


Vidíte ten úsměv od ucha k uchu na první fotce? Vojta přijmul mou "škaredou" výzvu a rozchechtal sebe i mě na celé kolo. :) Máte to taky tak? :)
Včera jsme si na skypu znovu pěkně popovídali o oblíbených písničkách a zpěvácích. Zase jsem se něco nového přiučila a ještě jsem si u toho zatancovala. :) Povedla se i "zlatá tečka"! To když nám Štěpík, který přišel na řadu jako poslední, pustil Pokáče a jeho Karanténu. To nás rozesmálo všechny. :) Pěkná písnička. :)
V pátek a v pondělí budu na skypu v obvyklý čas opět a kdo budete chtít, přijďte také. V 18:00 úča z áčka volá. :) Budeme si povídat jen tak. Do pondělí večer hlasujeme o tom, co zvolíme za téma ve středu. Mrkněte na skype do chatu a vyberte si. :)
Nová MIMIHÁDANKA dnes nebude. Zkuste se ještě jednou pořádně podívat na fotografii včerejšího miminka a tipujte jméno spolužáka! Zatím mám jen jednu správnou odpověď. :)
UčíTelka dnes prázdniny nemá a připravila si pro vás zajímavý rozvrh:
9:35 - druháčci - Čteme si o Velikonocích a učíme se klást otázky (budeme potřebovat: kartičky z přílohy - lze napsat i jen slova na lístky, papír, tužku)
10:30 - Veselá věda - tady očekávám nějaký zajímavý pokus! :) (budeme potřebovat: 3 syrová vajíčka, 2 talířky z toho jeden tmavější, 2 hrnečky, ocet, svíčku, zápalky, vodu). Jsem zvědavá, co to bude! :)
Včera jsme si psali, kdo byl Jidáš. Víte, kdo nebo co jsou jidášky? Dcery Jidáše to nejsou. :) Je to sladké pečivo, které se obvykle snídá o zeleném čtvrtku. Ano, jmenují se podle onoho nešťastníka a připomínají jeho selhání. Mají tvar provazu, na kterém se Jidáš oběsil, protože ho tížilo svědomí.
Proč se říká, že je čtvrtek zelený? Protože i naši předci byli občas popletové. :) Název vznikl záměnou německých slov grein - pláč a grun - zelený. Slova totiž znějí podobně. :) A tak máme ZELENÝ ČTVRTEK a všechno zelené je v tento den vítáno. :) Připravují se zelené pokrmy, nejčastěji z jarních bylinek jako je kopřiva, špenát, pažitka...
Podle tradice právě dnes zvony odlétají do Říma. Asi ne doslovně, ale obrazně. Na Zelený čtvrtek nezvoní ráno, v poledne, ani večer na klekání.
Na VELKÝ PÁTEK je (státní) svátek. :) Byl to den, kdy byl Ježíš Kristus ukřižován a poté pohřben. Lidé si tento den připomínali půstem. Všude doma bylo ticho, nevařilo se, ani neuklízelo. Zároveň by se nemělo pracovat v zemi - rýt nebo okopávat - a také se nesmí půjčovat žádné věci, aby nebyly v tento magický den očarovány. :)
Podle pověstí se totiž na Velký pátek dějí zázraky a otevírají se poklady. Vše začíná už ráno, kdy se chodili lidé už před východem slunce opláchnout ke studánkám a pramenům. Voda měla v tento den zázračnou moc. Kdo nebo co se s ní omylo, ten nebo to získalo zdraví a sílu. Také se prý v noci otevírají poklady. Poznáme to tak, že různými puklinami ve skalách prosvítá světlo. :) Kdo půjde hledat poklad? :)
BÍLÁ SOBOTA je posledním postním dnem, kdy se očekávalo vzkříšení a nanebevstoupení Ježíše Krista. Zvony se vrátili z dlouhé cesty z Itálie zpět. Hospodyně v sobotu pěkly chléb a připravovaly jídlo na nedělní oběd. Bylo také zvykem, že se o Bílé sobotě vymetal hmyz z domu za zvuku kostelních zvonů nebo že se před kostelem pálily ohně. Také se třáslo s ovocnými stromy, aby byla dobrá úroda. :)
Neděli se říká BOŽÍ HOD VELIKONOČNÍ. Slaví se Zmrtvýchvstání Páně. Všechno má slavnostní atmosféru. Po půstu se může opět začít jíst maso. Velikonoční dobroty se nosily do kostela k posvěcení. Holky v tento den pečou beránky a mazance a kluci si pletou pomlázky. :)
A je tady VELIKONOČNÍ nebo také ČERVENÉ PONDĚLÍ. V tento den chodí chlapci a muži koledovat s pomlázkami k děvčatům, aby si mrskáním vykoledovali vajíčko. To ale nedostanou jen tak ... musí odříkat nebo zpívat různé velikonoční koledy. Ke snídani se jí mazanec a velikonoční beránci, oblíbená je také velikonoční nádivka.
V různých krajích jsou různé zvyky. Některé i stojí za zvážení... :) Například někde platí, že pokud přijdou koledníci po dvanácté hodině, dívky je mohou polít. :) Jasnačka! Má se chodit včas! :)
Proč se říká Velikonočnímu pondělí také červené? Žádný "krvák" v tom nehledejte. Je to díky barveným vajíčkům, kterým se říká kraslice. V minulosti i jejich barvy měly svůj skrytý význam, ale o tom si popovídáme až třeba za rok nebo za dva. :) Teď nám bude stačit informace, že nejčastější barvou kraslice bývala červená a ta je barvou života. :) A proč kluci mrskají pomlázkou? Čerstvé vrbové proutky mají ženy a dívky po - mla - dit. :) Kluci tedy mají zodpovědný úkol a holky musí pro krásu a svěžet něco trochu vydržet. :)
Po Velikonočním pondělí přijde zase "obyčejné" úterý, které si uděláme neobyčejným spolu při našich úkolech. :) Abyste se doma do té doby nenudili, nějaké dobrovolné vám tu nechám. :)
DOBROVOLNÉ ÚKOLY PRO PŘÍŠERKY:
- v souborech zde najdete dva pracovní listy s velikonočními symboly - povídání a úkoly o kraslicích, zajíčkovi a pomlázce. Něco se dozvíte a taky si ozkoušíte, jak pozorně umíte číst a vybarvovat. :)
- A tady jsem pro vás našla jedno cvičení na řazení slov podle abecedy a na procvičení paměti. :) Jak si trochu pomoci? Právě abecedním pořádkem a tím, že si budete jednotlivé předměty představovat - vizualizovat. Jsem zvědavá, jak se vám bude dařit. :)

Mějte se všichni moc fajn, užijte si prázdniny a velikonoční svátky, těšte se z krásného počasí a opatrujte se! Krásné Velikonoce vám přeji! ![]()
Michaela Doubravová - úča z áčka :)
Včera to bylo doslova žlutošedé úterý. Krásně svítilo sluníčko a pavučiny někteří z vás vymetali také svědomitě! I pavouky pozemní i nadzemní jsem na fotkách viděla! Úžasný! Pracovní listy, úkoly, plakáty... Snažíte se a já z vás mám radost. Tak vydržte! :)
Víte, kdo byl Jidáš? Jeden z učedníků a zrovna ten, který zradil Ježíše Krista. Udal ho za 30 stříbrných a ten den se na něho mračil a škaredil. Byla to středa a proto se jí v posledním týdnu před Velikonočním pondělím říká škaredá. ŠKAREDÁ STŘEDA. Traduje se, že kdo se bude dnes mračit, zůstane mu to po celý rok. Takže úsměv! :) Jak to bylo včera v básničce v pracovním listu? Smích je nejlepší lék. :)
VYHLAŠUJI "ŠKAREDOU" VÝZVU: udělejte si selfie, kde se smějete na celé kolo! Můžete se k tomu i ustrojit tak, abyste rozesmáli všechny, kteří fotku uvidí Těším se na vaše dílka! :)
I na Škaredou středu se v domácnostech především uklízelo. :) Už zas... :) Důkladný úklid měl vyhnat zlé duchy z domu. Proto se této středě někdy také říkalo Sazometná nebo zkráceně Smetná… vymetaly se saze z komínů a smýčily se domy. Vyhnat zlé duchy… to zní zajímavě, ne? Pomozte dospělákům je vyhnat úklidem. :)
Vzpomínáte si, jak jsem vám psala, že se datum Velikonočního pondělí určuje podle prvního jarního úplňku? Tak ten nastal právě dnes chvíli před pátou hodinou ranní. Dnes v noci byl měsíc nejkulaťoulinkatější z nejkulaťoulinkatějších. (Schválně kolikrát to slovo dokážete říct bez chyby…?) Od dnešního dne se zas bude na noční obloze měnit a bude ustupovat - pomalu mizet...
Včerejší MIMIHÁDANKA byla docela oříšek, co? Kdopak na fotografii poznal Sama V.? Bylo vás jen pár. Jsem zvědavá, kolik správných tipů se mi sejde na tuto fotografii. Kdopak to je? ![]()

To mi zvoní v uších? Neeee, to zvoní na první hodinu! Tak jdeme na to.
Plán dne najdete o5 v souborech.
1. hodina: ČESKÝ JAZYK
- už umíme slovní druh 1, 5 a 7. Jdeme na 8? Jak se osmička jmenuje? Vyjmenujte všechny slovní druhy a ukazujte si na prstech. Už to víte? Jsou to SPOJKY! ![]()
- název už napovídá, že něco spojují … spojují slova a věty. V učebnici na straně 95 je máte i vyjmenované. Tady se podívejte na krátký a pěkný výklad.
Jsme malí, ALE šikovní A tak to hravě zvládneme! :)
- procvičujeme: učebnice strana 95, cvičení 2 a 3 ústně
- pracovní sešit strana 27, cvičení 1, 2
- Tak co? Šly vám spojovat slova a věty? Za odměnu si můžete zkouknout celý Příběh o Makové panence tady :)
https://www.youtube.com/watch?v=Pxp6efY1aQA&list=PLXpM1k9vvLBIf8gsyEey_5Dwd9l77uWsI
2. hodina: MATEMATIKA
- zopakujte si všechny násobilkové řady nahoru i dolů (vzestupně i sestupně)
- zůstaneme u pohádek – s Ferdou Mravencem si můžete procvičovat tady (některé příklady z násobilky pro vás možná budou ještě těžké, ale zkusit to můžete, ne?) Je tam hned několik testů, stačí jen klikat dole na čísla …
http://v.vasiljevicova.sweb.cz/FERDA%20MRAVENEC1.htm
- a tady máte další online procvičování:
- a tady překvápko a jednoduché hodiny: http://matematika.hrou.cz/c/2.trida/pexeso-hodiny-1-24
- je krásně a vy trávíte spoustu času venku. Co si vyrobit metr na měření z větví a provázku? Koukněte na obrázek. Návod a aktivity najdete v souborech zde. :)

3. hodina: PRVOUKA
- dnes si vystačíme s telkou:
UčíTelka – 9:00 – prvňáčci – Povídáme si, jaké jsou naše velikonoční tradice (budeme potřebovat: gumičku, mikroutěrku "froté" nebo malý ručník + pracovní list ze souborů)
https://www.facebook.com/dagmar.sorkin/videos/3344661722230557
( budeme potřebovat: obyčejný ubrousek, fixy a voda. postup: Vezmete složený ubrousek, otevřete jako knihu, dovnitř nakreslíte celý obrázek, znovu složíte a na lícní stranu obtáhnete jen část obrázku (jako zde např. kmen), ve vodě spodní část obrázku propije na povrch)
4. hodina: HUDEBNÍ VÝCHOVA
- pusťte si a zazpívejte si znovu písničku Velikonoce od Petra Nováka z pondělí :)
- o písničkách a všem kolem si budeme povídat dnes na skypu... těším se! :)
- a máme tu další hádanky - tentokrát zvuky :) Dejte vědět, jak jste byli úspěšní. :)
DOBROVOLNÉ ÚKOLY PRO PŘÍŠERKY:
- v souborech zde najdete úkol pro detektivy! :) Čeká na vás Domácí pátračka! Nejprve budete hledat a zapisovat předměty začínající na písmena abecedy... a pak místa podle požadavků. :) Těším se na výsledky, příšerky! :)
Tak ... a to bude z učení na pár dní všechno. :) Jste rádi? :) Zítra vám sem napíši o Zeleném čtvrtku, pak o Velkém pátku a dalších dnech. Mě se jen tak nezbavíte.
Mějte se krásně, užívejte života a opatrujte se! Mám vás ráda. ![]()
Michaela Doubravová - úča z áčka :)
Dobré ráno, druháčci,
posílám vám další práci z angličtiny. Protože se blíží Velikonoce, podíváme se na to, jak se slaví ve Velké Británii a naučíme se pár nových slovíček.
1) Do sešitu si na novou stránku nadepište EASTER (= Velikonoce) a z přiložené kopie si nakreslete alespoň tato slovíčka s obrázky:
Easter egg (= velikonoční vajíčko), basket (= košík), bunny (= zajíček), chick (= kuřátko), chocolate egg (= čokoládové vajíčko)
- můžete si vybrat i další obrázky
- kdo se na kreslení necítí a má možnost, může si kopii vytisknout a obrázky nalepit
2) Dále přikládám kopii na opakování barev s velikonočními zajíčky a několik dalších, které si můžete vytisknout a procvičovat novou slovní zásobu.
3) https://en.islcollective.com/video-lessons/easter-egg-hunt-prepositions-...
Na tomto odkazu najdete interaktivní video s příběhem Prasátka Pepiny, kde uvidíte aktivitu typickou pro Velikonoce v anglicky mluvících zemích, tzv. Egg Hunt
4) A tady ještě video se Stevem a Maggie: https://www.youtube.com/watch?v=wF-1TojnzUg
Mějte se moc hezky!
AND...
HAPPY EASTER! :-)
PS: Pokud chcete poslat hotovou práci ke kontrole, posílejte prosím na můj osobní mail: struncovak@seznam.cz. Děkuji!
Kateřina Štruncová
Včera jsem se od vás dozvěděla spoustu nových pohádkových informací! „Zařídili“ jste mi televizní program na pár večerů. Musím si totiž doplnit mezery ve vzdělání… teda v pohádkách. :) Už se na ty pro mě nové, které jste mi doporučili, těším. :)
Vy se určitě těšíte na naši dnešní MIMIHÁDANKU.
Včerejší miminko jste skoro všichni uhádli. Byl to Fíďa M. Nabízím další fotografii. Kdopak to je? :)

Dnes je úterý. A není úplně obyčejné, ale šedé nebo také žluté. Já mám ráda obě barvy, když jsou odlišné. Pašijovému ŠEDIVÉMU / ŽLUTÉMU ÚTERÝ se tak říká nejspíš podle počasí, které je typické pro tuto dobu. Vždyť to znáte – aprílové počasí. Je proměnlivé, může být jak slunečno, tak zataženo. Označení „šedivé“ bude také připomínkou zvyku, který by se měl v tento den dodržovat. Jaký? Vymetání pavučin a prachu ze všech koutů v domě.
Na 7. dubna také připadá SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ. Už 70 let ho vyhlašuje Světová zdravotnická organizace. Cílem je připomenout všem lidem, že by měli neustále pečovat o své zdraví. Pro vás, pro děti, je důležité, abyste si už v dětství osvojily zvyklosti a pravidla, díky kterým si udržíte pevné zdraví co nejdéle. Věřím tomu, že spoustu věcí už znáte a spolu je v rodině dodržujete. :) Obzvlášť v téhle koronavidové době, kdy na hygienu a zdraví musíme dávat pozor několikanásobně víc. :(
Každý rok jsou se Světovým dnem zdraví spojené různé akce. To letos bohužel není možné. Za okmen svítí sluníčko, příroda se probouzí, omezení trochu povolila, tak vyrazte ven a užívejte si života.Před tím se ale ještě budeme chvíli učit! :)
.
1. hodina: TĚLESNÁ VÝCHOVA
- O pár řádků výš jsem cosi psala o pavoucích, že? :) Dřív než pomůžete mamince utřít bravurně prach z nábytku, proběhněte celý byt … jako pavouci. To je jako rak, ale popředu. :))) Taky byste mohli lézt jako pavouci ve výšinách, ale nechci riskovat vaše zdraví a demolici vybavení domácnosti. :) I když... fantazii se meze nekladou a tak jsem na vás zvědavá! :) ...nezapoměňte ani na tu prachovku a prach. :)
2. hodina: MATEMATIKA
- začněme telkou:
UčíTelka – 9:35 – druháčci – Počítáme s kostkami (budeme potřebovat: kostky, 2 papíry)
- zkusila bych i vysílání pro třeťáky od 10.10 – Pracujeme a počítáme se stavebnicí (budeme potřebovat: stavebnici - krychle a kvádr, pastelka, čtverečkovaný papír)... jste šikovní, třeba to zvládnete! :)
- dopracujeme si geometrii v pracovní učebnici na straně 13 - pokud potřebujete, vraťte se ještě k včerejším odkazům :) A vzpoměňte si: rýsujeme ořezanou tužkou číslo 3, přinejhorším 2... když nám to papírnictví ještě neotevřeli. :)
- procvičíme si opět násobilku online:
https://matmat.cz/practice/Mal%C3%A1%20n%C3%A1sobilka
https://matmat.cz/practice/D%C4%9Blen%C3%AD%20mal%C3%BDch%20%C4%8D%C3%ADsel
https://matmat.cz/practice/S%C4%8D%C3%ADt%C3%A1n%C3%AD%20do%20100
- A tady máte ještě jednu zajímavé procvičování s trochou kvízů:
3. hodina: ANGLICKÝ JAZYK
- opakujte si vše, co jste se naučili a využijte k tomu i vysílání UčíTelky
- něco můžete také zkusit tady: https://www.umimeanglicky.cz/anglictina-2-trida
4. hodina: ČESKÝ JAZYK
- když už máme Světový den zdraví, připravila jsem si pro vás pracovní list. :) Jak jinak já. :D Je v souborech zde.
- Najdete v něm jak prvouku, tak o trochu víc češtiny
- Myšlenkovou mapu o zdraví si udělejte jako první.
- Lidské tělo a křížovku si můžete nechat na zítra nebo na prázdniny. Cvičení 2 také. Těším se na plakáty! :)
- Cvičení 1 zapisujte v úterý, ať to můžeme spolu vyhodnotit na našem středečním skypovém povídání. :)
- Zbývající cvičení už jsou na dnešek. :) Tak vzhůru do práce! :)
DOBROVOLNÉ ÚKOLY PRO PŘÍŠERKY:
- dnešní úkol je jarní a kytičkový. Luštěte a zapisujte do sešitu ČJ - Š. :)

Pro dnešek je to o5 všechno. V příloze najdete úkoly zase zapsané přehledně v Denním plánu.
Mějte se fajn, mám vás moc ráda. ![]()
Michaela Doubravová - úča z áčka :)
Jak jste se měli? Uklízeli jste Česko? Na květnou neděli jste se oblékli něco nového, abyste i další rok rozkvétali? Teď je před námi poslední týden před Velikonočním pondělím. A ten bude barevný, přesně tak, jak jsem vám slíbila.
Zatímco Vánoce mají své stálé datum, u Velikonoc tomu tak není. Řídí se prvním jarním úplňkem. To je když se po 20. březnu na noční obloze poprvé objeví krásně kulatý měsíc. :)
Každý den tohoto týdne, kterému říkáme pašijový, má své pojmenování:
Modré pondělí
Žluté nebo šedivé úterý
Škaredá středa
Zelený čtvrtek
Velký pátek
Bílá sobota
Velikonoční neděle
Velikonoční – červené – pondělí
Podívejte se do souborů zde, kam jsem vám uložila návod, jak ty letošní - trochu zvláštní - Velikonoce prožít a ne jen přežít. :) Najdete tam ještě jednu přílohu k tomu. A ještě navíc super velikonoční písničku od Petra Nováka. V souborech máte jak hudbu, tak text písničky. Moc se mi líbí! Má legrační refrén. :)
Dnes začínáme modrou. Proč Modré pondělí? Prý to je odvozeno od barvy látky, kterou se zdobily kostely. Podle tradice to byl den, kdy by se nemělo chodit do práce. Neznamená to však, že by se nemělo vůbec pracovat. Tento den hospodyně tradičně věnovaly jarnímu úklidu domácnosti.
Tak jdeme na dnešní úkoly! Plán dne máte o5 v souborech zde! :)
1. hodina: TĚLESNÁ VÝCHOVA
- Když máme to Modré pondělí … zaměříme se na úklid :) Odhadněte, za jak dlouhou dobu dokážete dobře vyluxovat koberec v obýváku nebo v pokojíčku. Svůj tip si zapište a pak se pusťte do díla! :) Nezapoměňte se před tím pořádně zahřát, rozcvičit a protáhnout! :) Pak to samé zkuste se smetákem... :) Očekávám plné zpávy s fotodokumentací! :)
2. hodina: ČESKÝ JAZYK
- začněte s rozvrhem, který si pro vás připravila
UčíTelka – 9:35 – Čteme a píšeme slova se skupinami bě, pě, vě (budeme potřebovat: papír, tužku)
- dnes se vrhneme na sedmý slovní druh: PŘEDLOŽKY ![]()
Jak je poznáme v textu nebo v řeči? Jsou to např.: k, s, v, z, o, u, na, za, od, do, po, pod, nad, pro, před, bez, ...
- vyslovujeme je dohromady se slovem, ke kterému patří, ale musíme je psát zvlášť... např. v pondělí, za tělocvikem, před matematikou, pod stolem, u židle, z okna... :)
- vysvětlení spolu s úkoly najdeme v učebnici na straně 94. Vypracuj si cvičení 1, 2, 3
- vše si procvič v pracovním sešitě na straně 26, cvičení 1, 2, 3
3. hodina: MATEMATIKA
- zopakujeme si geometrii - že je rýsování hračka si zopakujeme podle prezentace v souborech :)
- pak se mrkněte ještě na tyto odkazy:
- v pracovní učebnici si vše zopakuj na straně 5 a pak si narýsuj úkoly 1, 2 na straně 13
- pro pilné žáčky mám ještě tyto odkazy na procvičení násobilky :)
https://www.umimematiku.cz/pocitani-mala-nasobilka-1-uroven/378
http://www.naucsepocitat.cz/mala-nasobilka/nasobilka/?min=2&max=6
4. hodina: ČESKÝ JAZYK – ČTENÍ + PSANÍ
- Písanka strana 22
- budeme pracovat s textem Velikonoce - pašijový týden - přečtěte si jej a pospojujte text a obrázky, které k sobě patří. Zase se něco nového dozvíte! :)
- Zábavné psaní! To je tedy VÝZVA! :) V příloze najdete pracovní list (něco podobného jsme už dělali ve škole...) Házejte hrací kostkou a vytvořte krátký příběh o zvířátkách. Jsem celá napnutá, co vymyslíte! :) Své příběhy napište do sešitu ČJ - ČT + SL. Nezapoměňte datum! :)
DOBROVOLNÉ ÚKOLY PRO PŘÍŠERKY:
- v příloze najdete jeden vtip. Bohužel se jeho konec nedozvíte, pokud jej nevypočítáte! :)
Z učení už je to konečně všechno! :) Ještě potřebujeme vyluštit MIMIHÁDANKU.
Čtvrteční "vánoční" miminko byl Silvík. :) A páteční? To byl Tom Mi. :) A na dnešní fotografii bude kdo? Uhádnete to? :) Teším se na vaše tipy.

Mějte se všichni krásně, poslouchejte dospěláky a v 18:00 se na vás už moc těším na skypu. Dnešní téma: moje nejmilejší, nejoblíbenější pohádka! ![]()
Michaela Doubravová - úča z áčka :)
Včerejší výzvy „Den v modré… a s knížkou v ruce“ jste přijali a já vám děkuji za pěkné fotečky! Krásně si užíváte pěkného jarního počasí a nezapomínáte u toho dodržovat vše, co se v této době musí. Jste prostě skvělí! Ještě dneska pár úkolů, naše skypování o domácích mazlíčcích a před námi je víkend! To bych ani nebyla já, abych pro vás neměla nějaký námět. :)
V sobotu se měla konat dobrovolnická akce „UKLIĎME ČESKO“. Odkaz na akci je zde: https://www.uklidmecesko.cz/about/zakladniInformace/ Bohužel se letos úklid konat nemůže, ale přeci jen… můžeme si ho udělat sami. Stačí, když si na procházku přibalíme igelitový pytel, pořádné gumové rukavice a cestou posbíráme, co do přírody nepatří. Pamatujete na plnění Laskavce? Při něm vás to moc bavilo. To byly poklady...! :)
Neděle je poslední postní před Velikonočním pondělím. Nazývá se KVĚTNÁ. V tento den se světí kočičky. O nich se něco dozvíte při čtení v češtině. Celá květná neděle se nese ve veselém, slavnostním duchu. Uctíváme při ní úrodu a zemi.
Holky a kluci, pozooor! V tento den byste si měli obléknou něco nového, abyste celý rok kvetly! K obědu se většinou podávala zeleninová polévka a zelené fazolky na smetaně s brambory. Na stole nemají chybět kočičky. Ne ty čtyřnohé, ve váze. :)
Těšíte se na to, že po květné neděli nám nastává poslední postní tzv. svatý týden plný tradic? To bude barevných dnů i úkolů! :)
Kdo byl naším včerejším miminkem? Neprozradím! Malá nápověda: je to kluk! :) Dnes přidávám další MIMIHÁDANKU:

A jdeme na úkoly! Plán dne máte o5 zde v souborech. :)
UčíTelka - dnes bych si vybrala vysílání jak pro nás druháky, tak pro třeťáky :)
9:35 – druháčci – Tvoříme slovní úlohy
(budeme potřebovat: papír, tužku nebo mazaci tabulku – euro folii, 30 libovolných drobných předmětů na počítání)
10:10 – třeťáci – Orientujeme se v čase, počítáme s ciferníkem
(budeme potřebovat: papír, tužku, pastelky, pracovní listy ze souborů)
1. hodina: TĚLESNÁ VÝCHOVA
- zaběhejte si na místě, po schodech, kolem obýváku…a rozcvičte se … však víte jak :)
- udělejte si 20 dřepů s výskokem, hned za nimi 15 angličáků, pak hned 10 sklapovaček a nakonec 5 klučičích kliků … a zopakujte to celé ještě jednou :)
- naučte se Zumba taneček s Andreiem: https://www.youtube.com/watch?v=iKeatJK181Q&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2fsfZY5Vh_EeBA6G43fndMxwvjrC22Vw9NAdaxBWgMY6uKDb_ZEg27nVo
2. hodina: ČESKÝ JAZYK
- pokračujeme v procvičování slovních druhů
- učebnice strana 93, cvičení 7 – písemně do sešitu ČJ - Š. Nezapomeneme datum! :)
- pracovní sešit strana 25, cvičení 2, 3, 4
- do souborů jsem vložila podstatná jména a slova ke třídění. Nastříhejte si kartičky a hurá do dělení! Před tím si ještě všechny slovní druhy přeříkejte a osvěžte si, co znamenají podstatná jména (a jak si na ně ukážeme… ten, ta, to) a co jsou slovesa
- rychlíci a dobrovolníci si mohou procvičit i, y, u, ů, ú, ... online! Poproste dospěláky, něco z minulých odkazů vám určitě rádi nastaví! :)
3. hodina: PRVOUKA
- zopakujeme si dění v jarní přírodě. Na novém vzdělávacím servru edu ČT jsem pro vás vyhledala tyto odkazy. Tak se na ně podívejte, jsou pěkné a hodně se z nich dozvíte. :)
https://edu.ceskatelevize.cz/konec-zimy-zivocichove-a-rostliny-5e44244b4908cf012515802c
https://edu.ceskatelevize.cz/jarni-priroda-5e44241b4908cf0125157f5f
https://edu.ceskatelevize.cz/jaro-zivot-rostlin-a-zivocichu-i-5e44241c4908cf0125157f61
https://edu.ceskatelevize.cz/jarni-rostliny-5e44241a4908cf0125157f4c
https://edu.ceskatelevize.cz/pozdni-jaro-zivocichove-a-rozkvetle-louky-5e4424234908cf0125157f84
- podívejte se do učebnice na stranu 49 a popište, co vše představuje jaro u vody
- stejně tak postupujte na straně 50 u obrázku s jarním lesem
- vezměte mamku a taťku o víkendu na procházku do lesa. Předem se podívejte do přílohy, kde jsou náměty na pozorování a pokus s šiškou. :)
4. hodina: ČESKÝ JAZYK – ČTENÍ + PSANÍ
- napište si stranu 21 v písance - kra - so - pis - ně! :)
- v souborech máme dnešní čtení o vrbě… nebo Vrbovi? Uvidíte sami. Odpovídejte i na otázky. Dnes stačí ústně.
5. hodina: OBĚD
- pomozte s přípravou obědu, krásně prostřete a po „O“ připravte dospělákům za odměnu kafíčko a dejte jim k tomu nějakou dobrotu. Zkuste vše naservírovat jako v kavárně. Sobě můžete uchystat také něco. Co to bude? Čajíček, kakavíčko, čokládka? :)
6. hodina: PLAVÁNÍ
- umíte plavat na suchu? Že to nejde? To se pletete! No dívejte se:
- to ale není všechno! Položte se na postel nebo přes židli, nohy vám „čouhají“ a jedem! Trénujeme nohy kraula a znaku! A víte co, že jo! Nekrčte kolena! :D Čekám na fotografie! To totiž zdokumentovat zkrátka musíte! :) Ve vaně si vzpomeňte na vodníka. :)
DOBROVOLNÉ ÚKOLY PRO PŘÍŠERKY:
- dřívka vás bavila - k nim se ještě vrátíme, spojovačka také dobrá! Dnes je to ale trochu jiný level. :) V souborech zde máte popletený text o kytičce, která nám obvykle zdobí okno. Zkuste ho přepsat tak, aby byl správně a dával smysl. :) Můžete psát přímo na počítači. :)
To je dnes z úkolů všechno. Těším se na naše podvečerní skypování. Mějte se fajn, opatrujte se a nezapomeňte si číst své knížky! ![]()
Michaela Doubravová - úča z áčka :)
Jak jste si užili včerejší aprílový den? Podařilo se vám někoho žertem nachytat? Některé z vás jsem napálila při našem pětiminutovém čtení s úkoly. :)
O čtení bude i dnešní den. Na tento čtvrtek totiž připadá MEZINÁRODNÍ DEN DĚTSKÉ KNIHY. Není to datum jen tak vybrané. 2. dubna se narodil známý pohádkář Hans Christian Andersen. Dánský spisovatel napsal například pohádky O ošklivém káčátku, Císařovi nové šaty, Malá mořská víla nebo Cínový vojáček. Dnes si budete číst s počadem UčíTelka, ale i já jsem pro vás našla jednu pěknou i zajímavou pohádku. :)
Mám pro vás výzvu! Den v modrém! Oblečme si dnes co nejvíc modrých věcí. Proč? Modrá je dobrá. :) A je to barva autismu. Dnes je totiž také SVĚTOVÝ DEN POROZUMĚNÍ AUTISMU a mnoho staveb po celém světě je dnes nasvíceno modře a lidé se do této barvy také oblékají. Autismus je onemocnění vrozené. Děti i dospělí s touto nemocí nerozumí tomu, co vidí, slyší, prožívají. Mají problémy se soustředěním, reakcemi na dění kolem sebe. Potřebují známé prostředí, svůj pořádek a řád. A jak se jim žije? Moc snadno ne. Dnes je tedy můžeme podpořit modrým oblečením ... a s knížkou v ruce! To je výzva na druhou, která si zaslouží fotodokumentaci! Už se těším! :)
MIMIHÁDANKA je dnes taková vánočně naladěná! :) ...když predevčírem sněžilo, tak proč ne. Včera to byla Viktorka T. Kdopak je tohle? :)

A teď už... zvoníííí! :) Plán dne máte o5 v souborech zde. :)
1. hodina: ČESKÝ JAZYK
- UčíTelka od 9:35 pro druháčky – Rozvíjíme svoje pisatelské dovednosti - pracovní list zde v souborech
- od 10:10 můžeme využít i vysílání pro třeťáky – Čteme a ptáme se - pracovní list tamtéž :)
- vyjmenujte všechny slovní druhy a vysvětlete i s příklady, co znamenají podstatná jména a slovesa :)
- v učebnici na straně 93 napište do sešitu ČJ - Š podle zadání cvičení 5, cvičení 6 ústně
- v pracovním sešitě vypracujte na straně 24 cvičení 3 a soutěž a na straně 25, cvičení 1
2. hodina: MATEMATIKA
- zopakujte si řady násobků nahoru i dolů :)
- v pracovní učebnici vypočítejte na straně 12, cvičení 1, 2, 3, 4. :)
- pozor na cvičení 3 - 6 krát méně znamená, že budeme..... a o 6 méně...? :))) Nepopleťte to, znáte se! :)
- pro rychlíky a nadšence přidávám ještě odkaz na online procvičování :)
https://www.umimematiku.cz/pexeso-scitani-odcitani-nad20-1-uroven/134
3. hodina: VÝTVARNÁ VÝCHOVA
- našla jsem pro vás pohádku "Království slovních druhů". Než si ji ale pustíte, potřebujete si vyrobit 10 pohádkových postaviček: král, královna, princezna, princ, služebná, poslíček, ministr, astrolog, kuchař a šašek
- žádná postavička vám nesmí chybět a každá bude na svém papíře! :) Stačí čtvrtka papíru A4. Poproste dospěláky, oni vám poradí. :)
- až budete mít všech deset postaviček, pusťte si tento odkaz s první částí... https://youtu.be/mXq7rxSIeIU
- a pak až část druhou ... https://youtu.be/j_be6RoPF14
- ve druhé třídě sice se slovními druhy jen začínáme, ale malé seznámení se hodí. Co říkáte? :) Těším se, jaké postavičky namalujete. :)
4. hodina: PRACOVNÍ ČINNOSTI
- blíží se Velikonoce a je nejvyšší čas připravit si výzdobu :) protože... "Komu se nelení, tomu se (osení) zelení!" :)
- zkusíme tedy nelenit :) Tady máte návod, jak na to! Vypište si, co budete potřebovat a pokud doma pomůcky nemáte, poproste dospěláky, zda by vám je zakoupili. :) Návod mám pro vás jednodušší a složitější :) Je to na vás!
https://www.youtube.com/watch?v=IXN8e4snn6o
Vám by se ale asi nejvíc líbil tento návod... :D
DOBROVOLNÉ ÚKOLY PRO PŘÍŠERKY:
- zaspojujeme si, jo? Dnešní úkol je jednoduchý a najdete ho v příloze :) Čtěte pozorně zadání.
Tak a už jsme na konci. Chtěla jsem vás ještě pochválit za všechny ty aktivity, které děláte a které si pak můžeme prohlédnout na fotografiích. Je to paráda, že jste tak fit a akční! :) Šíma nám vyfotografoval obří nákladní letadlo, Fíďa si v obýváku skáče parkour, holky se chechtají u telefonování, Silva se učí hrát na kytaru podle internetu... Jste zkrátka skvělí! Už se na váš všechny moc těším! :) Zatím se mějte pamparádně, opatrujte se a smějte se. Smích určitě ten ošklivý vir vyžene. ![]()
Michaela Doubravová - úča z áčka :)
Vážení rodiče,

V případě jakýchkoliv nejasností mě neváhejte kontaktovat.
Děkuji.
Michaela Doubravová
A je to tady! Co? DUBEN! Dnes je 1. dubna! Máme už za sebou tři měsíce roku 2020! Zkuste se na chvíli zamyslet... Jaké byly? Pocity má asi každý jiné a je to tak v pořádku. :) Duben je tedy kolikátý měsíc v roce? Kolik jich ještě zbývá do velkých prázdnin? A do Vánoc? :) A ještě mám jednu otázku... duben patří do zimy? Ano nebo ne? :) Včera napadl sníh! Třeba v Přelouči byl. :) Být to dneska, mysleli bychom si, že si pro nás příroda připravila apríl. :) Asi si to jen trochu popletla... Neva, my si dáme dnes aprílovou školu! :) V příloze o5 najdete plán dne s dnešními úkoly. :)
Nejdřív ale bez legrácek výsledek včerejší mimihádanky! Na fotografii byla Nelča s jedním L. :) A kdopak je tam dnes? ![]()

1. hodina: ČESKÝ JAZYK
- přeříkej si všechny slovní druhy, zopakuj si co jsou podstatná jména a co slovesa
- tady si můžeš slovní druhy zopakovat s želvičkama :) Koukni:
- v učebnici na straně 93 si řekni ústně cvičení 4 a 6
- z příloh si stáhni Aprílové čtení. Maš? :) Popros dospěláka nebo sourozence o to, aby ti stopnul 5 minut (pomalejší čtenáři klidně 7-8 minut). Dál postupuj podle instrukcí na pracovním listu! :)
- v příloze najdeš pracovní list s Aprílovou školou! Ledaco nového se dozvíš a spoustu si toho procvičíš! :)
2. hodina: MATEMATIKA
- přeříkej si všechny řady násobků 2, 3, 4, 5 i 6... Dokážeš to i sestupně? (od největšího čísla po nejmenší) :)
- v pracovní učebnici dopočítej na straně 11, cvičení 5 a spočítej cvičení 6
- v Aprílovém pracovním listu nechybí ani matematika a luštění! :)
3. hodina: PRVOUKA
- dnes vás učí UčíTelka a doporučuji vám vysílání pro 1. i 2. třídu :)
- 9:00 – prvňáčci – Pozorujeme živočichy na jaře - ptáci (budete potřebovat: ptáčka z PL ze souborů zde - obstřihněte vnější tvar včetně čtverců, a dále si připravte tři plyšáky)
- 9.35 – druháčci - Jaro v kalendáři. Seznámení s novými pojmy: rovnodennost, slunovrat (budete potřebovat: tužku, papír, kalendář)
- v příloze najdete pracovní list: Jaro dělá pokusy. Jsou tak kytičky, zkuste je poznat! :)
- námět pro vás: zkuste si vytvořit herbář! Že nevíte jak na to? Tady je návod:
4. hodina: HUDEBNÍ VÝCHOVA
- zazpívejte si písničku "Jaro dělá pokusy!" :)
- hudby není nikdy dost a té kvalitní obzvlášť! Pan dirigent Honza si pro své publikum připravil hudební hádanky na téma večerníčků... tady to máte: https://www.youtube.com/watch?v=Ulo-ND2SIq0
DOBROVOLNÉ ÚKOLY PRO PŘÍŠERKY:
- tak dnes bych ráda věděla, co znamená přísloví: BŘEZEN - ZA KAMNA VLEZEM, DUBEN - JEŠTĚ TAM BUDEM! Jsem zvědavá, co vymyslíte! Napište mi vysvětlení do sešitu ČJ - ČT + SL. :)
Mějte se fajn, buďte pozitivní a v 18:00 hod. se na vás těším na skypu! Už se nemůžu dočkat, až mě seznámíte s těmi youtubery! ![]()
Michaela Doubravová - úča z áčka :)
Víte, že měla včera narozeniny naše česká vlajka? V loňském roce bylo naší republice sto let. Vlajka je o rok mladší. V podobě kterou známe, byla příslušným zákonem přijata 30. března 1920. A spolu s ní i další symboly České republiky.
Daně Zátopkové, o které jsme si četli, bylo 97, když v době našeho soustředění odešla do nebe za svým Ťopkem. Znáte písničku od Mirai "Když nemůžeš, tak přidej"? Jasně že znáte! Tak na začátku mluví rychlý Emil. :) Bylo to jeho heslo a vy se písničkou můžete naladit do dalšího dne!
Včera jsme si taky spočítali, kolik olympijských medailí pro naši zemi oštěpaři už vyhráli. A pokud sledujete sportovní dění, tak určitě víte, že odložená olympiáda má už své datum. Bude se konat za rok od 23. 7.
Na včerejší fotografii byl náš Romča. :) Některým z vás to rozluštění dalo doopravdy hodně práce! :D No nevadí, nakonec jste to dali. Dnešní mimihádanka je tady ![]()

Zvoníííííííí! Všechny úkoly vám opět vložím do plánu dne, který najdete tady v souborech. Prý se vám s ním pracuje dobře. :) Jdeme na to! A hned první hodinu tady máme tělák. Huráááá!
1. hodina: TĚLESNÁ VÝCHOVA
- když jsme u té atletiky... co takhle Atletická abeceda? Něco už znáte, zkuste dnes cvičit podle videa. :)
https://www.youtube.com/watch?v=vSuJKVXPr14
2. hodina: MATEMATIKA
- UčíTelka má od 9:35 hod. na programu téma "Násobíme třemi, hádáme čísla" (budete potřebovat: papír, tužku, pastelky, 30 kusů fazolí nebo těstovin - něčeho, co se dá počítat)
- zopakujte si řadu násobků šesti, zkuste si ji říct vzestupně (to znamená od 0 do 60) i sestupně (to je od 60 do 0)
- jdeme na dělení! :) v pracovní učebnice si vypracujte na straně 11 cvičení 1, 2, 3, 4 a půlku cvičení 5.
- chytnete-li výtvarnou náladu, můžete si vytvořit další matematickou hru podle návodu :) Odkaz najdete tady:
3. hodina: ANGLICKÝ JAZYK
- opakujte si probrané učivo. Nové úkoly určitě brzy objevíte na našich třídních stránkách! :)
4. hodina: ČESKÝ JAZYK
- vyjmenujte si všech deset slovních druhů
- co jsou podstatná jména? Uveďte alespoň 12 příkladů :)
- a jdeme na SLOVESA! Kolikátý slovní druh to je? :) Vzpomínáte si, jak jsme hráli pantomimu? Měli jste beze slova ukázat nějakou činnost... hodně jme se u toho vždycky nasmáli. :) Předváděli jsme, co kdo dělá... sedí, utíká, spí, čte... A teď si přečtěte, co jsou slovesa. :)
SLOVESA jsou slova, která vyjadřují, co osoby, zvířata a věci dělají nebo co se s nimi děje.
Tady máte malé vysvětlení: https://www.youtube.com/watch?v=PgmKlpLbw6E&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2RxAzGCX54g5bpQu1pVDKVFUNttFwIuOgPo5Iz04u6ZQPRxbbay9fj2pI
- podívejte se do učebnice na stranu 92, cvičení 1 a pak na straně 93 vypracujte ústně cvičení 2 a 3
- v pracovním sešitě si udělejte stranu 24, cvičení 1, 2
- psaní i/y si můžete procvičit online tady: https://www.onlinecviceni.cz/exc/pub_list_exc.php?action=show&class=2&subject=%C4%8Cesk%C3%BD%20jazyk&search1=05.+Samohl%C3%A1sky+a+souhl%C3%A1sky&topic=02.+M%C4%9Bkk%C3%A9+a+tvrd%C3%A9+souhl%C3%A1sky+%281%29#selid
DOBROVOLNÉ ÚKOLY PRO PŘÍŠERKY:
- dnes mám pro vás jednoduchý úkol. :) Budete potřebovat sirky nebo párátka. Zadání najdete zde v příloze. Důkaz o splnění úkolu budete muset tentokrát vyfotit a zaslat. :)
To je pro dnešek všechno. Užijte si poslední březnový den a v dubnu se na vás těším!
Mějte se fajn!
Michaela Doubravová - úča z áčka :)
Po úspěšném vystoupení v krajském kole se naši žáci probojovali do republikového finále...
Dne 10. června vyrazili starší žáci na Republikové finále Poháru rozhlasu do Benešova, kam se...
Základní škola Pardubice,
Benešovo náměstí 590
adresa:
Benešovo náměstí 590
Pardubice, 530 02
IČO: 60158999
Zřizovatel: Statutární město Pardubice
Datová schránka: gvnhki9
Kancelář školy: 464 629 210
Ředitelna: 464 629 213, 603 726 653
E-mail: skola@benesovka.cz