 stanovišť. Tento den máme i zkrácené vyučování. Domů děti odejdou v 11:40hod. S sebou vhodné (a vzhledem k teplému počasí i lehké) sportovní oblečení, svačinu, pití a dobrou náladu :)
V poněkud zamračeném čtvrtečním ránu 25. 5. 20017 vyrazily třídy 3.B a 4.C na výlet. Směr naší cesty? Jih Českého ráje. Hrad a zámek STARÉ HRADY patří mezi nejnavštěvovanější místa pro školní výlety.
První písemná zmínka o tvrzi Stará je z roku 1340 v závěti Arnošta ze Staré. Páni ze Staré byli tehdy nejvýznamnějším rodem v okolí. Zde se také pravděpodobně narodil jeho syn, budoucí první arcibiskup pražský – Arnošt z Pardubic. Jeho vnukem byl další významný "pardubák" Smil Flaška z Pardubic - nejvyšší písař Království českého.
Roku 1628 zámek kupuje další známá osobnost našich dějin - Albrecht z Valdštejna. Celému Valdštejnovu území se za jeho doby říkalo terra felix - šťastná země, protože Valdštejn zajistil jeho prosperitu a klidný vývoj.
Po roku 1945 se stal zámek majetkem československého státu. Nebyl však nadále opravován. Roku 1960 bylo dokonce rozhodnuto o jeho demolici, ke které díky zásahu tehdejšího předsedy MNV a místního učitele pana Holmana nedošlo.S údržbou pomáhaly také trempské letní brigády.
V roce 2007 jej odkoupili Petra a Rudolf Sukovi ze Dvora Králové nad Labem. Sháněli prostor pro umístění své expozice sbírek předmětů a mobiliáře z období vlády Františka Josefa I. Že nakonec nezůstalo pouze u tohoto původního záměru je jasné.
Ze tří prohlídkových nabídek jsme si vybrali okruh POHÁDKA III. - DRAČÍ KRÁLOVSKÁ KOMNATA. Navštívili jsme hrad i zámek, zachraňovali princeznu Laskonku. Všude byla spousta draků, dráčků, dračích princů, princezen a rytířů, ale i víly a skřítkové. V historických hradních a zámeckých prostorách jsme viděli, jak se žilo za císaře pána F. Josefa I. Nakonec nás v Dračí královské komnatě přijmul na osobní audienci samo Jeho Veličenostvo, dračí král Rozumbraďák XVI. se svojí královskou rodinou... mj. byla přítomna i princezna Rozcapína :)
Druhým zvoleným okruhem byl ZDRAVOSVĚT. Zábavně naučnou formou měly děti možnost osvěžit si co je a co není pro naše zdraví vhodné. Čekali na nás skřítkové ovocňáci a saláťáci, dračí porodnice a zuboopravna, víla Vitamína a skřítkové baciláci, zdravoškola a mnoho dalšího.
Jako bonus jsme si prohlédli i zvířátka, havěť a potvůrky místních čarodějnic a kouzlobabek v ČARODĚJNÉ BESTYJOLE. Pilně se tu starají o černé kozy a ovečky, bažanty, hrdličky, ale také o krysáky a myšáky, šváby, štěnice a o další zvířátka, havěť a potvůrky. Pravidelně je krmí těmi nejlepšími dobrotami ze strašidlácké kuchyně.
Zmoženi, ale spokojení a s kupou zážitků jsme se se Starými Hrady rozloučili a už nedočkavě vyhlížíme školu v přírodě. :)
Dnešní hodinu tělesné výchovy a následující třídnickou hodinu jsme strávili v příjemné společnosti paní psycholožky. Mgr. Andrea Murchová na naší škole "zaskakuje" od května letošního roku: "Jsem tu stejně nová, jako Hanička." Prototo dnešní hry a povídání pod jejím vedením bylo z části i seznamovací a zároveň na podporu spolupráce uvnitř kolektivu dětí. Počasí nám přálo a tak se vše mohlo odehrát venku na školní zahradě. :)
V příloze najdete INFORMACE ke škole v přírodě, která nás čeká od 12. do 16. června 2017 na chatě Juráška v Olešnici v Orlických horách. Už se těšíme :)
Po úspěšném vystoupení v krajském kole se naši žáci probojovali do republikového finále...
Dne 10. června vyrazili starší žáci na Republikové finále Poháru rozhlasu do Benešova, kam se...
Základní škola Pardubice,
Benešovo náměstí 590
adresa:
Benešovo náměstí 590
Pardubice, 530 02
IČO: 60158999
Zřizovatel: Statutární město Pardubice
Datová schránka: gvnhki9
Kancelář školy: 464 629 210
Ředitelna: 464 629 213, 603 726 653
E-mail: skola@benesovka.cz