


Dnes už to bylo s ranním vstáváním (pro paní učitelky a pana trenéra) lepší. Vydrželi jsme déle o celých 15 minut. :) V 7:00 nastal oficiální budíček a o půl hodiny déle snídaně. Někteří se na ni těšili už od večera (a není to tím, že máme hlad...). :D
Včera před námi sníh "utíkal" celkem svižně a dnes ještě přidal na rychlosti. I tak jsme si pěkně zalyžovali od devíti hodin až do jedné. Baví nás to a děláme pokroky. Nejvíc je to - jako vždy - vidět na těch z nás, kteří s lyžováním teprve začínají. Dnes trénovali na "pojízdném koberci" ve školičce. Další družstva vylepšovala svůj styl, trénovala jízdu v kolenách a první družstvo si dokonce vyzkoušelo, jezdit z kopce pozadu. :)
Odpoledne jsme si chvilku odpočali a pak vyrazili opět na procházku po okolí. Cesta vedla "tudy i tam" a potkali jsme na ní divou ženu, malý zvěřinec, vyřezávané sochy a nakonec - k překvapení nás všech - i malé muzeum. Jmenuje se Starý kravín (http://www.starykravin.cz/). Dovnitř nás nalákal pan průvodce Pepa a zahnal déšť. Stálo to ale za to! Viděli jsme opravdu hodně starožitných věcí, které se používaly v běžném životě. Holky žasly nad retro kočárky, kluci nad hasičskou motorkou se sirénou. Vše jsme si důkladně prohlédly a vyrazili zpět do chaty, kde na nás po chvíli čekala večeře - brkaše se sekačkou. :)
Po večeři jsme kreslili deníčky, erby pokojů a zkoukli jednu pohajdu. Očista dočista, chvilka povídání a s večerkou už všichni naprosto vzorně spali. Tady je svět ještě v pořádku, nemusíte mít o nás strach. Nic mimořádného se u nás ve Františkově neděje. :)
Michaela Doubravová, Martina Hladíková, Blanka Nadrchalová, Lucie Vavřínová, Patrik Janecký
a výletníci z ábéčka
Asi jsme se už nemohli dočkat lyžování, protože vzhůru nebyl nikdo déle než v 6:15... A kdo by chtěl dospat, měl smůlu. B-) V 7:30 jsme šli na snídani. Byla jak v hotelu a my si mohli vybírat dle chuti. Trochu nám pokazila radost paní učitelka z áčka, která řekla, že lupínky s mlékem na celé dopoledne fakt nestačí. Tak tedy ještě rohlík... ach jo... :)
Hned po snídani jsme se vydali na sjezdovku. Ta hned vedle chaty bohužel postrádá sníh a tak musíme šlapat asi 200m na jinou. Cesta vede přes pole a les. Tam je to docela "brnkačka", protože to je trochu z kopce.... cesta zpět už je trochu horší... :)
Na sjezdovce jsme si sjeli kousek kopce a rozdělili se do družstev. A pak už jsme trénovali v nich. Pár dětí si lyže obulo poprvé a popraly se s nimi vážně statečně. Návrat na chatu byl po dvanácté hodině. V jednu na nás čekal opět výborný oběd. Někteří borci zvládli i dvě porce kuřecího stehna s bramborem. :)
Mezitím ale venku začalo trochu pršet. Odpolední lyžování jsme vyměnili za procházku. I tak jsme si to užili parádně. Sníh nám mizí před očima a to co je, je těžké a mokré. Ale i za to jsme rádi.
Vrátili jsme se chvíli před večeří, pověsili jsme věci na uschnutí a po večeři jsme při psaní pohledů sledovali pohádku. Za chvíli se jdeme vysprchovat a pak už do peřin. Uvidíme, jak nám to zamykání pusinek půjde dnes. :)
Michaela Doubravová, Martina Hladíková, Blanka Nadrchalová, Lucie Vavřínová, Patrik Janecký
a zalyžařivší si lyžaři z ábéčka
Nastal den D, hodina H a naše ábéčko vyrazilo na první zimní soustředění. Pro lyžařský výcvik nám paní učitelky vybraly Penzion Družba v Rokytnici nad Jizerou. Připravovali jsme se na něj poctivě už několik dní předem. Největší starost jsme samozřejmě měli s tím, kdo s kým bude na pokoji. Někteří měli trochu obavy, jak to bez mamky a taťky "tak dlouhou dobu" zvládnou a jen pár z nás mělo strach z lyžování.
Vyjeli jsme tedy v neděli po obědě a za necelé dvě hodiny jsme kousek za Rokytnicí "přepřahali". Naše lyže a pár zavazadel od té chvíle vezl pan správce a my s autobusem pelášili za nimi. Trochu serpentýnek, krásných panoramat a byli jsme na místě. :)
Hned jak jsme přijeli, vyprázdnili autobus i vlek, nastěhovali jsme se do pokojů. Moc jsme nevybalovali, protože nás dospěláci "vyhnali" ven na koulovačku, stavění sněhuláků a tak... Prostě sáhnout si na sníh. Dovybalili jsme až po večeři, která všem moc chutnala. Byly špagety s omáčkou. :)
Pak už jsme se pomalu vyhrabávali pyžamka, kartáčky a plyšáky na spaní. V devět byla večerka a od té doby jsme měli mít pusy zamčené na hodně západů... No, nepodařilo se nám to. Tak třeba se zítra zadaří víc. :)
Michaela Doubravová, Martina Hladíková, Blanka Nadrchalová, Lucie Vavřínová, Patrik Janecký a naše ábéčko :)
Klapačky! To byl hit tohoto týdne. Vyrobili jsme si je na matematiku s násobky tří, čtyř a za odměnu i na násobilku pěti. Konečně jsme neklapali jen pusou. :) Násobit pětkou je "easy"... jen trefit tu správnou nulu nebo pětku na konci výsledku. :D Všechny násobilky, které už umíme, dohromady, to už je trošku záběr, ale zvládáme! Dělení je o chlup těžší, ale i to s trochou cviku dáme. :)
Masopustní veselí jsme si ještě zopakovali při čtení. Vytištěný text z příběhu "Chaloupka na vršku" jsme měli přiřazovat k obrázkům. Kromě porozumění přečtenému textu bylo důležité se také ve skupině domluvit a to šlo chvílemí hůř než to čtení...
Pohádky se nám objevovaly i v písance, kde procvičujeme opis a přepis a luštíme zamotaná slova. Pohádkové znalosti jsme si ještě procvičily při AZ kvízu. Konečně jsme tak využili pyramidu, která nám už nějakou dobu krášlila učebnu. Stále nezbýval čas... Vyhráli oranžoví, kterým se jako prvním podařilo propojit všechny tři strany. Hra posloužila jako motivace pro výtvarku, kde si každý nakreslil svou oblíbenou pohádkovou bytost.
Školní týden jsme zakončili sportovním pátečním dvojbojem "bruslení - plavání" a už se těšíme na lyžařské soustředění.
Michaela Doubravová a počtáři z áčka
Náš třídní rychlík Tom Mi. doběhl na krásném třetím místě! Kde?
V Pardubicích na Velké pardubické cross country, kterou pořádal místní atletický klub.
Málem byl "bramborový", ale těsně před cílem ještě víc zabral a bronz byl jeho! Gratulujeme a jen tak dál! :)
Michaela Doubravová a tryskomyšky z áčka
...a my v to doufáme! :) Máme před sebou náš první "lyžák" a k tomu potřebujeme sníh. Tak ať svítí, ale sníh nám nechá. :) V příloze najdete všechny potřebné formuláře i informace. :)
A co nás čeká před a po zimním soustředění?
6. 3. 2020 (pátek) - 8:00 - 9:00 hod. - bruslení - sraz v 7:45 hod. na zimáku - 10,- Kč
8. - 13. 3. 2020 (neděle až pátek) - soustředění v Rokytnici nad Jizerou
20. 3. 2020 (pátek) - Matematický cvrček + Mezinárodní den štěstí - tématické vyučování
21. 3. 2020 (sobota) - 19:00 - ... - ples školy - U Kulaté Báby (lístky v kanceláři školy)
23. 3. 2020 (pondělí) - 8:30 - 9:30 hod. - Voda - koloběh - Atelier Hdd - 50,- Kč
27. 3. 2020 (pátek) - 8:00 - 9:00 hod. - poslední bruslení - sraz v 7:45 hod. na zimáku - 10,- Kč
Michaela Doubravová a lyžníci z áčka
Ve středu 26. února jsme obdrželi velkou a plnou obálku. My už jsme tušili, co v ní je, protože už jsme něco málo slyšeli... Naše paní učitelka se domluvila s paní učitelkou pražské 2.B Věrkou Srbovou a očekávané dopisy od dětí jsou tu! :)
Než jsme si naditou obálku oteřeli, pořádně jsme si ji prohlédly a Vojta přečetl dvě adresy. Řekli jsme si, proč tam jsou a co všechno musí správně napsaná obálka mít, aby v pořádku a bez komplikací došla k adresátovi. :) Nemohli jsme se dočkat, až obálku roztrhneme a uvidíme obsah!
21 dětí ze základní školy Na Slovance nám napsalo společný dopis, kde se nám představily. Byla to docela legrace, protože máme hodně věcí v našem áčku podobně. Včetně rybičky, která s námi obývala třídu v prvním ročníku a nyní čeká u paní učitelky doma na návrat. :) Nebo třídní maskoty, kteří také i s deníkem putují po rodinách. :) Třeba toho postupně najdeme ještě mnohem víc. :)
"Pražáci" si vylosovali každý svého dopisního kamaráda z naší třídy. S paní učitelkou si vysvětlili, jak má takový osobní dopis vypadat. Pak už to bylo na žáčcích, co a jak o sobě napíší. My "Pardubáci" jsme si dopisy rozdali ve čtvrtek a byli fakt napjatí, co se dočteme. Už přemýšlíme co napíšeme do odpovědí a jak se naše dopisování bude rozvíjet dál. Příští týden budeme psát, až se z nás "bude kouřit". :) O svého dopisového kamaráda nepřišel ani Šimon, který si doma léčí zlomenou nohu. Už podle fotek měl radost také. :)
Pokud chcete vědět něco víc o škole, kam chodí "béčko z Prahy", zde je odkaz na jejich stránky: https://www.zsnaslovance.cz/category/zs-na-slovance/
Michaela Doubravová + Věra Srbová a "Pardubáci z áčka" a "Pražáci z béčka"
Po úspěšném vystoupení v krajském kole se naši žáci probojovali do republikového finále...
Dne 10. června vyrazili starší žáci na Republikové finále Poháru rozhlasu do Benešova, kam se...
Základní škola Pardubice,
Benešovo náměstí 590
adresa:
Benešovo náměstí 590
Pardubice, 530 02
IČO: 60158999
Zřizovatel: Statutární město Pardubice
Datová schránka: gvnhki9
Kancelář školy: 464 629 210
Ředitelna: 464 629 213, 603 726 653
E-mail: skola@benesovka.cz