backgroundbackgroundbackgroundbackgroundbackground
Separator

Projekt KROKUS

23.10.2015

Třídy 5. A, B, C ve spolupráci s 9. B vysadili v pátek 23. 10. 2015 na 60 cibulek žlutých krokusů před naší školou. Společně jsme si také připomněli osud 13-leté  Haničky Bradyové, jejíž osud se završil právě 23. října roku 1944 ve vyhlazovacím táboře Osvětim-Březinka.

Naše škola se zapojila do Projektu Krokus, který realizuje irská organizace Holocaust Education Trust Ireland ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze. Zúčastněné instituce obdržely od organizátorů cibulky žlutých krokusů, které byly zasazeny na pozemku školy. Zapojení mládeže do sázení cibulek krokusů a pozorování, jak květiny rostou, podporují proces získávání znalostí o nezbytnosti vzájemné tolerance a respektu ve společnosti.

Žlutá barva krokusů připomíná žlutou Davidovu hvězdu, kterou byli Židé nuceni nosit během nacistické okupace. Jakmile rostliny na jaře vykvetou, připomíná každý květ jedno z půl druhého milionu židovských dětí, které zahynuly během holocaustu.

V ideálních podmínkách (u nás tomu tak většinou nebývá, ale v Irsku, kde projekt začal, určitě ano) cibulky krokusů vykvetou na konci ledna nebo na začátku února – tedy kolem Mezinárodního dne holocaustu (27. ledna). Když budou lidé u školy obdivovat květiny, budou to právě děti, které je mohou poučit a vysvětlit jim, co krokusy u naší školy symbolizují.

Děkuji za spolupráci pí. uč. Secké, Střítecké a Žandové.

Schobi

 

Projekt KROKUS
Projekt KROKUS
Projekt KROKUS
Projekt KROKUS
Projekt KROKUS
Projekt KROKUS