backgroundbackgroundbackgroundbackgroundbackground
Separator

Třída 4.C

Letošní výlet jsme pojali na vlně vzdělání. Zajeli jsme se podívat do nově otevřeného vzdělávacího centra Planeta Hlinsko. Centrum stálo město Hlinsko cca 25 mil a slavnostní otevření proběhlo v září 2023. Celý areál se nachází ve 3. a 4. patře nově zrekonstruované budovy středního odborného učiliště, bývalé budovy firmy Tesla.

S paní lektorkou a poté i sami jsme si prošli tři nádherné části tohoto projektu s názvy hydrosféra, litosféra a atmosféra. Moc jsme si celý výlet užili a monoho nového se naučili. Všem malým i velkým vědcům vřele doporučujeme návštěvu, třeba i ve dnech špatného počasí. 

Na jaře jsme opět navštívili Ekocentrum Paleta. Tentokrát jsme si vybrali rozšířený program Pečení v peci. Vyzkoušeli jsme si jednotlivé technologické kroky zpracování obilí, jako je: mlácení, mletí, příprava těsta, topení ve staré peci i samotné pečení našich výrobků. Každý jsme si svůj vlastní výrobek ochutnali a sami na vlastní kůži zjistili, kolik práce a námaha stojí za jedním kusem pečiva. Snad někteří pochopí, že se jídlem neplýtvá.

V prostorách automatických mlýnů je vybudováné nové interaktivní vzdělávací centrum Gampa nejen pro děti, ale i pro dospělé. Dneska jsme navštívili program s názvem Dinosauři. Na výběr jsme měli mnoho programů, společně jsme si vybrali právě téma z naší historie, kterou máme moc rádi. Ukazali jsme si, na jakém principu funguje sopka, znázornili jsme si, jak dlouho existuje naše země a jak dlouho jsme na ní my - lidé. Změřili jsme si velikosti různých druhů dinosaurů a porovnali jejich stopy. V závěru jsme se podívali na dokument, který nám celou problematiku ještě lépe přiblížil. Už teď se těšíme na další návštěvu Sféry. 

V pátek jsme se vydali městskou hromadnou dopravou na kryt civilní obrany na Dubině. Dozvěděli jsme se mnoho nových informací nejen o historii Pardubic, ale také o tom, jak se v dnešní době zachovat při mimořádných událostech. Všem tuto návštěvu doporučujeme. Je potřeba vědět, jak v těžkých situacích pomoci ostatním, umět si poradit a zachovt klidnou hlavu.

Podzimní aktivity jsme rádi vyměnili za bruslení na zimním stadionu Enteria. Tuto zimu jsme byli 3x a zdokonalovali jsme se nejen v jízdě dopředu, ale také v jízdě dozadu. Protože jsme šikulky, zvládli jsme na bruslích i několik zajímavých her.

Od tohoto školního roku máme nový předmět vlastivědu, ve které se učíme naše dějiny. Hned od září jsme začali časovou přímkou. Od října jsme se ocitli v pravěku, proto jsme v Ekocentru Paleta navštívili program "Lovci mamutů." Na chvíli jsme se stali pravěkými lidmi. Vyzkoušeli jsme si malování na stěny jeskyně, získávání ohně nebo lov na mamuta. Vzhledem k naší šikovnosti, bychom dlouho živi nevydrželi. :-)

Na podzim tohoto školního roku jsme třikrát navštívili horolezeckou stěnu. Z toho dvakrát Jungle sport park v Polabinách. Vyzkoušeli jsme si Bouldering, což je lezení bez jištění v malé výšce nad měkkými matracemi. Ve druhé části návštěvy jsme si vyzkoušeli Parkour, kde jsme se vydováděli, ale také jsme se naučili, jak správně a bezpečně padat. Do třetice jsme navštívili horolezeckou stěnu v sokolovně, kde jsme si kromě Parkouru vyzkoušeli lezeckou stěnu s jištěním, která je vysoká 12 m. Už nyní se těšíme na další podimní návštěvu v novém školním roce.

Na závěr školního roku jsme společně vyrazili na jednodenní výlet do Fajnparku do Chlumce nad Cidlinou.

Za celoroční snahu ve školní lavici si v tento den děti z první a třetí třídy zaslouženě užily atrakce v největším zábavním parku ve východních Čechách. (Nejen) děti :-D si vyzkoušely trampolíny, jízdu ve vláčku, horolezeckou stěnu se skluzavkou, jízdu v jeepu, UFO autíčka, 10D kino a další atrakce.

Není proto divu, že jsme všichni byli z parku nadšení a odvezli jsme si domů spoustu nových zážitků. 

Všem dětem i rodičům děkujeme za hezký školní rok a přejeme pěkné prožití letních prázdnin.

Paní učitelky Zuzka a Jana a paní vychovatelky Míša a Lenka.

V předposledním týdnu tohoto školního roku jsme třídy 1. C a 3. C spojili, abychom vyjeli na školu v přírodě do Orlických hor.

Personál chaty Juráška v Olešnici v Orlických horách opět připravil perfektní zázemí a stravu a my jsme se tak mohli společně věnovat sportu, hrám, soutěžím, výletům, koupání i relaxaci. Užili jsme si tak perfektní týden v krásném prostředí a většině z nás se ani něchtělo vracet do každodenního ruchu velkého města. Už teď se těšíme na další společnou školu v přírodě.

Paní učitelky Jana a Zuzka a paní vychovatelky Míša a Lenka.

Když nastal ten správný čas,
sbalili jsme kufry zas.

Směr Příchovice jsme vyjeli
a už se velmi těšili.

Jen jsme kufry vybalili,
do přírody vyrazili.

První večer motorky přijely,
kromě programu i paní asistentku přeskočily.

Ve sklárnách jsme pokoukali,
skleničky si zakoupili.

Pak čekala spousta vody,
procházka na Mumlavské vodopády.

Na výletě na Štěpánku další den,
doprovázelo nás sluníčko jen.

Velká trampolína prima skákadlo,
pro děti velké lákadlo.

Vůbec se tu nenudíme,
občas také soutěžíme.

Jirka s Janou jsou opět perfektní,
starají se o nás jako o vlastní.

Jídlo nemá zase chybku,
jsme tu jako na krmníku.

Čas utíká jako voda,
blíží se konec, jaká škoda.

A tak opět balíme,
domů se ale těšíme.

A proto za nějaký čas,
se opět vrátíme zas.

Říkáme to na rovinu,
vždyť prý pachatel se vrací na místo činu.
Ještě jednou velké díky a brzy na viděnou :-).

Paní učitelky Jana Secká a Zuzka Shánělová, paní vychovatelka Míša Musílková, paní asistentka Barča Kafková

13.-17. 6. 2022 Příchovice