


Naše třída příšerek z 2.A se zúčastnila soutěže "Nejkrásnější škola/třída", kterou vyhlásila už o prázdninách firma Novadida. Přihlásilo se téměř tři stovky nazdobených interiérů tříd od mateřinek po třídy druhostupňové. Na internetu pak probíhalo hlasování. A to byl doslova "fičák"! Do poslední chvíle rozhodoval opravdu každý hlas! Vítězná třída získala 1 105 hlasů, stříbrní 1 088, pro třídu na třetím místě hlasovalo 644 fandů. Bramborová medaile putovala do našeho áčka. :) 630 hlasů nám zajistilo cenu v hodnotě 7 000 Kč v podobě výukových materiálů z produkce firmy Novadida. Před pátou třídou jsme měli pidináskok tří hlasů.
Tento týden nám přišla naše výhra.Všichni jsme byli zvědaví, co paní učitelka vybrala a hned jsme si vše nutně potřebovali prohlédnout. Krásně zpracované pohádkové bytosti, kartotéka slov, roční období, etická výchova v podobě lidských vlastností, logopedické kartičky... to vše se nám hodí. :) Děkujeme všem rodičům, přátelům, paním učitelkám... zkrátka všem, kteří nám věnovali čas a darovali nám hlas. Děkujeme i firmě Novadida za pěknou a napínavou soutěž. Tak za rok znovu? :D
Michaela Doubravová a příšerky z áčka
Kulatý desátý školní týden jsme "oslavili" představením "Revue z kufru". Loutkové divadlo Narcis z Prahy nám v tělocvičně školy ukázalo 12 velkých loutek - marionet. Pořadem nás provedla teta Ema a strýc Pepíno. Paní Ema Kopecká je přímým potomkem Matěje Kopeckého. V rodu tohoto loutkáře najdeme mnoho známých osobností, kteří se "kumštu" věnují s láskou i dnes. Herci dětem marionety ukázali z blízka a některé děti si mohly zkusit loutky i "povodit". Přesvědčily se na vlastní kůži, že to není nic jednoduchého :)
I při učení jsme si užili legraci. V češtině se učíme o slovech mnohoznačných, souřadných, nadřazených / podřazených, soužnačných i protikladných... a moc nás baví hledat správné výrazy. Čeština je zkrátka krásný a "barevný" jazyk. Protože i rádi čteme, založili a nakreslili jsme si Čtenářský deník a budeme si do něho zakládat záznamy přečtených knih. Krom toho můžeme přidat svou knížku pod naší příšerku čtenářskou. Budeme se snažit, aby "hora knih" dosáhla až na zem! :)
"Ou yeeees" a "No no noooo!" se ozývalo třídou při hře ano/ne. Kolem štěstí jsme si vylosovali otázku, kterou jsme pak přečetli a třída pomocí kartiček odpovídala... Tazatel pak potvrdil správnou odpověď zmáčknutím příslušného tlačítka. Kromě čtení s porozuměním jsme se vzájemně lépe poznávali. Určitě jsme tuto hru nehráli naposledy. :)
Počítáme do 100 a rýsujeme o 106 a také píšeme. Tentokrát jsme dostali úkol napsat, čím budeme. V našem áčku máme pět budoucích učitelek, jednu kadeřnici a jednu kadeřňyci, foDbalistu, basketbalistu i ragbistu... a jednoho řeďytele banky! :) Všem dětem moc držím pěsti, aby se jim jejich přání splnila. :)
Michaela Doubravová a pracanti z áčka
O víkendu se konal tradiční běžecký závod "Malá pardubická". Děti běžely v okolí loděnice u slepého ramene Labe trasu dlouhou 900m. A náš Tom byl v cíli na krásném třetím místě! Gratulujeme a držíme pěsti v dalších zápoleních. :)
Michaela Doubravová a snažílkové z áčka
Ať už v listopadu zahřmí nebo ne, naše áčko čekají tyto akce:
1. 11. 2019 (pátek) - ředitelské volno
2. 11. 2019 (sobota) - 9:15 - Malá pardubická - běžecký závod - Loděnice u slepého ramene (dobrovolné)
4. 11. 2019 (pondělí) - pedagogická rada
5. 11. 2019 (úterý) - 10:00 - tělocvična školy - program "Loutky" - 50,- Kč/os.
6. 11. 2019 (středa) - 16:00 - schůzka třídních důvěrníků - informace e-mailem (následná schůzka rodičů se naší 2.A netýká)
11. 11. 2019 (pondělí) - učebna 2.A - Svatomartinské vyučování- třídní projekt
12. 11. 2019 (úterý) - 10:30 - VČD - představení O zlaté rybce (Divadlo Drak) - 80,- Kč/os., odchod po tv
13. 11. 2019 (středa) - Mezinárodní den laskavosti - projekt "Jsem laskavec" - úklid okolí školy
15. + 18. 11. 2019 (pondělí) - 30 let svobody - projekt s třídou 6.C + třídní projekt
19. 11. 2019 (úterý) - 8:30 - Sokol - lezecká stěna - 90,- Kč/os.
20. 11. 2019 (středa) - 7:00 - Sběrové ráno
21. 11. 2019 (čtvrtek) - Světový den pozdravů - třídní projekt
28. 11. 2019 (čtvrtek) - 10:00 - učebna 2.A - autorské čtení - J. Janečková
Máme se tedy na co těšit! :)
Michaela Doubravová
Máme za sebou už druhý měsíc školní docházky v druhé třídě... Poslední dny v říjnu budou patřit státnímu svátku a podzimním prázdninám. Utíká to rychleji než voda v Labi. :) Protože příští čtvrtek máme ředitelské volno a nechtěli jsme "prošvihnout" příležitost k halloweenskému vyučování, učili jsme se v maskách o týden dřív. Ne že by se nic zajímavého jinek nedělo, ale přeci jen... strašidelná čeština, matematika nebo prvouka... ta je jen jednou do roka. :)
Čtvrteční vyučování v kostýmech jsme začali rozlosováním do tří týmů - modrého, zeleného a červeného a usezením do připravených lavic uspořádaných pro skupinovou práci. Už v první třídě jsme si něco o tomto svátku říkali, ale letos jsme si informace uměli už i přečíst. :) Především v anglicky mluvících zemích, kde se tento svátek slaví, děti chodí koledovat a my už víme, že známé "Trick or treat" v češtině volně znamená "Koledu, nebo vám něco provedu!". Porovnávali jsme také halloveenské oslavy s naším svátkem zesnulých.
Před samotným soutěžením jsme si ještě vysvětlili, co znamená skupinová práce a rozdělili jsme si role vedoucího, mluvčího, posla, hlídače a písaře. Všechny funkce jsme plnili celkem snadno... až na toho hlídače, který měl mimo jiné tišit skupinu. To se doopravdy dvěma třetinám dětí nedařilo... :(
Soutěžili jsme v skládání různých slov z písmenek obsažených ve slově HALLOWEEN, skládali jsme tématické puzzle, přiřazovali jsme názvy k obrázku kostry, řadili slova podle abecedy, luštili a vypracovali pracovní listy. Nakonec jsme si vybarvili a vystřihli strašidýlko.
V pátek jsme s halloveenskou tematikou ještě pokračovali, ale už bez kostýmů. Počítali jsme třeba i počet slov ve větě, která nebyla napsaná v pracovním listu ... :D Také si každá skupina podle tabulky a s pomocí kostky "vyházela" svou originální příšerku... v jednom případě spíš skřítka. :D Abychom získali naši odměnu ukrytou v krabici, museli jsme vypočítat číselný kód k odemčení zámků.
Největší díl sladkostí a Monsters bankovku nejvyšší hodnoty si odnesl tým modrých, který má velkou pochvalu. Dokázali spolupracovat a zbytečně se nedohadovat. Zelení a červení to ještě potřebují potrénovat a vylepšit... :) Každý pak dostal do notýsku známku, kterou ještě "nikdo nikdy jen tak neviděl..." :) K našemu svátku všech svatých - k Dušičkám - se ještě vrátíme až se opět potkáme ve škole. :)
Krom tohoto projektu jsme gratulovali rovnou dvěma oslavencům z áčka - Nelče a Silvíkovi. Také jsme dostali na tu naší pěší turistiku bezpečnostní reflexní vesty. Jsme vidět z dálky s je to prostě bezva!
Hezké dny volna a odpočinku!
Michaela Doubravová a kostíci z áčka
Život je změna a někdy tropí také vylomeniny. S první fotkou jsme v polovině září vybojovali krásné čtvrté místo v celostátní soutěži o nejkrásnější třídu, kterou vyhlásila firma Novadida. Svou příšerkovou třídu jsme si užívali jen chvíli. V druhé polovině září přišla z "města" zpráva o rekonstrukci naší školy. A protože termín zněl "hned teď", nastalo okamžité organizování,vymýšlení, balení, třídění, stěhování ... ikdyž se to možná ani tak z venčí nezdálo. Pohodlí třídy se vším všudy jsme dětem zachovali, jak to jen nejdéle šlo. Ve středu byla učebna ještě plně zabydlená, ve čvrtek ráno už vybydlená a holá. Upřímně... byl to trochu smutný pohled. :(
Azyl nám na několik příštích měsíců poskytl Domov mládeže v Gorkého ulici. Půjčený Arabelin prsten z Pohádkové říše vyčaroval novou třídu příšerek i na internátě. Máme v ní vše na co jsme zvyklí, co máme rádi a co potřebujeme k učení i ke hře. V pátek jsme se do našeho nového působiště šli podívat.. "ať víme, do čeho jdeme!" :) Každý našel svou jmenovku na lavici, ozkoušel si posedět a rozhlédl se kolem sebe. Zaspívali jsme si písničku Abeceda, abychom si vyzkoušeli, jestli nám v novém půjde učení stejně dobře jako doposud. Šlo nám to skvěle! :)
Od 14. října tedy na ostro. V pondělí, v úterý a v pátek začínáme tělesnou výchovou ve škole. Děti se převléknou v šatně 2.A a počkají na začátek hodiny. Ve středu a ve čtvrtek budeme mít sraz v 7:45 před školou, nejdéle v 7:50 odcházíme do DM. Po domluvě je samozřejmě možné v tyto dny na nás počkat před internátem. Po ukončení vyučování v 11:40 hod. se společně přesuneme do naší školní jídelny, kde si děti převezme paní vychovatelka. Kmenovou třídou pro naše oddělení školní družiny bude do odvolání třída 3.C v prvním patře hlavní budovy. Jak praví klasik: "Co nás nezabije, to nás posílí!" Nás ale taková "prkotina" jako je mnohočetná rekonstrukce budovy a jejího okolí neskolí. :) V jiném klasickém nápisu je napsáno: "Opravit to musíme.."
Michaela Doubravová a tým 2.A z intru :)
Druhý říjnový týden byl rušný, ale to není v 2.A žádná novinka. Určovali jsme druhy vět, vymýšleli věty přací i tázací, napsali několik stránek v písance a počítáme bez přechodu desítky do sta jako draci. :) Kromě rýsování jsme si bystřili naši prostorovou představivost pomocí pexesa s krychlovými stavbami. Chvíli nám trvalo, než jsme dokázali najít dvojice obrázek + záznam. Nakonec jsme si stavby i doopravdy postavili.
Venku už bývá často nevlídno. Podzim v přírodě z učebnice prvouky jsme si řádně pročetli a tak víme co a jak se nejen na naší zahradě děje. Léto a třeba i dovolenou nám připoměl v pátek pan Jaroš se svým týmem a s programem Papoušci. Jeho opeření svěřenci nám ukázali naučené triky a mezi figuranty byli i děti z naší třídy. :) Pro všechny to byl velký zážitek. Stejně tak i závěrečné focení s pestrým kamarádem na ruce, které měly některé děti jako bobříka odvahy... :) Jako překvapení chovatel dětem ukázal párek kosmanů, kteří patří k nejmenším opičkám na světě.
Také už pro naši třídu nastalo stěhování do náhradní učebny z důvodu rekonstrukce školy. Proto jsme se učili ve čtvrtek v školní kuchyňce a v pátek jsme si zkusili, jaké to bude v 5.A. I tohle pro nás bylo dobrodružství.
Michaela Doubravová a stavitelé z áčka
Ani jsme se nestačili pořádně rozkoukat a je tu už druhý měsíc školy. Opakování znalostí z první třídy už máme za sebou a nové informace nám plní hlavičky. Zloděj pan Mínus úřaduje v desítkách do stovky, známe rozdíl mezi hláskou a písmenem a abecedu už "mrskáme" docela slušně. :) Podzim nás provází i v Prvouce.
Ve čtvrtek jsme letos prvně navštívili ekocentrum Paleta. Program Pečení v peci nás bavil a s lektorkou Míšou jsme si upekli kousek chleba jako kdysi naši prapra... Sepsali jsme společně postup a podle něho jsme si pak sami ingredience odměřili, smíchali, prohnětli a vytvořili malý bochánek Ten pak putoval do horké pece. Po chvíli, kterou jsme strávili hrou na Velkou pardubickou, naše průvodkyně vytáhla plech s voňavou dobrotou. U ohně jsme se do chleba pustili a byli jsme pyšní, co jsme dokázali.
Nadšení nebralo konce a tak jsme si recept opsali všichni do školních sešitů při češtině. :) Na jaře nás čeká program Všichni za jednoho... Těšíme se už teď.
Michaela Doubravová a pekaři z áčka
... tak zelený vcelku je, v lednu tedy zmrzneme?! Do té doby si ještě něco užijeme. :) Tu jsou akce na měsíc říjen:
3. 10. 2019 (čtvrtek) - Paleta - program Pečení v peci (odchod v 8:00 ze školy)
11. 10. 2019 (pátek) - Papoušci - tělocvična školy
24. 10. 2019 (čtvrtek) - Halloweenské vyučování
28. 10. 2019 (pondělí) - státní svátek
29. - 30. 10. 2019 (úterý, středa) - podzimní prázdniny
31. 10. + 1. 11. 2019 (čtvrtek, pátek) - ředitelské volno
Michaela Doubravová
Po úspěšném vystoupení v krajském kole se naši žáci probojovali do republikového finále...
Dne 10. června vyrazili starší žáci na Republikové finále Poháru rozhlasu do Benešova, kam se...
Základní škola Pardubice,
Benešovo náměstí 590
adresa:
Benešovo náměstí 590
Pardubice, 530 02
IČO: 60158999
Zřizovatel: Statutární město Pardubice
Datová schránka: gvnhki9
Kancelář školy: 464 629 210
Ředitelna: 464 629 213, 603 726 653
E-mail: skola@benesovka.cz