


S novým rokem přichází mnoho nových informací. I u nás ve druhé třídě. :) Učíme se psát správně i/í a y/ý ve slovech po měkkých a tvrdých souhláskách a procvičujeme náš sluch, abychom vše správně zařadili. Jde nám to a zdá se, že i baví. V matematice mrskáme násobení a dělení dvěmi a učíme se násobit třemi. Násobilka je pro nás výzva! :) A protože máme zimu a všude kolem nás jsou díky marodům poloprázdné třídy, přišlo v prvouce na řadu učivo o zdraví. Všichni bravurně víme důležité věci o osobní hygieně prevenci nemocí a úrazu telefonní čísla na záhrank, policii i hasiče také umíme. Snad to nebude potřeba. :) V písance zapojujeme fantazii a mnohdy je to hodně zábavné. :D
V tomto týdnu jsme zařadili novou písmenkovou hru "Samohlásky" na procvičování v českém jazyce. Úkolem bylo poskládat co největší počet slov na přesně daný počet samohlásek. I v tělocviku to bylo o spolupráci. Chytnout se za ruce, opřít si o sebe chodidla a zvednout nohy není jen tak. :) Týden jsme zakončili na lezecké stěně v Sokole, kde nás už čekaly obtížnější úkoly než při poslední návštěvě. Posouváme se v dovednostech i zde. :)
Michaela Doubravová a chytrolíni z áčka
U nás v áčku se množí medaile jedna za druhou. Tentokrát se přišla pochlubit Sárinka se svým stříbrem ze závodu ve Dvoře Králové nad Labem a Ruda si vyplaval pohár v krajském přeboru.
Oběma moc gratulujeme držíme pěsti do dalších závodů. :)
Mchaela Doubravová a šikulové z áčka
Do nového kalendářního roku jsme skočili rovnou tělocvikem. Dopad nám tlumila žíněnka a my jsme si popřáli, aby všechny naše pády byly alespoň takto tlumené. :) A protože jsme se po vánočních prázdinách sešli zrovna na Tři krále, měli jsme si spolu s hodnocením Vánoc, prázdnin,... co vyprávět a číst.
Jako první jsme se věnovali "tipovačce". Hádali jsme, kolik dětí mělo k věčeři rybu, kolik bylo bruslit... A pak jsme si to ověřovali na chodbě intru. :) Paní učitelka se netrefila ve svých odhadech ani jednou. :) Po Vánocích a prázdninách přišlo na řadu novoroční plánování. Zamysleli jsme se, co bychov v tom kulatém roce 2020 chtěli zvládnout. Za rok se podíváme, co se povedlo a co ještě musíme dohnat. :) Otec králích jsme si přečetli a pak pracovali s textem a odpovídali na otázky.
Tento týden jsme také začali chodit bruslit. Čeká nás dohromady šest návštěv zimáku. A protože se nám sešlo bruslení a plavání v jeden den, k tomu se ještě pár věcí ve škole musíme naučit, mají rodiče zaručený klidný páteční večer. :) Nebo ne?
Michaela Doubravová a kluci a holky z áčka
Po vánočních prázdninách se sejdeme ve škole až 6. 1. 2020 na Tři krále
a to bude o krok dále nebo taky ...mrzne stále. :) A co nás čeká v našem áčku?
6. 1. 2020 (pondělí) - Tříkrálové vyučování - třídní projekt
8. 1. 2020 (středa) - 16:00 - 17:30 - konzultační schůzky - škola
10. 1. 2020 (pátek) - 8:00 - 9:00 - bruslení
17. 1. 2020 (pátek) - 8:30 - 10:00 - lezení
24. 1. 2020 (pátek) - 8:00 - 9:00 - bruslení
27. 1. 2020 (pondělí) - pedagogická rada
29. 1. 2020 (středa) - 9:15 - 10:30 - kino Grand
30. 1. 2020 (čtvrtek) - vydávání pololetního výpisu vysvědčení
31. 1. 2020 (pátek) - pololetní prázdninyJarní prázdniny nás čekají v únoru od 10. 2. 2020.
Michaela Doubravová a školáčci z áčka
Náš Sam se dal před pár měsíci na fotbal a válí. :)
Spolu se svým týmem z FK Pardubice se zúčastnil v neděli 22. 12. 2019
halového turnaje ve Svitavách. Z šesti družstev byli nejlepší a domů
si odvážejí zlatý pohár.
Gratulujeme a držíme pěsti do dalších zápasů. :)
Michaela Doubravová a šikulové z áčka
My v našem áčku už všichni víme, že má rok 12 měsíců a že poslední je prosinec. Sledovali jsme pečlivě adventní kalendář a odpočítávali zbývající dny do Štědrého večera. I poslední týden před ním jsme se učili počítat do 100, násobit dvěmi, rozpoznat samohlásky, tvrdé, měkké i obojetné souhlásky a psaní hy, chy, ty, ry, dy, ty a ny už skoro zvládáme také. V prvouce jsme se alespoň teoreticky připravili na zimu. K té patří i Vánoce a silvestrovské veselí. O tom jsme si povídali také.
V pondělí na nás opět v centru Aylla v Sokolovně čekalo trio Kuzma, Sára a Vítek. Vyřádili jsme se na lezecké stěně i při parkouru. Některé děti svůj původ z opičky nezapřou. Jak jinak by totiž bylo možné vyšplhat tak vysoko. :)
Ve středu proběhlo společné sportování všech druháčků a v pátek jsme na sportovní den navázali a utkali jsme se s 2. B ve vybíjené. Musíme ještě pořádně potrénovat, protože jsme i tentokrát s béčkem prohráli. :) Nevadí. příště to může dopadnout v náš prospěch. :)
Sváteční atmosféra už byla tento týden cítit všude. I v naší právě rekonstruované škole. Sboreček dětí z druhého stupně spolu se svými učitelkami zpívaly ve čtvrtek a v pátek ve vestibulu školy koledy a v pátek dopoledne uspořádaly pro své spolužáky malý koncert. Některé písničky si děti zaspívaly s učinkujícími rádi a s chutí. :) Takto příjemně naladěni jsme si v naší internátní učebně uspořádali vánoční dárkovou tombolu. Kolo štěstí ukázalo, který dárek komu připadne. Bylo v tom napětí i radost obdarovaného i obdarovávajícího. :) Ježíšek ale "chodí" až 24. prosince... kdo ví, zda na nás ještě nebude čekat pod stromečkem nějaký dáreček až se zase ve škole potkáme. :)
Všem přejeme klidné vánoční svátky a do nového roku s krásnou číslovkou 2020 jen to nejlepší. Ať se nám daří. :)
Michaela Doubravová a kluci a holky z 2. A
Od středy 18. prosince celá škola žije ještě víc sportem a sportováním než obvykle. Všechny třídy školy postupně pořádají sportovní ročníková klání. Hned v úvodu si obě tělocvičny zabrali druháčci.
Šedesátka dětí se nejprve zahřála během a pak "zahopsala" na remixované vánoční koledy v disco rytmu. :) Zvonili jsme, bubnovali, motali rukama i nohama a nakonec nás roztančený had všechny "zamotal do jednoho chumlu", abychom se mohli rozlosovat do čtyř barevných týmů.
Družstvo červených, modrých, zelených a oranžových se rychle seznámilo a seřadilo na startovní čáru. První soutěžní disciplínou byly štafetové běhy. Byl to kalup a povzbuzování bouřlivé. :) O tom, že dárky nosí Ježíšek v pytli nebo nůši, nepochybuje nikdo. Jak by to také jinak mohl unést!? My jsme také pěkní dárečkové, ale přeci jen už něco vážíme. Proto se v tom pytli musíme přemístit sami. Alespoň pro tentokrát. :) Další disciplínou bylo skákání v pytli. Šlo nám to báječně! :) Zkusili jsme se ještě seřadit ve družstvech podle jmen v abecedním pořádku... ale čas utíkal až moc rychle. Než jsme stihli říct slovo "abeceda", byl konec našich 45 minut v tělocvičnách. Rozdali jsme si vánoční lízátka a bonbóny a museli jsme skončit. :( Všem se nám naše společné sportování natolik líbilo, že si ho co nevidět určitě zopakujeme. :)
Michaela Doubravová + Martina Hladíková + Lada Michálková + Karla Kubanová a druháčci z ábécéčka :)
Tým malých fotbalistků FK Pardubice, za který hraje i náš Markus, se zúčastnil halového turnaje v Holicích. Sice není důležité vyhrát, ale zúčastnit se, ale pohár potěší každého. Ten dostávají pouze vítězové. Markus k prvnímu místu svého týmu přispěl gólem. Gratulujeme a držíme pěsti do dalších bojů. :)
Michaela Doubravová a fandíci z áčka
V jarních měsících nás mimo jiné také čeká horolezecká stěna v Sokolovně na Olšinkách. :) Děti se mohou těšit v těchto termínech:
17. 1. 2020
27. 2. 2020
8. 4. 2020.
14. 5. 2020
V březnu lezení vynecháme. :)
Jsou to pátky od 8:30 do 10:00 hod. Budeme odcházet v 8 hod. od školy. S sebou sporovní oblečení, sportovní obuv. Cena 80,- Kč.
Michaela Doubravá a horolezčata z áčka
Našemu áčku lenošení nehrozí. :) I tento týden byl plný událostí, zážitků i nových informací.
Tento školní rok s námi "chodí" do naší příšerkové třídy i Mike Sully. Oba plyšoví maskoti putují o víkendu se svými kamarády domů a tam si užívají. Děti s pomocí svých rodičů vedou plyšákům krásné deníky. :)
Hned s pondělní první hodinou nás čekala jedna premiéra. Při tělesné výchově jsme zkoušeli šplhat na tyči. Šlo nám to na výbornou a s nadšením jsme zdolávali stále vyšší mety. Z výšek má strach evidentně jen málokdo z našeho áčka. :)
Další premiéry nás čekaly i další dny. V češtině se učíme rozlišovat samohlásky a souhlásky, v matematice počítáme plusy i mínusy do sta s přechodem přes desítku a založili jsme si nový sešit. Velký nelinkovaný na geometrii. Rýsujeme přímky a úsečky, meřit délky a s pravítkem se snažíme kamarádit. :) Čteme rádi a ještě snad radši prezentujeme přečtené knížky a odpovídáme na doplňující otázky spolužáků. Většina z nás zcela určitě do konce června "přelouská" víc jak čtyři knížky. Umět si sám číst je prostě paráda! :) Skoro stejná jako hrát dobble s vánoční tématikou. To jsou vám boje...! :)
V pátek jsme byli naposledy v tomto kalendářním roce na plavání. A náležitě jsme to oslavili chvilkou řádění v aquaparku. Tobogán i skluzavka se prostě neomrzí! :)
Michaela Doubravová a kamarádi z áčka
Po úspěšném vystoupení v krajském kole se naši žáci probojovali do republikového finále...
Dne 10. června vyrazili starší žáci na Republikové finále Poháru rozhlasu do Benešova, kam se...
Základní škola Pardubice,
Benešovo náměstí 590
adresa:
Benešovo náměstí 590
Pardubice, 530 02
IČO: 60158999
Zřizovatel: Statutární město Pardubice
Datová schránka: gvnhki9
Kancelář školy: 464 629 210
Ředitelna: 464 629 213, 603 726 653
E-mail: skola@benesovka.cz